in ,

‘Ya okul yapın ya süreleri kısaltın!’

Kemalpaşa’da okulların yetersizliği nedeniyle eğitimde zorlu bir süreç yaşandığını belirten Topuk, “Öğrencilerin hakkının gasp edilmemesi için mücadele edeceğiz” dedi

okul-sendika

Kemalpaşa’da, nüfusunun giderek arttığı ve okulların yetersiz kaldığını belirten eğitimciler ilçeye yeni bir okul yapılmasını istiyor. Konuyla ilgili ilgili kurumlara defalarca başvuruda bulunduklarını ancak çözüm noktasında henüz geri dönüş alamadıklarını belirten Eğitim İş Sendikası 2 No’lu Şube Kemalpaşa Temsilcisi Salih Topuk, Ege Telgraf’a açıklamalarda bulundu. Okul yetersizliği nedeniyle öğrencilerin ikili eğitim yapmak zorunda olduğunu belirten Topuk, “Öğrencilerimiz ne uyumaya ne de ödev yapmaya vakit bulabiliyor” dedi.

salih-topuk-egitim-is-sendikasi

Kemalpaşa’ya acilen bir ilkokul bir de ortaokul lazım” sözleriyle açıklamalarına başlayan Eğitim İş Kemalpaşa Temsilcisi Topuk, “İlçemizde en son 1999 yılında 75. Yıl İlkokulu yapıldı. Bu okul Kemalpaşa’nın beşinci ilkokuluydu ve o zaman ilçemizin nüfusu 65 bindi. Bugünkü nüfusumuz 120 bin olmasına rağmen bir tane daha okul yapılmadı. Nüfus iki kat artmasına rağmen hala o yükü beş okul kaldırıyor. Bunun yanı sıra ilçemizde hala ikili öğretim var. Ulucak Anadolu Lisesi yıkıldı, Ayşe Hasan Türkmen Ortaokulu’na taşındı. Şu anda Ayşe Hasan Türkmen Ortaokulu ve Ulucak Anadolu Lisesi aynı binada eğitim yapıyor. Oradaki okuyan öğrenciler de sabah saat 07.20’de derse girip akşam saat 20.00’de dersten çıkıyorlar” ifadelerini kullandı.

30 DAKİKAYA İNDİRİLSİN’

Konunun çözümü için ilgili kurumlara dilekçeler verdiklerini de sözlerine ekleyen Topuk, şu açıklamalarda bulundu: “Kaymakamlık, ilçe milli eğitime dilekçeler verdik. Buradan aldığımız yanıtları ekleyerek Valilik’e dilekçeler verdik. Sorunun çözümü için öneriyi de sunduğumuz halde herhangi bir girişimde bulunulmadı. Bu sorun ne yazık ki sadece Kemalpaşa’nın da sorunu değil… İzmir’de 85 okul yıkıldı ya da yıkım kararı ile boşaltıldı. Bu kadar okul diğerleri ile birleştirildi ve ikili öğretime geçildi. Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz süreçte, ders sürelerinin 40 dakikadan 30 dakikaya indirilmesi kararını Valiliklerin ve İl Milli Eğitim Müdürlükleri’nin inisiyatifine bırakmıştı. İlçemizde hemen şimdi yeni bir okul yapılamayacağına göre bakanlığın verdiği bu kararın uygulanmasını talep ediyoruz.”

TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

Çocuklarımız geç saatlerde okuldan çıktıktan sonra ne yeterince dinlenebilecek ne de ödevlerini yapacak zaman bulabiliyor” sözleriyle açıklamalarını sürdüren Topuk, “Söz konusu uygulama Türkiye’de üç ila dört ilde uygulanıyor. Şu anda herhangi bir ek okul yapılması için Kemalpaşa’ya kazma dahi vurulmadı. Yerel yönetimlerle de iletişime geçtik. Kemalpaşa’nın yeni imar planında üç tane eğitim alanı öngörülüyor. Ayrıca ilçe merkezinde iki tane de eğitim için uygun alan var. Bizler sorunu dile getirirken çözüm noktasında bu ayrıntıyı da belirttik. Yetkilileri bir an önce harekete geçmeye çağırıyoruz. İlçemize ya yeni bir okul yapılsın ya da ders süreleri kısaltılsın. Öğrencilerimizin eğitim haklarının gasp edilmemesi için sonuna kadar mücadele edecek. Bu konunun her daim takipçisi olacağız” diye konuştu.

YAĞMUR DAŞTAN / ÖZEL HABER

prebiyotik

Sindirim sisteminizi daha sağlıklı çalıştırın

insaat-sektoru-krizde

İnşaat sektöründe ‘el elde baş başta’