in ,

Yabancı yatırımcı için önce ‘hukuk’

Türkiye’nin yurt dışı kredi talebinde göz önüne alınan risk primi CBS’in normal seviyesinin 100 iken bu oran Türkiye’de 714’e çıktı. Hukuçular ise uyardı

28-subat-davasinda-14-kisi-hakkinda-yakalama-karari-cetin-dogan-mugla-cezaevinde

Türkiye’nin yurt dışı kredi talebinde göz önüne alınan risk primi CBS’in normal seviyesinin 100 iken bu oran Türkiye’de 714 seviyesinde. Bir yandan risk primi bir yandan yükselen döviz ve kur ile beraber, Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri yurt dışı yatırımı. Bu anlamda döviz kurları yabancı yatırımcı için böylesine uygun fiyat sağladığı halde neden yatırımcı gelmiyor? Bu anlamda en önemli etkenin hukuk olduğunu belirten Avukat Eylül Bütün, “Hukuksal zeminin uluslarası nitelikler taşımadığı sürece herhangi bir değişim gözlemleyemeyeceğiz” dedi.

SUÇLAR ÇOK ARTTI’

Toplumda bir yandan hırsızlığın artış gösterdiğini ve ekonominin adeta hukukla iç içe olduğunu ifade eden Eylül Bütün, “Bizler her alanda hırsızlığın arttığını görüyoruz. Toplumun tamamı ciddi bir bunalım halinde. Özellikle liderlerin kullandığı nefret dili bu durumu tetikliyor. Son süreçte pandeminin etkisiyle hırsızlık davaları hat safhaya çıktı. Diğer yandan ekonomik sorunların suçları artırdığını görüyoruz. Refah seviyesi düştükçe, suç oranı artıyor. Yine başka bir araştırmaya göre ise Türkiye antidepresan kullanımında birinci sırada. Buradan da hareketle ekonomik ve psikolojik sorunların suç oranına etkisini de görüyoruz. Karşımızda kendini kontrol edemeyen, ne yapacağını bilmeyen bir toplum var” diyerek tüm paydaşların bir arada çalışması gerektiğini belirtti.

GÜVEN OLMADAN GELMEZ’

Diğer yandan yabancı yatırımcı konusunda da hukukun önemli bir rolü olduğunun altını çizen Avukat Bütün, “Yabancıların Türkiye’ye yatırım yapması için hukukumuzun uluslararası arenada yeniden güvenirliliğini kazanması gerekiyor. Güvenlik ve hukuk açısından neden bir Almanya, neden bir Fransa ile yarışıyor olmayalım, neden son sıralamalarda olalım? Hukuk altyapımıza güven olmadığı için yabancı yatırımcı gelmiyor. Türkiye’de yatırımlar çok ucuz hale geldi. Buna rağmen hukuksal anlamda kendilerini güvende hissedemedikleri bir algı oluştu. Bu konuda tüm siyasi partiler çalışma yapmalı. Bu ülkemizin bağımsızlığını ilgilendiren bir konu, ekonomik gelişimimizi ilgilendiren bir konu. Ele alınması ve hukuksal reformlar yapılması şart” diye konuştu.

RANA BEYZA ÖZTÜRK / ÖZEL HABER

gunes-kremleri

Güneş ışınları değil krem fiyatları yakıyor

izmirde-denizde-erkek-cesedi-bulundu

İzmir’de denizde erkek cesedi bulundu