in ,

Yalçın Kocabıyık Kent Konseyi’ne resmen aday

Türkiye Meclis Üyeleri Birliği ve İzmir Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu Genel Başkanı Yalçın Kocabıyık İzmir Kent Konseyi’ne başkan adayı olduğunu resmen açıkladı

yalcin-kocabiyik-kent-konseyine-resmen-aday

İzmir’deki çok sayıda dernek, federasyon ve sivil toplum örgütünün desteğini alan Türkiye Meclis Üyeleri Birliği Genel Başkanı Yalçın Kocabıyık, yarın saat 10:30’da Kültürpark İsmet İnönü Kültür Merkezi‘nde yapılacak İzmir Kent Konseyi seçimleri için başkan adaylığını açıkladı. Toplam altı adayın yarışacağı seçimlerde 4 yıl boyunca göreve talip olduğunu duyuran Kocabıyık, adaylığı süresince karalama kampanyası ile karşı karşıya kaldığını belirterek, hakkında çıkan söylentilere tepki gösterdi.

Adaylığını açıkladığı toplantıda İzmir’de faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin liderlerine seslenen ve destek isteyen Yalçın Kocabıyık şunları ifade etti: “İzmir’de faaliyet gösteren 500-600 kadar sivil toplum örgütü bu seçimlerde oy kullanacak. Ne yazık ki yılda bir kez toplanması gereken İzmir Kent Konseyi Genel Kurulu tam 4 yıldır toplantı yapmadı. Kent Konseyi şu anda ele geçirilmiş durumda. Aday olduğum sürecin başından bu yana, ben bu sorunları dile getirdim diye tepki ve saldırılar ile karşı karşıyayım. İzmir’de 26 adet kent konseyi var. Ancak ne yazık ki, hepsi siyasi bir oluşum haline gelmiş durumda. Birçok isim siyaseten bir yere gelebilmek amacıyla kent konseylerini kullanıyor. Sivil toplumun ihtiyaçlarını karşılaması gereken yapılar siyasi emeller doğrultusunda kullanılıyor. Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşunun genel başkanıyım. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile defalarca görüştüm. Kendisi her seferinde demokrat bir insan olduğunu ve tarafsız kalacağını, seçimlere karışmayacağını belirtti. Bundan ötürü ona teşekkürlerimi iletiyorum. Demokratlıktan vazgeçmedi. Tüm adaylara eşit mesafede olduğunu söyledi. Ancak çevresindeki siyasi mimarlar onun adına aday çıkartıyor. Benim rakiplerimden bir tanesi şu anda bir siyasi partinin meclis üyesi. Kent Konseyi ruhu ve yasalar gereği görevinden istifa etmesi lazım. Fakat yönetmeliği açıkça çiğniyor. Tarafsız olması gerekiyor. Ama kendi başkan olduğunu kent konseyini bırakıp başka yere aday oluyor. Burada kapıdan girerken kimliğinizi bırakacaksınız. Biz yönetim kurulumuza tüm partilerden temsilciler aldık. Aramıza tüm hemşeri derneklerinden, federasyonlardan temsilciler aldık. Bir diğer aday da İzmir’e Ankara’dan gelmiş, kenti bilmiyor. Siyaseten bir şeyler kazanmak için, milletvekili olabilmek için burada ev tutmuş, İzmir’in siyasi ikliminden faydalanmaya, kendine siyasi başarı çıkartmaya çalışıyor. Bugün bazı siyasiler, Ankara’dan parti genel başkan yardımcıları karşımdaki rakip adayları uzlaştırmaya, birleştirmeye çalışıyor. Başkanlık yarışında çıkar çatışmaları var. Biz bu anlayışa karşı mücadele ediyoruz. Ama kazanacağız. Sonuna kadar hakkımızı arayacağız.”

Hedeflerinin İzmir’e yararlı olacak projeler üretmek olduğunu ve kenti sivil toplum örgütleri olarak yerel idareyle işbirliği içerisinde yöneteceklerini belirten Kocabıyık, “İzmir’de sivil toplumun haklarını korumak için mücadele edeceğiz ve kazanacağız. Oy kullanacak siz üyelere siyasi baskı olduğunu biliyorum. Moralinizi bozmayın. Benim burada siyasi bir hedefim yok. İftiralarla, suçlamalarla karşı karşıyayım. Sakın oyunuzu bana vermeyin diyorlar, bundan da haberim var. Ancak bu iftiralar benim umurumda değil. Kendi siyasi çıkarları uğruna dedikodular çıkartıyorlar. Ben sizler için, sivil toplum kuruluşları için adayım. Bu görev bize düştü. Hak ettiğimiz bir yapıyı STK’lar olarak yöneteceğiz. Bu seçim çok önemli. Bu son şansımız. Yoksa sivil toplum kuruluşları 4 yıl daha belediyeden alması gereken haklardan faydalanamayacak. Kent Konseyi sizlerindir. İzmir’e taş üstüne taş koymak, kentimiz için proje üretmek istiyoruz. Burası sivil toplum örgütlerine aittir. Siyaset İzmir Kent Konseyi’nin üzerinden eliniz çeksin. Sivil toplumun üzerine basarak kendi siyasi hedeflerinize ulaşmaya çalışmayın” dedi.

Erman Şentürk 

torbalida-kahvehanede-pompali-tufekli-saldiri-1-yarali.fw

Torbalı’da kahvehanede pompalı tüfekli saldırı: 1 yaralı

soyer-hepimizin-ici-kan-agliyor

Soyer: Hepimizin içi kan ağlıyor