Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Çevre, Biyoçeşitlilik ve İklim Değişikliği Çalışma Grubu üyesi olarak konuşan Prof. Dr. Yaşar, "Yangınların yüzde 90'ının insan müdahalesi sonucu başladığını görüyoruz. İklim değişikliği gibi doğal etkenlerle ilişkilendirilmesi yanlış bir algıdır. Gerçek sorun, halkımızın ormanlara giriş ve bu alanlarda yeterince dikkatli olmamasıdır" şeklinde açıklama yaptı.

Yangınların önlenmesi için alınması gereken tedbirler konusunda da uyarılarda bulunan Yaşar, valiliklerin yaz aylarında ormanlara girişi yasaklamasının yeterli olmadığını, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın "365 gün boyunca ormanlık alanlara girişi kısıtlamalı" şeklinde kesin düzenlemeler yapması gerektiğini savundu. "Ormanlarımıza girişte sıkı kontroller ve izin sistemi oluşturulmalı ki, sadece orman köylüleri ve yetkililer dışında kimse bu alanlara girmesin. Aksi halde, piknikçilerin, avcıların veya diğer ziyaretçilerin ihmalleri büyük doğal felaketlere yol açabilir" diyen Yaşar, bu konuda ciddi ve kalıcı önlemler alınmadığı sürece yangınların devam edeceği uyarısında bulundu.

KANUNLAR VAR AMA CEZALAR…

İzmir'deki son yangınların büyük bir kısmının piknik gibi basit ihmallerden kaynaklandığını da belirten Yaşar, "Herkesin istediği yerde piknik yapması ve mangal yakması doğru değil. Belirli bölgelerin belirlenmesi ve bu alanlarda yangın tüpleri gibi güvenlik önlemlerinin alınması gerekiyor. Aksi takdirde, hızlı yayılan bir yangın anında kontrol altına alınamaz ve büyük alanlar kısa sürede zarar görür" şeklinde uyardı.

71115 (1)

‘Gençlere yeşil bir gelecek bırakalım’ ‘Gençlere yeşil bir gelecek bırakalım’

Yangınların sadece ağaçların yanması anlamına gelmediğini, aynı zamanda ekosistemi ve tarımsal üretimi tehdit ettiğini de vurgulayan Yaşar, "Bu tür felaketlerin ekonomik ve çevresel etkileri çok büyüktür. Ülkemizde kanunlar var ama cezaların uygulanmaması da ciddi bir sorun. Anız yakılması gibi yaygın kötü alışkanlıkların cezasız kalmaması ve denetimlerin sıkılaştırılması gerekiyor" dedi.

Kaynak: DHA