in ,

‘Yarınlarımız için siyaset yapmalı’

DEVA Partisi İzmir İl Başkanı Seda Kaya Ösen, çalışmalarını anlattı. Vatandaştan büyük bir teveccüh gördüklerini belirten Ösen, herkesi siyasete davet etti

yarinlarimiz-icin-siyaset-yapmali

DEVA Partisi İzmir İl Başkanı Seda Kaya Ösen Ege Telgraf Web TV’nin canlı yayın konuğu oldu. Gündem Özel Programı’nda Yağmur Daştan’ın siyaset, ekonomi ve kent gündemine ilişkin sorularını yanıtlayan Ösen, “Haziran sonu itibariyle yapılan her seçime katılmaya hak kazanan bir partiyiz. En hızlı örgütlenen parti olduk. Bu açıdan çok büyük hedefleri olan ve örgütlenen bir partiyiz. İzmir İl Teşkilatı olarak 1 seneyi aşkındır görev yapıyoruz. 24 ilçede teşkilatımız kurulmuş durumda. Her ilçemizin teşkilatlanma süreci aynı değil. Yeni kurulanlarda ilçe binasını açma aşamasındalar. Belli bir hız ve ivme kazandırıyor. 900 küsur ilçenin 659’unda ilçe teşkilatı bulunuyor. Her an olacak seçime göre çalışıyoruz. Partimiz teşkilatlanmaya Anadolu’dan başladı. Halk tarafından destek gördükçe moral oluyor bize bu” dedi.
DEVA Partisi’nin ana akım bir siyasi parti olduğu vurgusu yapan Ösen, “Hiçbir siyasi geleneğin devamı değiliz. Diğer partilerin bir kısmı diğer partilerden ayrılarak kurulmuş bir parti. Bizim partimiz için geçerli değil. Matematiksel olarak bazı kotalar var. Yüzde 50 siyaset yapmamış olma kotası var. Yeni yüzler kazandırıyoruz. Cinsiyet ve gençlik kotamız var. Türkiye’nin iyileşmesine deva olmak için ortaya çıkmış bir parti olarak siyaset sahnesindeyiz. Bizim için İzmir çok özel bir şehir; merkez siyasette İzmir mihenk taşı. Genel Merkezimiz tarafından Ege hattı özendiriliyor. Türkiye’nin kutuplaşmış siyasi konjonktürüne baktığımız zaman, bazı şeyler için bu partinin vazgeçilmezleri var. İlkesel olarak şekilleniyor. Parti programının İzmirli’nin demokrat kimliğiyle uyuştuğunu düşünüyorum. İnsanların DEVA’yı bilme oranı çok arttı. Bizim bu aslında gördüğümüz boykotun böyle bir yan etkisi oldu. Hepimiz her gün sahadayız. Yolumuz daha çok” diye konuştu.

‘KENT MENFAATİ’

Geçtiğimiz günlerde İzmir Büyükşehir ve Bergama Meclis üyesi Nezih Özuyar, DEVA Partisi’ne katılmıştı. “Bizim en önemsediğimiz şey kendi kimliğimizi oturtmak” diyerek açıklamalarına başlayan Ösen, “Kurulduğumuzda diğer partilerde görev yapan arkadaşlarımızın partimizi geçişi söz konusu oldu. Gerçi Nezih Bey, bağımsız bir üyeydi. Ancak şunun altını çizmek istiyorum, biz hiçbir partinin devamı değiliz. O yüzden DEVA’nın kendi kimliğini oluşturmak gibi bir hedefi var. Yeni bir siyasi anlayışı için yola çıktık, hedefimiz iktidar olmak ama bir açıdan da Türkiye siyasetindeki bazı şeyleri temel olarak değiştirmek. Bu misyon, vizyon ve çalışma prensiplerini anlayabilecek arkadaşlarla yol yürümeyi tercih ediyoruz. Bazı eski siyasi alışkanlıklar çok kalıplaşmış durumda. Uzun süre de böyle yaşayan ve bu tarz siyaset yapan insanlar için değişim çok kolay değil, onları da anlıyoruz. Fakat bizim için artık yeni bir sayfa. İçimizde çok eskiden siyaset yapan arkadaşlarımız da var ama onlar da değişimin gerekliliğine inanmış durumdalar ve bu temiz sayfayı çok kolay açabiliyorlar. Evet, Nezih Bey ilk ama son da değil; daha görüşmelerimiz de var. DEVA’nın yapısına uyum sağlayabilecek olan arkadaşlarla yol yürüyeceğiz. Nezih Bey de bizim arzuladığımız gibi İzmir’i ve İzmirli’yi ön plana koyan bir isim. Sadece muhalefet yapmak için muhalefet yapmıyor ya da iktidarı onaylamak için hareket etmiyoruz. Kentimizin menfaatine izlediğimiz bir politikamız var, bu düşüncedeki arkadaşlarımızla da yol yürüyeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘HÜKÜMET PROGRAMI GİBİ’

“Dinleyen ve izleyen bir partiyiz. Türkiye’de iktidara geldiğimiz zaman ne yapacağımızın taahütünü veriyoruz” sözleriyle konuşmasını sürdüren Ösen, şu ifadeleri kullandı: “Daha önce yapılmamış bir şey. Hükümet programı yazar gibi bu programları oluşturduk. İlk 90 günde ne yapacağımızı açıkladık. Sosyal Politikaları açıkladık. Her lansman farklı şehirlerde yapılıyor. Söyleyeceğimiz sözleri taahhüt altına alarak açıklıyoruz. Halka gittiğimiz zaman, ‘Seçim yok siz niye geldiniz?’ sorusuyla karşılaşıyoruz. İnsanlar şaşkın, yaftalanmaktan sıkılmış durumda. Dinlemek gerçekten çok faydalı. Biz dinleyen ve iletişimi güçlü bir partiyiz, aramızda ciddi bir bilgi akışı vare. Bir aksiyon ya da herhangi bir plan mahalle temsilcilerimizden anında bize kadar ulaşıyor. Bunu da ‘Dinleyen parti’ olmanın avantajı diye düşünüyoruz. Sahayı izlediğimizde diğer partilere oranla 2 katı kadar bize üye olmak isteyen insan var. Üye olamayan arkadaşlarımız da var. Onlar da ne yazık ki bazıları memur, bazıları ‘Çocuğum işten çıkarılabilir’ çekincesi yaşıyor. Üye olmasalar da desteklerini hissediyoruz.”

KADIN VE SİYASET

“Kadın bir il başkanı olarak siyaset ve kadın ilişkisini nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusunu da yanıtlayan Ösen, “Siyaset, kadının ele geçirmesini bekleyen son yer olarak kalmış. İş hayatında artık kadın belirli bir noktaya geldi. Sivil toplumda da uzun süre çalıştım, orada da kadın temsili çok az. Ancak siyaset bambaşka bir arena. Ben kadınlar için bazı konularda siyasetin zor olduğunda hemfikirim, çünkü ne yazık ki Türkiye’de temiz siyaset oturmadı. O açıdan artık dönüşüm vakti. Bizim partimizde kadınlar siyaset içinde çok fazla destekleniyor. Şu anda altı ilçe başkanımız kadın. Ben Genel Başkan’a 10 tane söz vermiştim ama muhtemelen olmayacak. Çünkü ben görev teklifinde bulunduğumda hiçbir erkek arkadaşım reddetmedi ama kadınların yüzde 80’i reddediyor. Kadınlar siyasete girmekten korkuyor; siyasetin kirli olduğu fikri çok yaygın. Bizim siyaset içinde biraz daha pozitif ayrımcılık yaparak kadınları desteklememiz gerekiyor” açıklamalarında bulundu.
Son olarak, “Artık ‘Siyaset kirli iştir, bulaşmayalım’ diyecek dönemi aştık” diyen Başkan Ösen, “Hepimizin evlatlarımız için yarınlarımız için siyasetle uğraşmamız lazım. Yarın öbür gün çocuklarımız, ‘Bu ülkede o olay oluyorken sen neredeydin?’ diye sorduğunda cevap veriyor olmalıyız. DEVA Partisi’nde özellikle kadın ve gençler gerçekten söz sahibi… Bu bir fırsat, yeni kurulan ve idealleri olan bir partide kendimiz yolun başında olabiliriz. Onun için herkesi partimize davet ediyorum” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

8-gune-girildi-muslumeyi-bulmak-icin-herkes-seferber

Müslüme’nin gözaltındaki aile fertlerinden 8’i adliyeye sevk edildi

Beydağ kestanesini dünya tanıyacak!