in ,

Yasaklar ve cezalar esnafın belini büktü

Son dönemde artan denetimler ve yayınlanan son nargile düzenlemesi İzmir’de kahveci esnafının belini büktü. Gelişmeleri değerlendiren İzmir Kahveciler Odası Başkanı İsmail Hakkı Kırdı, “Cezalar çözüm değil. Ceremesini esnaf çekiyor” dedi

yasaklar-ve-cezalar-esnafin-belini-buktu

Tütün ürünleri ve kapalı alanlarda sigara içilmesine dair uygulamaya konan yasakların ardından son dönemde özellikle kafeterya ve kahvehanelerde sıkça tüketilen nargile şişelerinde de yeni düzenlemeye gidildi. Tarım ve Orman Bakanlığı‘nın yayınladığı tebliğe göre, bundan sonra artık nargile şişelerine de tıpkı sigara paketlerinde olduğu gibi sağlık uyarıları konulacak. Yapılan düzenleme sonrasında gözler esnaf camiasına çevrilirken, artan denetimler ve üst üste gelen cezaların ardından zorlu günler geçirdiklerini kaydeden İzmir Kahveciler Odası ise tütün ürünlerini tüketenlerin değil esnafın cezalandırıldığını açıkladı.

‘ÖZGÜRLÜK KISITLANIYOR’

Bakanlığın nargile şişelerine ilişkin Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe giren tebliği ve kahvehaneleri vuran yasakları Ege Telgraf’a yorumlayan İzmir Kahveciler Odası Başkanı İsmail Hakkı Kırdı, “Düzenlemeye göre sigara paketlerinde olduğu gibi bundan sonra nargile şişelerinin üstüne de sağlığa zararlıdır ibaresi konulacak. Bildiğimiz kadarıyla nargile şişelerinin üzerine eklenecek bu uyarılar esnaf tarafından yani üreticisi ve satıcısı tarafından yapılacak. Kahvehane işletenlerin böyle bir yükümlülüğü yok. Bizi etkileyen esas şey son dönemde artan bu denetimler. Esnaf bu konuda ciddi bir sıkıntı içerisinde. Bunlar kahvehane işletmeyi gittikçe zorlaştırıyor. İşletmelerin çok sıkı tedbirler alması gerekiyor. Bundan dolayı da esnaf sıkıntılı ve bunalmış vaziyette. Bu konuda çok fazla şikayet alıyoruz. En sık rastladığımız durum ise bu açık alanlarla ilgili. Kahve sahibi müşterilerin talebi doğrultusunda açık alan yaratıyor, gelenler burada çıkıp sigara içiyor. Ancak havalar soğuk diye buraya bir perde çektiğinizde ya da branda koyduğunuzda burası kapalı alan sayılıyor ve ceza yiyorsunuz. Peki, gelen müşteri nerede sigara içecek? Kışta, soğukta, yağmurda ne yapacağız? İçerisi yasak deniyor bahçeye de ceza yazıyorlar. Bizi dinleyen yok, anlayan yok. Bu insanların özgürlüğünü kısıtlamaktır” dedi.

CEZALAR ÇARE DEĞİL

İzmir’de 3 bine yakın kahvehane işletmesi bulunduğuna ancak işyerleri sayısının gün geçtikçe azaldığını belirten İzmir Kahveciler Odası Başkanı Kırdı, düzenlemelerin gözden geçirilmesi için şu çağrıyı yaptı: “Kahve kültürü bizde eskiden gelen bir şey. Bizim burada sigaranın zararlarını elbette tartışmak gibi bir niyetimiz yok. Ancak, sigara satıldığı sürece içilecek. Üretimi olduğu sürece sigara tüketilecek. İçilen alanların belirlenme yöntemi yanlış. Sigarayı içene, sen bunu soğukta, dışarıda sokakta içeceksin deniyor. Peki, kahvenin önünde sigara içen adamları gören çocuklar buna özenmiyor mu? O zaman sigara içmek isteyen gidip bunu boş tarlada mı içecek? Çok mantıksız kararlar alınıyor. Biz sadece mantıklı kararlar alınmasını istiyoruz. Zaten Türkiye’de büyük bir işsizlik sorunu var. Bu düzenlemeler, denetimler, yasaklar işletmelerin kapanmasına ve dolayısı ile mevcut işsizlere de yeni işsizler eklenmesine yol açıyor. Burada bu işyerlerinde geçimini zar zor sağlayan ve çalışan insanlar var. Şimdi o garsonlar, komiler, ocakçılar işletmeler kapandığında haliyle işten çıkartılıyor. Onlara yazık değil mi? Esnaf ceza yemek ve zarar etmek istemiyor ve pes edip dükkanını kapatıyor. Bu yönetmeliklerin daha da sertleştirilmesi değil, aksine yumuşatılması lazım. Bu tedbirlerle insanları terbiye edemeyiz. Cezalarla kimseyi istediği hale sokamayız. İşletmeler içerisinde korunaklı ancak kapalı alanlar yaratılması gerekirdi. Kahvelerin sayısı gün geçtikçe azalıyor. Nargile satanlar da aynı sorunları yaşıyor. O da açık alanda içiliyor. Aynı uygulama, aynı cezalar söz konusu.”

Erman Şentürk / Özel Haber

altinordudan-muhtesem-donus

Altınordu’dan muhteşem dönüş!

idlibde-iki-askerimiz-sehit-oldu

İdlib’de iki askerimiz şehit oldu