in

‘Yaşamak ya da yaşadığını sanmak’ okurlarıyla buluştu

Mustafa Tuğrul Edis’in 12. kitabı “Yaşamak ya da Yaşadığını Sanmak” şubat ayında okurlarla buluştu.

mustafa-tugrul-ediz-yasamak-yada-yasadigini-sanmak

Mustafa Tuğrul Edis’in 12. kitabı “Yaşamak ya da Yaşadığını Sanmak” şubat ayında okurlarla buluştu. Küçük yaşta yazmaya ve not almaya alışan Edis, Antarktika dahil 5 anakara üzerinde farklı ülkelere seyahat etmesinin de verdiği farklılıkla, yeni kitabında günlük yaşamda içinde yaşadığımız pek çok farklı kavramı düşey ve yatay ekseninde karşılaştırmalı olarak ele aldı.

Sonuç mu? Çok farklı gözlemlerle dolu, her bir konu üzerinde fikir yürüteceğiniz, keyifle okunacak bir kitap ortaya çıktı… Kitabında da vurguladığı gibi, “düşey ve yatay hayatımızdır, yaşadığımız olaylar düşey ve yatay eksenlerinde başka boyut kazanırlar. Ortaya çıkan farkındalık hayatımızın dengesini kurmamızı sağlar.” Elinizdeki kitap, düşeyin ve yatayın karşılaştırmalı olarak ele alındığı, birbirinden zorlu pek çok kavramın ustalıkla işlendiği bir eser. Çok farklı bir bakış açısı ve benzersiz, sürekli bir akış içinde…

yasamak-yada-yasadigini-sanmak

Düşey ve yatay gücünü akıştan alır

Mustafa Tuğrul Edis, “Yaşamak ya da Yaşadığını Sanmak” kitabında, düşey ve yatayın yalnızca bir konum, bir çizgi, bir kavram ve bir boyut olmadığının, hayatın akışını yöneten ve insanın geleceğini belirleyen güç merkezleri olduğunun altını çiziyor. Edis, “Hepimizin akıp giden zaman içinde düşeye ve yataya yakın olduğumuz dönemler söz konusudur. Çoğunda bunun farkında bile olmadan, bunu net olarak ayırmadan yaşamımızı sürdürürüz” diyor. Edis, kitabın önsözünde, “Düşey ve yatay birbirinin içine geçerek karışır hayatımıza. Genelde insan düşey ve yatayda dengeden çok, bunlardan birine daha fazla eğilimli olarak hayatını sürdürür. Bu açıdan düşey ve yatay karşılaştırmalı olarak ele alınmalıdır. Daha kapsayıcı ve anlaşılır, açıklayıcı konular her iki kavramın akılda kalıcı olarak değerlendirilmesine ve insan hayatını yönlendirme aşamasında bir karar alınmasına yol açar” diyor.

Mustafa Tuğrul Edis kimdir?

1964 yılında Edirne’de doğdu. Çocukluğu İzmir çevresinde geçti. Rumeli kökenli geniş bir aileden geldiğinden masallar, efsaneler ve öykülerle büyüdü. Babası şair ve öğretmen, dolayısıyla küçük yaşta yazmaya ve not almaya alıştı. 1981 yılında İzmir Atatürk Lisesi matematik bölümünden mezun oldu. Ege Üniversitesi’ni Tekstil Yüksek Mühendisi olarak bitirdi. Dergilerde şiirleri, denemeleri yayımlandı. İlk şiir kitabını 1998 yılında çıkardı. Sonraki yıllarda şiir kitapları ve paradokslar yazdı. 2006 yılında bir fotoğraf sergisi açtı. Uzun yıllar boyunca uluslararası faaliyet gösteren yabancı firmalarda görev aldı. Organizasyon, kalite, yönetim sorunları üzerine teori ve pratiği birleştiren, sonuç almaya ve sinerji oluşturmaya yönelik çalışmalarına hız verdi.

Kültürünü arttırmak, bilgi sahibi olmak ana fikri ile; Antarktika dahil beş anakara üzerinde farklı ülkelere seyahat etti. Üç okyanusa, çöllere, yağmur ormanlarına, dağlara, buzullara ve farklı şehirlere gitti. Kültür zenginliğinin, müze ve zamanların insana ilişkin yaşanmışlıkların hayatı olgunlaştırdığı görüşünde ve inanışında. İmgelerin gücüne, düşünmenin engelleri aştığına, merak ederek yaşamanın insanı geliştirdiğine ve bir felsefesi olmanın da geleceğin bugünden atılan temeli olduğuna inanıyor.

Deneyimlerini, düşüncelerini ve hayallerini paylaşmayı, sabırla bekleyerek keşfetmeyi seviyor. Başarının özüne yolculuğun, geleceği değiştirmek için birlikte çalışmak ve inanmak olduğu düşüncesiyle, amacına ulaşmak en büyük hedefidir. Yayınlanmış 11 kitabı var. İki arkadaşıyla birlikte İzmir’de GT Art & Interiors sanat galerisi bulunuyor. Academy of Management üyesi. İzmir’de yaşıyor. Evli ve iki çocuğu var. İngilizce biliyor. Yaşamak Ya Da Yaşadığımızı Sanmak? Düşey-Yatay, Birlikte Başarmak’tan sonra yazarın Tortuga yayınlarındaki ikinci kitabı.

Mesut VARLIK

izsu-guzelyalidaki-calismayi-15-ay-erken-bitirdi

İZSU Güzelyalı’daki çalışmayı 1,5 ay erken bitirdi

elazigda-deprem

Elazığ’da 4,2 büyüklüğünde deprem!