in ,

Yaşlıya yasak kalktı, maske telaşı başladı

Yaklaşık üç ay sonra yeniden özgürlüğüne kavuşan 65 yaş üstü vatandaşların hevesi kursağında kaldı. On binlerce yaşlı şimdi de maske bulma derdine düştü

yasliya-yasak-kalkti-maske-telasi-basladi

Müjdeli haberi alan 65 yaş üstü vatandaşlar yasakların saat sınırlamalı olarak kalkmasıyla birlikte soluğu cadde ve sokaklarda aldı. Ancak, büyük bölümü ihtiyaçlarını gidermek üzere çarşı, pazar ve marketlerin yolunu tutan 65 yaş üstü binlerce vatandaş ya evine eli boş döndü ya da ceza korkusu ile yarı yoldan döndü. Türkiye’nin birçok ilinde olduğu gibi alınan tedbir kuralları çerçevesinde maske takma zorunluluğu bulunan İzmir’deki vatandaşlar şimdi bir başka sıkıntı ile karşı karşıya geldi.

‘SEVİNEMEDİK!’

Yaşlı bireylere uygulanan yasak kararının kaldırılmasını Ege Telgraf’a değerlendiren Tüm Emekliler Sendikası Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi İbrahim Yılmaz şunları söyledi: “Yaşlılar olarak biz yasağın kalkmasına sevinemedik, tam tersine maske bulma derdine düştük. Bugün marketlerde satılan bir kutu maske 50 lira. Biz zaten dışarıya çıkma konusunda tedirginiz. Çünkü sokakta birçok insan, özellikle de gençler maskesiz dolaşıyor. Önlemlere yeteri kadar uyulmadığından dışarıya çıkmaya korkuyoruz. Kalabalığa karışmadan dikkatli şekilde çıkacağız. Birçok arkadaşımızda ya hastalık kaparsak korkusu hakim. Aslında bizler açısından bakıldığında çok da sevinilecek bir durumda değiliz. Geçtiğimiz üç ayda faturaları ve borçları ödemekten paramız kalmadı. Aylardır ertelediğimiz sağlık sorunlarımız için doktora gideceğiz. Bankalarda bir sürü ödememiz var. En az 15 günde bunlara koşturacağız. Bizim gezip tozacak, oturup bir yerde bir çay içecek paramız kalmadı ki.”

‘RİSK ALTINDAYIZ’

Yılmaz, maske konusunda kafalarında soru işareti bulunduğunu belirterek, “Bizim asıl tepkimiz ise akşam 8’de neden bizi yeniden eve kapatıyorlar? Tam havanın serinlediği parklarda rahatça oturacağımız saatlerde neden eve geri dönmek zorunda kalıyoruz? Yasak neden tamamen kaldırılmadı? Biz saat sınırlamasının da kaldırılmasını isterdik. Alınan bu kararda yine bir plansızlık var. Mesela bir yakınımızın, çocuğumuzun, torunumuzun düğünü var. Ne yapacağız? Polis düğün basıp oradaki yaşlıları mı toplayacak? Her yer açıldı, tüm yasaklar kalktı, sadece bizim saat sınırlaması kaldı. Böyle komedi olabilir mi? Tek bir tesellimiz var, o da ücretsiz ulaşım hakkımızın geri gelmesi. 65 yaş ulaşım kartlarımızı yeniden kullanacağız diye sevinecek hale geldik. Diğer yandan, yaşlılar olarak büyük bir risk altındayız. Bizi adeta dışarı saldılar ama maskeniz var mı diye soran yok. Geçtiğimiz aylarda sadece bir kez kolonya ve maske dağıtıldı. O da zaten yaşlıların çoğuna gitmedi. Şu anda dışarıya çıkabilmek için eşimizden, dostumuzdan, komşumuzdan maske istiyoruz. Emeklinin hali ortada. Gıdaya para bulamıyoruz. Gücümüz maskeye nasıl yetecek? Bu işe acilen bir çözüm bulunması lazım. Biz devletin yaşlılara maske dağıtmasını talep ediyoruz. Bizi sokağa saldınız ama maske temin etmediniz ki. Bu açından büyük bir risk altındayız. Emekli bu karara işte bu yüzden sevinemedi. Ayrıca kurallar gereği maskesiz çıkarsak ceza alabiliriz. Dışarıya maskesiz çıkıp da 3150 lira ceza mı ödeyelim?” dedi.

Erman Şentürk / Özel Haber

turkiyenin-alaninda-tek-osbsi-ayaga-kalkiyor

“Türkiye’nin alanında tek OSB’si ayağa kalkıyor!”

onlarin-kisitliligi-hic-bitmeyecek

Onların kısıtlılığı hiç bitmeyecek…