in ,

Yatırımcının gözdesi mutlu sona ulaşıyor!

Yeni kent merkezi bölgesindeki imar çıkmazı son buluyor. Büyükşehir’in ardından Konak Belediyesi’nin düzenlemesi ile bölgede sorun kalmayacak

yatirimcinin-gozdesi-mutlu-sona-ulasiyor

İzmir’de yatırımcıların gözdesi haline gelen ve gökdelen inşaatlarını yükseldiği yeni kent merkezi olarak adlandırılan Alsancak Liman Arkası ile Salhane bölgesini kapsayan plan karmaşası adım adım çözüme kavuşuyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi‘nin ardından Konak Belediyesi‘nden bölgeyi yakından ilgilendiren önemli bir hamle geldi.

Meslek odalarının açtığı davalar neticesinde plan notları üst üste iptal edilen ve çıkmaza giren yeni kent merkezinde, yedi yıllık süreç son buldu. İlk olarak 2013 yılında yayınlanan ancak daha sonra iptal edilen plan notları için yeniden çalışma yapan Büyükşehir Belediyesi, düzenlemeyi geçtiğimiz yıl tamamlamış, gözler bu gelişmenin ardından Konak Belediyesi’ne çevrilmişti. Konak Belediyesi’nin hayata geçirdiği son düzenlemeyle İzmir’deki yatırımcılar da rahat bir nefes aldı. Gökdelenler bölgesine ait planlardaki yargı sürecinin noktalanması ve mahkeme kararının kesinleşmesinin ardından ortaya çıkan ruhsat çıkmazı da kesin olarak son buldu. Bölgedeki yapılaşma koşullarını belirleyen ve turizm, ticaret, kültür gibi imar fonksiyonlarını tarifleyen yeni plan notları Büyükşehir Belediyesi’nin ardından Konak Belediyesi’nce İdare Mahkemesi’nin aldığı karar doğrultusunda yeniden düzenlenerek onaylandı.

İNCELEME YAPILACAK

Yaklaşık 6 aylık titiz çalışmanın ardından pandemi sürecinin de son bulmasıyla konuyu ilk meclis toplantısında değerlendiren ilçe belediyesince yapılan bu düzenleme için askı süreci resmen başladı. Yatırımcıların merakla beklediği ikinci düzenleme belediye tarafından önümüzdeki günlerden itibaren otuz gün süreyle görüş, öneri ve itirazlara açılacak. Sürecin son bulmasıyla birlikte, yürürlüğe girecek plan çalışması sayesinde bölgede devam eden birçok yatırım da hız kazanacak, yedi yıldır süren belirsizlik tamamen ortadan kalkmış olacak. Ancak, planlara itiraz geldiği ya da mahkemeye taşındığı takdirde bu kez yeniden başa dönülecek ve plan süreci sil-baştan işleyecek. Meslek odalarının yoğunluk artışı sağladığı, kamusal alanlarda kısıntıya gidiliği, bölgeye ek altyapı ve ulaşım yükü getireceği, yürürlükteki mevzuata aykırılıklar içerdiği gibi gerekçelerle geçmişte itiraz ettiği ve yargıya taşıdığı imar düzenlemesiyle ilgili yapacağı yeni incelemelerin ardından izleyecekleri tavrın da önümüzdeki süreçte netleşmesi bekleniyor.

Erman Şentürk / Özel Haber

nukhet-duru-izmirde-konser-verecek

Nükhet Duru İzmir’de konser verecek

engelli-vatandas-rapor-telasinda

Engelli vatandaş rapor telaşında…