in ,

Yaz bitmeden yurtiçinde görülmesi gereken rotalar

Türkiye, dört mevsimi bir arada yaşayabileceğiniz çok sayıda alternatif rotaya sahip bir ülke. Yaz mevsiminin ortasına geldiğimiz şu günlerde tatil planını hayata geçirmek isteyenlere yurt içi destinasyon önerileri…

yaz-rotalari

Herkesin tatil planını hayata geçirmek için beklediği yaz mevsiminde yurt içi ve yurt dışında yüzbinlerce kişi seyahat ediyor. Bütün bir yılın stresini atmak, gündelik hayatın koşuşturmasından uzaklaşmak ve yeni anılar biriktirmek için bir fırsat olan yaz aylarında birçok kişi nereye gideceği konusunda kararsız.

Türkiye doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel alanları, deniz, kum, güneş gibi klasik yaz tatili merkezleri ile yaz tatili için farklı alternatifler sunan cennet bir ülke. Yaz aylarında Ege ve Akdeniz kıyılarında yoğunlaşan tatil tercihlerinde son yıllarda Karadeniz ve Trakya gibi alternatifler de adından söz ettiriyor. Türkiye’de yaz bitmeden tatile gitmek isteyenlere en güzel yurt içi rota önerileri…

Mersin: Akdeniz’de 321 kilometrelik sahil şeridine sahip olan Mersin, Türkiye’de kıymeti bilinmeyen yerler arasında. Tarihi geçmişi günümüzden 7 bin yıl önceye uzanan semavi dinlerin tamamı için kutsal mekanları barındıran bu güzel şehirde bir tatilden beklenilen birçok şeyi aynı anda bulmak mümkün.

110 kilometreye ulaşan kumsalları, antik kentleri, inanç merkezleri, tarihi yapıları, leziz yemekleri, sımsıcak güneşi ve hoşgörü kültürü ile Mersin keyifli bir tatil için en iyi seçimlerden. Silifke, Kız Kalesi, Anamur, Erdemli, Tarsus Mersin’de uğramanız gereken yerlerden.

Fethiye: Muğla’nın en büyük yerleşim yerlerinden Fethiye, Türkiye’de turizm denildiğinde ilk akla gelen merkezlerden. Ölüdeniz gibi bir dünya harikasına sahip olan Fethiye, doğal güzellikler ve antik kentler açısından oldukça zengin.

Bakir koyları, kristal berraklığındaki denizi, ekoturizm alanları, trekking rotaları, kaliteli konaklama tesisleri, mavi ve yeşilin buluştuğu etkileyici noktaları ile Fethiye yılın her dönemi görülmeli. Kayaköy, Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi, Kabak Koyu, Hisarönü görülecek yerler arasında.

Kuşadası: Türkiye‘nin ilk turizm merkezlerinden Kuşadası, Aydın’ın Ege Denizi kıyısındaki ilçesi. Son yıllarda popülaritesini kaybeden ilçe farklı antik kentler ve hoş plajlara olan konumuyla tam merkezde yer alıyor.

Türkiye’de kruvaziyer turizmin en gelişmiş olduğu limana da sahip olan Kuşadası yeşille mavinin buluştuğu Dilek Yarımadası ve Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, mavi bayraklı plajları, hareketli gece hayatı, farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan tarihi ve turistik noktaları ve yüzlerce konaklama tesisi ile Kuşadası, Ege kıyılarında tatil yapmak isteyenler için iyi bir alternatif.

Pamukkale: Doğanın yeryüzündeki izlerine yakından tanık olabileceğiniz Pamukkale, aynı zamanda insanoğlunun binlerce yıllık yaşanmışlığını hissettiren antik kentleri ile de ziyaret edilmeli. Bembeyaz travertenler, Hierapolis Antik Kenti ve Kleopatra’nın adını taşıyan antik havuz Pamukkale’yi Pamukkale yapan değerlerden. Pamukkale çevresindeki termal otellerde keyifli bir zaman geçirmenin yanında sağlık için de koşturmaya bir mola vermek mantıklı olabilir.

Ayvalık: Balıkesir’in Ege kıyısındaki ilçesi Ayvalık, Ege Denizi’nin iki yakasından izler taşıyor. Mübadele kültürünün yansımalarını hissedebileceğiniz bu güzel ilçenin merkezinde tarihi Rum evleri hala dimdik ayakta. 100 kilometreyi aşan sahil şeridi, zengin mutfağı, zeytinyağlıları, hoş butik otelleri ile Ayvalık sokaklarında mutlu olmamak mümkün değil.

Türkiye’de en çok tescilli tarihi yapıya sahip olan yerleşim yerinde her köşede insanı hayrete düşüren, düşündüren, zamanda yolculuğa çıkaran izler görülebiliyor. Ayvalık’a kadar gelmişken Cunda Adası, Edremit, Zeus Altarı, Adatepe Köyü ve Yeşilyurt Köyü de gezilecek yerler arasına eklenmeli.

Kars: Tarihi İpekyolu’nun en önemli duraklarından, farklı kültür ve medeniyetlerin izlerini taşıyan serhat şehri Kars, doğa ve kültür turizmiyle son yıllarda öne çıkan yerler arasında. Doğu Ekspresi’nin son durağı olan Kars, Rus işgalinden kalan mimari yapılar ve geniş caddeleriyle büyük bir potansiyele sahip.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Ani Antik Kenti, yaz aylarında yemyeşil bir cennete dönüşen Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars Kalesi, tarihi kilise ve camileriyle şehirde görülecek onlarca durak var.

A. Buğra Tokmakoğlu / Özel Haber

izmirde-orman-yanginlari

‘Güzel İzmir yanıyor acil önlem alınmalı’

Konaklı miniklere okumayı sevdiren proje