İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin öncülüğünde, Pet Kuaförler Derneği ve gönüllü ekip, Bornova Gökdere’deki Pako Sokak Hayvanları Sosyal Yaşam Kampüsü’nde sahipsiz köpekleri tıraş ederek yıkadı. Veteriner İşleri ve Halk Sağlığı Dairesi Başkanı H. Gökhan Özdemir, etkinliğin Türkiye’de bir ilk olduğunu belirterek, "Pet Kuaförler Derneği ve gönüllülerle iş birliği içinde sahipsiz hayvanların tıraşlarını ve banyolarını yaptırdık. Bu tür faaliyetlerin sahiplendirme etkinliklerine de katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Bakımevlerimizden hayvan sahiplenmenin önemini vurguluyor ve bilinçlendirme çalışmalarımıza devam ediyoruz" dedi.

TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK BİR UYGULAMA

Özdemir, İzmir'de hayata geçirilen bu uygulamanın Türkiye genelinde yaygınlaşması gerektiğini vurgulayarak, "Bu çalışma diğer illerdeki hayvan bakımevlerine ve rehabilitasyon merkezlerine örnek olacaktır. Sokaktaki canlılarımız için su kaplarına su koymayı unutmayalım ve mümkün olduğunca bakımevlerimizden hayvan sahiplenmeye çalışalım" diye konuştu.

24.06.2024 Ce2B5Cd6 00C6 4D6B B7E2 Eb10898Bbfc7

"ONLAR HALA KIŞLIK KIYAFETLERİNDE"

Pet Kuaförler Derneği Kurucusu Gözde Kirtil, “İzmir’deki 17 pet kuaförünü sokak hayvanları için topladık. Sokak hayvanları ile ilgili yasa teklifi hayvanseverleri üzüyor. Biz de mesleğimizle tepkimizi göstermek istedik. Yaz sıcaklarında köpeklerin tüyleri birbirine dolaşıyor ve derileri nefes alamıyor. Onlar hala kışlık kıyafetlerinde. Derilerine uygun, güneşten zarar görmeyecek şekilde tıraş yapıyoruz. Türkiye’de bugüne kadar hiçbir barınakta böyle bir çalışma yapılmadı. Umarım bu başlangıç Türkiye’ye yayılır” dedi.

Efes Selçuk’ta haşere sorununa karşı yoğun mücadele: Önlemler artırıldı Efes Selçuk’ta haşere sorununa karşı yoğun mücadele: Önlemler artırıldı

GÖNÜLLÜLER DE DESTEKTE

Gönüllü Pelin Doktaş, "Bugün barınaktaki sahipsiz çocuklarımızın bakım ve yıkamalarını yapıyoruz. Sadece sahipli değil sahipsiz çocukların da pet kuaförleriyiz. İzmir’de ilk biz başlattık, umarım yayılır," ifadelerini kullandı. Gönüllü Almina Yıldırım da “Sokak canlılarımızı yıkamaya ve onları güzelleştirmeye geldik. Yaklaşımınız nasıl olursa onlar da öyle tepki veriyor. Yıkanınca mutlu oluyorlar” diye konuştu.

Kaynak: Bülten