İzmir’in gizli bahar bahçesi: Bayıdır İzmir’in gizli bahar bahçesi: Bayıdır

Hint Okyanusu'nun sularında yer alan Maldivler, bağımsız bir ada ülkesidir ve Sri Lanka'nın güneyinde, Hindistan'ın güneybatısında 26 atoldan ve yaklaşık bin 200 adacıktan oluşmaktadır. Bu cennet gibi güzel adalar, resmi adıyla "Maldiv Cumhuriyeti"dir.

Maldivler, tarih boyunca değişen dinamiklerle evrilen bir topluma sahiptir. Tarihte Budist yaşam biçimini benimsemiş olan halkın yüzde 97'si günümüzde Müslüman'dır. Ülke, 1968'de monarşinin kaldırılmasından bu yana cumhuriyet ve başkanlık sistemi ile yönetilmektedir.

Karma bir yasal sistemle yönetilen Maldivler Cumhuriyeti, 198'e yerleşim olan toplam bin 192 adadan oluşmaktadır. Ülke, hem şeriat hukuku hem de İngiliz medeni hukuku etkisi altında bulunmaktadır.

TÜRKİYE’DEN MALDİVLERE VİZE GEREKMİYOR

Maldivlere seyahat etmek isteyenler için güzel bir haber: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Maldivler'e seyahatlerinde vize gerekmemektedir. İstanbul-Male (Maldivler) arası uçuş mesafesi 6043 kilometre ve yaklaşık olarak 7 saat 30 dakika sürmektedir. Ancak, ziyaretçilerin dikkat etmesi gereken önemli bir nokta var. Maldivler, Müslüman bir ülke olduğundan alkolün ülkeye getirilmesi yasaktır. Bu nedenle, girişte sıkı bir aramaya tabi tutulur ve tüm yasak eşya ve içecekler teslim edilmek üzere alınır. Adalarda ise, alkol servisi yapılmamaktadır.

TROPİK BİR CENNET

Maldivliler, adada bulunan tek etnik gruptur ve Hint-Aryan kökenli bir halktır. Maldivce konuşan halkın yüzde 97'si Müslüman'dır. Maldivler, doğal güzellikleri, sıcak iklimi ve eşsiz kültürüyle dünya çapında popüler bir turizm destinasyonudur. Tropik cennetin sunduğu eşsiz deneyimlerle dolu bir tatil için Maldivler her zaman tercih edilen bir yer olmuştur.

Kaynak: EGE TELGRAF