in ,

‘Yedi kez dava açtık sekizinci plan geldi!’

Karabağlar’da itirazlar ve açılan davalar nedeniyle çıkmaza giren kentsel dönüşüm projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yeni bir plan hamlesi geldi

yedi-kez-dava-actik-sekizinci-plan-geldi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘ndan Karabağlar’da yaklaşık on yıl önce Bakanlar Kurulu kararı ile riskli alan ilan edilerek kentsel dönüşüm kapsamına alınan 540 hektarlık alana ilişkin bir düzenleme daha geldi. Bakanlık, daha önce itirazlara konu olan ve yargıya taşınan Cennetçeşme-Limontepe bölgesindeki dönüşüm projesinin 101 hektarlık ilk etabını yakından ilgilendiren plan notlarında değişikliğine gitti. Askıya çıkan yeni planlara itiraz edeceklerini söyleyen Karabağlar Kentsel Dönüşüm Hak Arayanlar Derneği (HAK-DER) Başkanı Halil Ecevit, vatandaşların korona virüs salgını nedeniyle evlerine kapandıklarını ve zorlu günler geçirdiklerini belirterek söz konusu düzenleme ile ilgili “Biz devletten yardım beklerken bize imar planı gönderdiler” şeklinde yorumladı.

ONUNCU DÜZENLEME

HAK-DER Başkanı Ecevit, Bakanlık tarafından yapılan son düzenlemeye ilişkin şunları söyledi; “Yapılan bu düzenleme için yeni bir askı süreci başladı. Biz dönüşüm projesinin hem ikinci etap planlarına, hem de bu birinci etap planlarına daha önceden itiraz edip davalar açmıştık. 101 hektarı kapsayan birinci etap planlarına daha önceden açtığımız davayı işlevsiz kılmak için eskinin yerine şimdi yeniden bir plan düzenlemesi yapıldı. Bu bakanlık tarafından projenin iki etabı için toplamda yapılan onuncu plan düzenlemesidir. Biz ise dokuz kez iptal davası açmıştık. Birinci etap planları için yedi kez mahkemeye gittik, bu kez de sekizinci plan çıktı. Bu düzenlemeyi detaylarıyla inceleyip izleyeceğimiz yol haritasını belirleyeceğiz. Açıkçası bugüne dek lehimize bir şey olmadığı için bu plandan da çok bir şey beklemiyoruz. Bugüne dek hiçbir zaman bize bir şey sormadılar, rızamızı almadılar, biz de itiraz etmek zorunda kaldık. Büyük ihtimalle bir kez daha itiraz edeceğiz. Ancak şöyle bir sıkıntı var, devlet dairelerine virüs salgını nedeniyle rahatlıkla gidemiyorsunuz, resmi işlemler büyük ölçüde askıya alınmış vaziyette. Toplu yürüyüş, gösteri, itiraz, basın açıklaması gibi şeyler zaten yasaklanmış durumda. Bölgede yüzlerce insan ve dernekler olarak daha önceden gidip itirazlarımızı sunmuştuk. Peki, şimdi ne yapacağız? Kendi başımıza tek tek gidip nasıl itiraz edeceğiz? Sokağa çıkmayın, evde kalın diyorlar. Bu nasıl bir tezat? Hakkımızdan vaz mı geçelim? Bunca kısıtlama varken biz gidip nereye ve nasıl itiraz edeceğiz?”

‘YARDIM İSTİYORUZ’

Başkan Ecevit, itiraz sürecinde yaşayacakları olası sıkıntıların vatandaşı zorda bıraktığını söyledi ve “Bu yapılan adeta fırsattan istifa etmektir. Vatandaşlar itiraz etmeyin diye kaşla göz arasında, hele bu ortamda planları askıya çıkarmak yanlıştır. Bu durum akıl alır gibi değil. Üstelik geçtiğimiz günlerde Ankara’ya mektup yazıp yardım talep etmiştik. İnsanlar aç, işsiz, virüs nedeniyle aşımızdan, işimizden olduk. Devletten yardım bekliyoruz. Biz sosyal yardım ve maddi destek beklerken, bize imar planı gönderdiler. Vatandaş ekmeğinin derdine düşmüş, kentsel dönüşümün acelesi var mı? Biz halk olarak ekmek istiyoruz, aş istiyoruz. Sosyal devletin gerekleri yerine getirilsin. Evde kal diyorlar ama bu kentsel dönüşüm yapıldığında bizim evimiz de kalmayacak. Vatandaş can derdinde, kasap et derdinde. En son imar planlarına 400’den fazla itiraz eden vatandaş vardı. İzolasyon için evde kalıyoruz, çıkmıyoruz, her şeyimizi, ihtiyaçlarımızı askıya aldık. Şimdi bu 400 vatandaş tüm önlemleri bırakıp, hayatını ve çevresini riske atıp 400 sefer devlet dairesine mi gidip gelecek?” iddiasında bulundu.

Erman Şentürk / Özel Haber

ekmegimiz-copte-nasil-uzak-duralim

‘Ekmeğimiz çöpte nasıl uzak duralım’

izmirde-ramazan-pidesi-fiyatlari-belli-oldu

İzmir’de Ramazan Pidesi fiyatları belli oldu!