in ,

Yedigöller’de tahliye kararı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Buca Yedigöller Rekreasyon Alanı’na ilişkin son Sayıştay raporu sonrasında tahliye kararı aldı

yedigollerde-tahliye-karari

İzmir Büyükşehir Belediyesi‘nin 2015 yılında alınan meclis kararı ve ardından imzalanan protokol doğrultusunda Buca Belediyesi‘ne devrettiği Yedigöller Rekreasyon Alanı‘nda yaşanan çıkmaza Sayıştay el koydu. Sayıştay’ın geçtiğimiz yıl içerisinde yaptığı denetimler neticesinde mevzuata aykırı bulunan söz konusu tahsis işlemlerinin iptali gündeme gelirken, Büyükşehir Belediyesi’nden de bu doğrultuda önemli bir hamle geldi.

MEVZUATA AYKIRI

En son geçtiğimiz yıl Büyükşehir Belediyesi tarafından tadilata alınan ve baştan sona yenilenen rekreasyon alanı bünyesinde uzun süredir hizmet veren kafeterya, restoran ve çay ocağı gibi işletmelerin tamamı tahliye edilecek. Mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi’ne ait 5 ayrı parsel üzerinde bulunan ticari işletmelerin Nisan 2015 tarihinde protokolle ilçe belediyesine devrini mercek altına alan Sayıştay İdaresi Başkanlığı, yapılan bu tahsisi mevzuat hükümlerine aykırı bulmuş ve hazırladığı raporda önemli bulgulara yer vermişti.

KAMU ZARARI BULGUSU

5 yıllığına Buca Belediyesi’ne tahsis edilen alandaki taşınmazların üçüncü şahıslara kiralanmasının yanlış olduğunu raporlayan Sayıştay, alınan kira bedellerinin de düşük kaldığını, dolayısıyla kamu zararına yol açıldığını Büyükşehir Belediyesi’ne iletmişti. Ayrıca geçtiğimiz yıl içerisinde yapılan tadilat masraflarının Büyükşehir Belediyesi’nce karşılanmasını “Kamu İdarelerine Ait Taşınmazların Tahsis ve Devir Hakkında Yönetmelik” kapsamına uymadığını hatırlatan Sayıştay, belediyeden alandaki tüm işletmelerin tahliye edilmesini istemişti.

JET İPTAL KARARI

Diğer yandan, raporda işletmelerden elde edilen kira gelirlerinin yüzde 30’unun ilçe belediyesi tarafından Büyükşehir Belediyesi’ne yatırılması gerektiğinin de altını çizen Sayıştay, söz konusu alanda kamu hizmetleri değil ticari faaliyetler yürütüldüğü konusunda da uyarılarda bulunmuştu. İncelemelerde restoran olarak kiralanan taşınmazların düğün salonu olarak kullanıldığını ve dolayısıyla hukuki sınırların dışında gelir elde edildiğini de tutanak altına alan Sayıştay’ın raporu sonrasında harekete geçen Büyükşehir Belediyesi’nden ise önemli bir hamle geldi.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Sayıştay’ın hazırladığı bu rapor sonrasında bir savunma yazısı sunan Büyükşehir Belediyesi, olası bir kamu zararı soruşturması ihtimaline karşın ani bir iptal kararı aldı. Buna göre, ilçe belediyesi ile 2015 yılında imzalanan protokolün iptali için çalışma başlatan Büyükşehir Belediyesi, konuyu önümüzdeki günlerde belediye meclisine getirerek ilk etapta protokolü resmen iptal edecek. Sayıştay’ın raporu doğrultusunda hareket edecek olan Büyükşehir, iptalin ardından öncelikle kiracı durumundaki işletmelerin buradaki gayrimenkulleri boşaltması için tebligatta bulunarak tahliye sürecini resmen başlatacak. Yapılacak söz konusu işlemlerin ardından Yedigöller Rekreasyon Alanı’ndaki taşınmazları teslim alacak olan Büyükşehir Belediyesi, iki seçenekten birini uygulayacak. Belediye ilk ihtimale göre taşınmazların işletme hakkı için ihaleye çıkarak alandaki mekanlara yeniden kiracı bulacak. Ya da, söz konusu alanlar belediye tarafından kamu hizmetleri için kullanılacak veya yine belediye şirketi Grand Plaza A.Ş. tarafından restoran ve kafeterya olarak işletilecek. Büyükşehir Belediyesi’nin ikinci ihtimal üzerinde durduğu öğrenilirken, belediye yetkililerinin verdiği bilgiye göre tahliye sürecinin ardından alanın restoran ve kafeterya olarak en kısa sürede yeniden hizmete açılmasının planlandığı belirtildi.

Erman Şentürk / Özel Haber

adnan-menderes-bulvarina-bahar-geldi

Adnan Menderes Bulvarı’na bahar geldi

siddetin-tacizin-acinin-rengi-olmaz

‘Şiddetin, tacizin, acının rengi olmaz!’