in ,

Yelki’ye go-kart pisti yapılacak

Yelki’de tartışmalara yol açan yarış pisti projesiyle ilgili, bakanlıktan hamle geldi. Pist yapılacak tarım arazisi vasfındaki alan için yeni imar planı yayınlandı

yelkiye-go-kart-pisti-yapilacak

Güzelbahçe’nin Yelki Mahallesi’nde yapılmasına karar verilen Go-Kart yarış pisti ile ilgili kritik bir gelişme daha yaşandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, tartışmalara neden olan pist ile ilgili yeni imar planı yaptı. Geçmişte imar planlarında zeytin tarlası olarak kayıtlı 49 dönümlük arazi bir kez daha açık spor tesisi alanı ilan edildi.

ASKIYA ÇIKTI

Yarış pistinin yapımına olanak tanıyan söz konusu imar planları bakanlık onayının ardından bir ay süreyle askıya çıkartıldı. Yerleşim alanlarına yakınlığı nedeniyle yöre halkının karşı çıktığı ve ilçe belediyesinin de itiraz ederek yargıya taşıyacağını duyurduğu proje için yapılan bu yeni düzenlemeyle birlikte yaşanan süreç de başa dönmüş oldu. Koruma Kurulu ve diğer resmi kurumlar tarafından onaylanan imar değişikliği kapsamında yine bakanlık yapılan bazı teknik düzenlemelerin ardından 2019 yılında yayınlanan ve itirazlar konu olan plan çalışmasını revize etti. 49 bin 230 metrekarelik alanda kurulması planlanan yarış pisti içerisinde ayrıca dört metre yükseklikte tek katlı binalar da yapılabilecek. Seyirci ve sporcuların ihtiyacına yönelik yönetim binası, açık otoparklar, soyunma odası ve dinlenme salonu inşa edilebilecek proje için Büyükşehir Belediyesi kısmen olumlu görüş sunarken, Güzelbahçe Belediyesi ise plan değişikliğine karşı çıktı.

Doğal SİT ve tarım alanı vasfına sahip tartışmalı alan yapılmak istenen yarış pisti projesi nedeniyle iki yıla yakın süredir devam eden bir mücadelenin konusu olmuştu. Yöre halkı, çevre örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarının karşı çıktığı pistin inşaatına başlandığında ilçe belediyesi çalışmalara müdahale ederek tarım arazilerini korumak amacıyla alanı mühürlemişti. Üst ölçekli planlara aykırı olduğu ve tarım alanı statüsü taşıdığı gerekçesiyle projeye karşı çıkan ilçe belediyesi daha sonra konuyu yargıya taşıyacağını ilan etmişti. Süreç boyunca projeye karşı duruş sergileyen yöre halkı ve sivil toplum örgütleri imza kampanyaları başlatmış, eylemler düzenlemiş ve konuyu düzenlenen paneller vasıtası ile sık sık gündeme taşımıştı.

İTİRAZ GELİYOR

Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Tevfik Türk, planlara itiraz edeceklerini duyurarak, “Bizim oda olarak doğrudan açmış olduğumuz bir dava yoktu. Ancak hazırlanan ilk imar planlarına bölgedeki sivil toplum örgütlerinin açtığı bir dava var. Hatta önceki gün itibarı ile o bölgede mahkemenin atadığı bilirkişi heyeti keşif yapacaktı. Ancak planlar şimdi değiştiğinden ötürü sanıyorum mahkeme süreci yeniden başlayacaktır. Gelinen durum itibarı ile açılan dava da havada kaldı gibi gözüküyor. Oda olarak görüşümüz ve değerlendirmelerimiz buranın tarım arazisi olduğu yönündedir. Alanın çevresi zeytinliklerle dolu. Burası tarımsal bütünlüğü korunacak alandır. Burada yapılmak istenen projeye ve hazırlanan planlara karşıyız. Bunu daha önceden de ilan etmiştik. Biz geçmişte gereken itirazlarımızı yaptık. Devam eden bir mahkeme süreci var. Yargıdan çıkacak sonucu bekleyeceğiz. Gerekirse imar planlarına tekrar itiraz da edeceğiz. Sivil toplum kuruluşlarının açmış olduğu davaya da gereken tüm desteği vereceğiz” dedi.

Erman Şentürk / Özel Haber

ogrenciler-hem-koronavirus-hem-sinav-kaygisi-yasiyor

‘Öğrenciler hem koronavirüs hem sınav kaygısı yaşıyor’

toplu-ulasima-yilbasi-ve-hafta-sonu-duzeni

İzmir toplu ulaşımında koronalı yeni kurallar!