in ,

Yeni projeleriyle yeniden İzmir’de!

Ülkenin dört bir yanında yetiştirdiği on binlerce öğrencisi için ‘İşte, benim en büyük sermayem’ diyen İzmir’in eski Milli Eğitim Müdürlerinden Behçet Yavuz, “Şimdi tüm deneyimlerimi yeniden kente taşıyacağım” dedi

yeni-projeleriyle-yeniden-izmirde

İzmir ve Ankara önceki İl Milli Eğitim Müdürlerinden Behçet Yavuz, yeniden kente dönmenin heyecanını yaşıyor. Milli Eğitim Müdürlüğü görevinden ayrıldıktan sonra Bahçeşehir Koleji, MEF Okulları, Ekin Koleji, Düşünür Koleji gibi Türkiye’nin tanınmış özel okullarında Genel Koordinatörlük, Genel Müdürlük, Yönetim Kurulu Başkanlığı gibi üst düzey görevler yapan Yavuz, yepyeni bir projeyi gerçekleştirmek üzere İzmir’e yerleşti. Yavuz, başarı hikayelerini ve hedeflerini Ege Telgraf’a anlattı.

Sizi geçmişteki il milli eğitim müdürlüğü döneminizden hemen hemen tüm İzmirliler tanıyor. Peki, sizin için İzmir ne anlam ifade ediyor?

İzmir, benim için ayrı bir sevda… Adımı Behçet Uz Çocuk Hastanesinde vermişler. Adım oradan gelir. Başka ne söyleyeyim… Gevrek, boyoz, imbat rüzgarları eşliğinde körfezde vapurla karşıya geçmek, en çok özlediklerimdi… Tanımadıklarına bile “günaydın” diyen güzel insanlarla dolu olan kenti özlememek mümkün mü?

Sizi İzmir’e yeniden sürükleyen hikaye sadece bunlar mı?

Bunlar, benim duygusal yanımı besleyen değerler… Geçmişte İzmir’e eğitim alanında çok hizmet ettim. Daha sonra Bahçeşehir Kolejindeki görevim gereği İstanbul’a taşındım. On bir yıldır İzmir’den uzakta olmama rağmen Bornova ve Güzelbahçe’de İstanbul merkezli üç özel okul açılmasını sağladım. Her biri ayrı bir başarı hikayesi. Ayrıca Türkiye genelinde 50’den fazla özel okul kurdum. Şimdi tüm bu deneyimlerimi İzmir’e taşıyarak yeni bir projeye ve başarı hikayesine başlıyorum.

BİLİMİN İZİNDE…’

Nedir bu yeni başarı hikayesi ve proje?

Benim her başarı hikayemde yeni bir okul temel öznedir. Evet, İzmir’de yeni bir okul açıyoruz. Doğan Grup ve Bora Karasu Eğitim Kurumlarıyla ele ele vererek benim Yönetim Kurulu Başkanı olduğum İzmir Bilim Eğitim’i kurduk. Şirketimizin temel ilkesi, okuldan kazandığımızı yine okula yatırmak… Bu tüzüğümüzde de yer alıyor. Yani okuldan kazandığımız parayı yine okula yatıracağız… Yeni okulumuzun temel ilham kaynağı Atatürk ve bilim… Yaşamda tek gerçek yol göstericinin bilim olduğunu söyleyen Atatürk… Hele bugünlerde… Kovit-19 virüsünün insanlığı tehdit ettiği günlerde, laboratuvarlarda bu virüse karşı aşı ve ilaç elde etmeye çalışan bilim insanlarından gelecek müjdeli haberi hepimiz dört gözle bekliyoruz. Bilimin izinde yürümenin ne kadar önemli olduğunu daha iyi anladığımız günleri yaşıyoruz. İşte biz de mottomuzu, “bilimin izinde” olarak belirleyip okulumuzun adını da İzbilim Koleji olarak tescil ettirdik. Evet, artık yönetici ve akademik kadrosuyla bilimin izinde yürüyen, bilimin hayatta tek kılavuz olduğuna inanmış öğrenciler yetiştiren kolejimiz, 2020-2021 Eğitim ve Öğrenme Yılı’ndan itibaren İzmir kuzeyinde bir kutup yıldızı gibi parlayacak.

SORUMLULUK BİLİNCİYLE…’

Kampüsünüzün özellikleri ve akademik sisteminiz nedir? Sizi faklı kılan şeyler nelerdir?

Önce şunu açıklayayım: İzmir Bilim, Eğitim olarak faal halde bulunan İzmir Çekim Koleji Kampüsünü devraldık. Kampüste, yüzme havuzu, buz pisti, atölyeler, spor, dans ve konferans salonu gibi birçok sosyal donatı alanları mevcut. Biz de bazı tadilatlarla yeni teknoloji ve öğrenme alanları yaratıyoruz. Akademik sistemimize gelince yeniçağın yeni nesil anlayışına uygun bir sistem… Bazı öne çıkan güçlü yanlarımızı özetlemeye çalışayım. Sürekli öğrenme, güncellenme ve yenilenmeyi esas alan mesleki gelişim merkezi İZMEGA bunlardan biri… Diğer yandan teknoloji kullanmanın yanında teknoloji üretmeyi hedefleyen İZTEK… Kodlama dillerini bilen, bu becerileriyle hayata dair projeler üreten, problem çözen, analitik ve algoritmik düşünme becerileri gelişmiş öğrenciler… Aynı zamanda sosyal sorumluluk projeleri yaparak topluma karşı sorumluluk bilinci geliştirmek… Sadece bunlar mı? Elbette ki hayır… Sanat ve spor alanlarında da becerileri gelişmiş öğrenciler en büyük hedeflerimizden… Okulumuzda en az 3 yıl öğrenim görmek şartıyla her öğrencimiz bir müzik enstrüman çalmayı öğrenir. Sanatın diğer alanlarında da kendilerini geliştirirler. Örneğin ressam olamasa bile bir resim sergisini gezebilme ve resimler hakkında yorum yapabilme becerisine sahip olurlar. Diğer yandan sporcu olamasa bile bir spor branşında kendini geliştirir öğrencilerimiz. Her öğrencinin bir spor branşı mutlaka olur, kurallarını bilir, amatörce de olsa o branşta oyunlar oynar.

Bir başka yaklaşımız da ulusal ve uluslararası sınavlara hazırlık ve destek programlarımız. LGS ve YGS, ülkemizin önemli bir gerçeğidir. Bu sınavlara hazırlık için hafta içi ve cumartesi günleri ek çalışma programları yapıyoruz. Ve elbette Dünya Dilleri öğretimi… Dünyayla yarışan, dünyayla çalışan ve dünyayla barışan nesiller yetiştirmek için başta İngilizce olmak üzere başka dilleri de bilmek gerekiyor. Bu anlamda etkinlikler birlikte haftada 20 saate varan programlarla İngilizce ve seçmeli olarak da Almanca, Rusça, Fransızca gibi dilleri öğretiyoruz. Hepsini şimdi anlatmayayım isterseniz. Mayıs ayının başında yeni yaşam koşullarına uygun şekilde bir dijital lansman yapacağız. Orada detayları açıklayacağız. Dijital kayıt, dijital bursluluk ve kabul sınavı gibi yeni uygulamalarla gelecek yıl için öğrenci kabulleri yapacağız.

Kampüsünüzde bütün okullar olacak mı?

Evet, anaokulundan Anadolu Lisesi son sınıfa kadar bütün kademelerde öğrencimiz olacak.

Kayıtlar ne zaman başlıyor? Ücretleriniz nasıl olacak?

Ülkemizin yaşadığı koşullardan dolayı kayıt takvimimiz biraz erteledik. Mayıs ayının ilk haftasında online ön kayıtları başlatıyoruz. Evinden çıkamayanlara da uzaktan kayıt imkanı vereceğiz. Ücretlerimize gelince ulaşılabilir düzeyde olacak. Bütçeleri fazla zorlamadan, başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere velilerimize indirim ve ödeme kolaylıkları sağlıyoruz.

Son olarak söylemek istedikleriniz var mı?

Ben teşekkür ederim. Dünya ve ülkemiz çok zor bir dönemden geçiyor. Sağlığın ve bilimin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladık. Bu zor günler, elbette geçecek, elbette yine okullarda ziller yeniden çalacak, güzel günlere kavuşacağız. Sağlıklı yaşayabilmek için bilimin yol göstericiliğine her zaman ihtiyacımız olacak. Bunlar için de eğitim ve öğrenme ilk koşuldur her zaman… Bilimin izinde yürüyen kolejimiz de İzmir’imize hayırlı olsun.

ak-baskanlardan-katilimcilik-vurgusu

AK başkanlardan katılımcılık vurgusu

enginar-ureticisine-kadin-kooperatifinden-destek

Enginar üreticisine kadın kooperatifinden destek