in ,

‘Yeni Şükran Oteli kültürel mirasımızdır’

Yeni Şükran Oteli 1900’lü yılların başından bu yana nice hikayeye tanıklık etmiş adeta yaşayan bir tarih. Otelciler ve kent gözlemcileri, 115 yıllık otelin korunması gerektiğini söylüyor

yeni-sukran-oteli

Tarihi Kemeraltı Çarşısı, İzmir kent kültürü ve tarihinde adeta bir mihenk taşı. Yaklaşık 7 bin yıllık tarihiyle, zamanın karşısında direniyor. 19. yüzyıldan itibaren ticaret hayatının şekillendiği bu alanda, oteller ve konaklama yerleri de çarşının olmazsa olmazı haline geliyor. Ancak günümüze kadar ulaşabilen ve korunabilmiş otel sayısı bir elin parmakları kadar.

İşte Yeni Şükran Oteli de zamana direnen otellerden biri… İsmi Yeni Şükran Oteli olmasına rağmen 1900’lü yılların başından bu yana hizmet veren bir ‘ev’ adeta. Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda 115 yıldır ayakta kalan ve kalmaya direnen Yeni Şükran Oteli, içinde tarihi barındıran eşyaları, renkli odaları ve içinde yaşayan insanlarıyla var olmaya devam ediyor. Bu zamana kadar ayakta kalmış olmasından dolayı büyük mutluluk duyduğunu belirten İzmir Otelciler Odası Başkanı Mehmet Gönen, “Bizler için vazgeçilemeyecek kadar önemli bir miras. Kültürel mirasımızdır. Bu değerlerin yeterince korunması çok önemli” ifadelerini kullandı.

memet-gonen

OTELDEN ÖTE EV’

Hala İzmir’de yaşayan ve yaşatan Yeni Şükran Oteli’nin korunmasının önemli olduğunu belirten Gönen, “Hala İzmir’de devam edebilen bir bina. Bu binayı koruyan, yani oranın kiracısı Nihat Bey… Oda olarak ona teşekkürlerimiz sonsuz. Muhteşem bir bina ve onlar da korumaya çalıştılar. Hem de ellerinden geldiğince… Burası bir otel ancak tarihe ışık tutan eski eşyaların, eşsiz antika eşyaların birçoğunu görme şansımız var. Ayrıca birçok kişi orada devamlı kalıyor. Kadın-erkek fark etmeksizin devamlı orada yaşayan ve kalan insanlar var. Bu, çok ama çok önemli. Orayı ‘ev’ gibi görmemizin nedeni bu. Merkezi ve güvenilir bir yer. Tercih nedenleri arasında elbette büyük bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Tadilat elbette bir yere kadar yapabiliyorsunuz. Nihat Bey, ilginç ve maşallahı olan bir abimiz. Elinden geleni yaptığını her daim gördük. İzmir için önemli ve kalmasını dilediğimiz bir miras. Bu mirasa sahip çıkamazsak başka bir şeyimiz kalmaz. Yeni Şükran Oteli’ni ve benzeri pek çok alanı elimizden geldiğince korumak zorundayız. Kaybedilen çok yer oldu çünkü. En önemlisi tarihtir, mirastır bizler için” dedi.

orhan-besikci

MUTLAKA KORUNMALI’

Şehrin pek çok yaşayan kültür mirasına gebe olduğunu aktaran kent gözlemcisi Orhan Beşikçi ise, “Kentin bekarhaneleri var, otelleri var. Yeni Şükran gibi nice mekanlar var bu bölgede. Bunlar ham bilgiler, içerisinde yaşayan insanlarda ise ne öyküler var. Çok göç alan, aynı zamanda İzmir’in misafirhanesi olan bir bölge. Elbette kent için büyük önem arz eden alanlar. Göçmeleri alacak tek bölgedir Basmane. Yeni Şükran Oteli gibi kültürel miraslar ve değerler korunmalıdır” diye konuştu.

RANA BEYZA ÖZTÜRK/ ÖZEL HABER

bayindirda-feci-kaza

İzmir’de iki motosiklet çarpıştı: 1 ölü, 1 yaralı

adil-muftuoglu

‘7/24 esnafın hizmetinde bir başkan olacağım’