in ,

Yeni yasaklardan sonra turizmciler: ‘Türk turizmi evrilecek’

Yeni tedbirlerin zora soktuğu sektörlerden biri de turizmciler. Kış turizminin de bittiğini söyleyen sektör oyuncuları, kabuk değiştirmeyi tartışıyor

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde alınan kararlar doğrultusunda bugün saat 20.00’dan itibaren geçerli olacak şekilde sokağa çıkma kısıtlamaları getirildi. Söz konusu genelge metninin 5’inci maddesinin 1’inci fıkrasının (e) bendinde, oteller ve konaklama yerleri sayılmış ve bu işletmelerin açık olacağı belirtilirken, yine aynı genelgenin 5’inci maddesinin 2’nci fıkrasının (u) bendinde; şehirlerarası toplu ulaşım araçlarında (uçak, otobüs, tren, gemi vb.) görevli olanlar ile bu toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ibraz ederek belgeleyenlerin sokağa çıkma yasağına tabi olmayacağı ifade edildi. Yeni düzenlemeler kapsamında, seyahat acenteleri tarafından rezervasyonu yapılmış tur, paket tur, konaklama veya transfer hizmetlerinden yararlanacak tüketicilerin genelgede belirtilen istisnalar kapsamına girdiğini belirten ETİK Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, “Biliyoruz herkes seyahat konusunda tereddütlü. İnsanlar tatil ve seyahat peşinde değiller artık zaten” ifadelerini kullandı.

‘BİZE UYGUN’

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği(TÜRSAB )Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya turizmin salgın sürecinden etkilendiğini dile getirdi, geçtiğimiz haziran ayı ve bu yıl arasında karavan turizminin 6 kat arttığını söyledi. Bağlıkaya, “ Fiyatlar değişiyor ve ödenebilirliği daha uygun olduğu için farklı seyahat etme alışkanlığı ülkemizde yaygınlaşıyor. Ama pahalı biliyorsunuz. Toplumun büyük bölümü seyahat etme gelirine ulaşmış değil. Toplamda 15 kamping alanı var. Karavan turizminin gelişmesini karşılayacak seviyede değil. Böyle bir faydası oldu. Kamping alanları artırılmalı, karavan turizmine göre dizayn edilmeli. Doğamız muhteşem. Turizm başka bir yöne doğru yöneliyor. Sağlık turizmi açısından diğer turizme göre daha başarılı olduğumuzu göstermiş olduk” dedi.

‘KREDİ BEKLENTİMİZ VAR’

Türkiye’nin yatırım sürecinde bir ülke olduğunu söyleyen Bağlıkaya, finansal anlamda güçlü olmadığımız bir dönemde pandemi sürecinin geçirildiğine değindi. Bağlıkaya, “Yollar, köprüler yeni yapılıyor. Finansal olarak çok güçlü olmadığımız bir dönemde yakalandık. Cari açığı kapatacak bir sektör olarak hibe tarzı bir kredi beklentimiz var. Bu talebimizi ilettik. Netice bekliyoruz. Ucuz ve uzun vadeli kredi konusunda daha ısrarlıyız. Ne zaman sonlanacağını bilmiyoruz. Sokağa çıkma yasağı kalktı ertesi gün market açıldı ama oteller hazırlıklarını, tur operatörleri turlarını 3 ay sonra yaptı. Geriden gelecek sektör bizim sektörümüz. İş paydaşlarına yaptığı ödemeyi geri alamadı, hava yolundan alamadı, tedarikçiye yaptı alamadı, reklam tanıtım yaptı alamadı. 5 ay belki reklam yaptı tam para kazanacağı dönemde kapılar kapandı. THY sağlanan ayrılacağın seyahat acentesine de sağlanmasını istemiştik. Verdiği yerden geriye alıp ödeme şansı olmadı” açıklamalarında bulundu.

‘SEKTEYE UĞRAYACAK’

Kış turizminin son tedbirler kapsamında olumsuz etkileneceğini dile getiren Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, “Bileti olan ve yeni yönetmelikte ne yapacağını bilmeyen vatandaşlar söylenen saatler kapsamında yolculuk yapabilir. Özel araçlarıyla gitmeleri bu saatler içerisinde mümkün.  Biliyoruz herkes seyahat konusunda tereddütlü. İnsanlar tatil ve seyahat peşinde değil zaten. Kış geldi ve tatil ayarlamış insanlar olabilir. İnsanlar ciddi bir korona virüs salgınıyla yeniden karşı karşıya geldiler. Şu an gelen yasaklarla insanlar restorana gidiyor ama bir spaya gitmiyor. Buhardan ve bulaş riskinden korkuyorlar. Kışın kayağa gitmek istemiyorlar çünkü sorunlu bir alan ve daha kapalı küçük otellerden korkuyorlar. Daha çok restoran ve kafe gibi yerlere gidiyorlar. Kış ve termal turizmi ciddi sekteye uğrayacak. Ne otel ne termale gidecekler insanlar virüsün yaygınlık seviyesi düşene kadar. İnsanların virüsü yakından yakaladığına şahit oluyoruz. Birinci öncelik iş ve ev hayatları. Arta kalan zamanda kazanım kafe ve restoranlar. Bu nedenle yeni tedbirlerden sonra turizm bir süre daha sekteye uğramış olacak” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

20-yildan-eski-binalar-icin-kentsel-donusum-cagrisi

20 yıldan eski binalar için kentsel dönüşüm çağrısı

karabaglar-belediyesinden-salgina-karsi-yeni-onlemler

Karabağlar Belediyesi’nden salgına karşı yeni önlemler