in ,

Yeni yıl öncesinde esnafa can suyu!

Esnaf, geçtiğimiz günlerde Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün kiralarda yüzde 11.74 oranında zam yapacağı haberlerine tepki göstererek, karardan geri dönülmesi konusunda çağrı yapmıştı

Korona virüs salgını nedeniyle bir hayli zor günler yaşayan esnaf, adeta ayakta kalmak için mücadele veriyor. Uzun süredir kepenek açamayan ve evine ekmek götürmekte zorlanan esnaf, geçtiğimiz günlerde Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün kiralarda yüzde 11.74 oranında zam yapacağı haberlerine tepki göstererek, karardan geri dönülmesi konusunda çağrı yapmıştı. Yaşanan gelişmelerin ardından Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden, beklenen haber geldi. Esnafa 2021 yılında kira zammı yapılmayacağı açıklandı.
Konuyla ilgili Ege Telgraf’a açıklamalarda bulunan Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin, “Uzun süre kepenklerini indirmiş, iş yapamamış esnafımız büyük bir sıkıntı içinde hayatta kalma mücadelesi verirken vakıf malları kiralarına yapılan yüzde 12’lik zam ile neye uğradığımızı şaşırmıştık. Aslında çok garip hisler içerisindeyiz ve buna da şükür diyoruz. Çünkü en başından bu yapılan zammın gereksiz ve yanlış olduğunu söylemiştik. Uzun zamandır esnaf iş yapmayı geçtik artık, kirasını, faturasını, maaşları düşünür hale geldi. Bu acı tablo devam ediyor. Cumartesi ve pazar günleri sokağa çıkma yasağı var. Yani ayda sekiz gün boyunca biz kepenklerimizi komple kapatmak zorunda kalıyoruz fakat bu günlere ait kiralarımızı da ödüyoruz. Bir an önce esnafın kira borçlarını ödeyebileceği, işçisine maaş verebileceği ve evine ekmek götüreceği piyasa koşullarının sağlanması gerekiyor. Uzun vadeli, sıfır faizli krediler ve olgunlaşmış destek paketleri olmazsa esnaf kayıplara devam eder. Bunların da asla ötelenmemesi ve üzerinde düşünülmesi gerekiyor. En nihayetinde kira zammının geri çekilmesi de bizim için çok önemliydi. Moral olarak biraz da olsa kendimize geldik, uzun süre sonrasında az biraz da olsa rahat bir nefes aldık. Bununla ilgili çaba gösteren tüm kuruluşlara, Bölge Müdürümüz’e, esnafa, odalara ve basına minnettarız” dedi.

‘SİFTAHSIZ KAPATIYORUZ’

“Olması gereken buydu” diyerek açıklamalarda bulunan Kızlarağası Hanı Yönetim Kurulu Başkanı Hatice Çizmeci, “Tüm Türkiye’den bu kararla ilgili tepkiler geliyordu. En nihayetinde sesimiz duyuldu. Aslında bakarsanız olması gerekeni yaptılar ve zor günler geçiren esnafımız için daha da çok adımlar atılması lazım. Herkesin içinde bulunduğu durum belli… Kiralarda herhangi bir öteleme yok, yine ödeyeceğiz. Sadece yüzde 12’lik zam artışını kaldırdılar. Şu anda işlerimiz yok. Hemen hemen her gün dükkanlarımızı siftah olmadan kapatıyoruz. Kepenk açmasak olmuyor, bir umut her sabah işyerlerimizi açıyoruz. Devlet esnafı bu güç durumdan kurtarmak için öncülük ederse diğer herkes de bu kararlara uymak zorunda kalır. Bizler esnafımızın rahat bir nefes alması için biraz daha destek bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

‘KALPTEN YARDIMLAŞMA’

Zammın geri çekilmesiyle ilgili bir değerlendirme de Vakıflar İzmir Bölge Müdürü Muzaffer Ataseven’den geldi. Korona virüs salgını nedeniyle tüm Türkiye’nin zorlu bir süreçten geçtiğine dikkati çeken Ataseven, “Esnafımız da çok zor durumda. Pandemi gibi zorluklarla mücadele edilen bir dönemde birbirimize yardımcı olmak en güzel şey. Kiracılarımız bizim velinimetimiz. Kalpten bir yardımlaşma olarak bu adımı değerlendirmek lazım. Kayıplarımız zaten var ama bu şartlarda, bu şekilde idare etmemiz lazım. Kurumların birbirine yardımcı olması gerekiyor. Birlik, beraberlik, yardımlaşma bizim kültürümüzün vazgeçilmez bir parçası. Bu vesileyle tüm esnafımızın ve vatandaşlarımızın yeni yılını kutluyorum. İnanıyorum ki, bu zor günleri birlikte atlatacağız” diye konuştu.

Yağmur Gülü / Özel Haber

Sinema salonları için yeni karar: 1 Mart’a kadar….

ahmet-dogruyoldan-saglikcilarin-izinlerinin-iptaline-tepki

‘Ölüm, mizah konusu yapılmamalı!’