in ,

‘Yeni yılın ilk sabahı şişkinliğe yenilmeyin’

Neşeli yeni yıl sofralarının ardından ertesi gün kötü bir başlangıç yapmak istemeyenlere… Diyetisyen Deniz Zünbülcan’dan yılın ilk gününü ısıtacak öneriler…

yeni-yilin-ilk-sabahi-siskinlige-yenilmeyin

Dolu dolu geçen bir yılın ardından yepyeni başlangıçların neşesi ve heyecanı hepimizi sardı. Birçok kişi 2020’ye ‘Merhaba’ diyeceği geceyi uzun zamandır planlıyor. Peki ya sonraki gün? Diyetisyen Deniz Zünbülcan, neşeli yeni yıl sofralarının ardından mide problemi yaşamaktan endişelenenler için önerilerde bulundu.

‘ŞİŞKİNLİK OLABİLİR’

Yeni yılda kutlamaların gerek evde gerekse restoranlarda yapıldığının altını çizen Deniz Zünbülcan, “Planlanan yer neresi olursa olsun ortak olan yemekler ile donatılmış leziz sofralar. Normalden daha çok yemek yeme sebebi olan bu sofralar ertesi gün şişkinlik gibi sindirim sorunlarına neden olabiliyor. Bu sorunları ortadan kaldırmak ve şişkinliğe yenilmemek, beslenmenizde yapacağınız ufak değişiklikler ve beslenmenize ekleyeceğiniz bazı besinler ile mümkün” dedi.

‘ÖNCE KAHVALTI’

“1 Ocak gününe kahvaltı ile başlayın” önerisinde bulunan Zünbülcan, “Yoğun geçen geceden sonra hiçbir şey yemezsem kalori dengesini sağlayabilirim düşüncesine kapılmayın. Güne antioksidan kapasitesi, proteini yüksek kahvaltı ile başlayın. Kahvaltınızda lif özelliği, antioksidan kapasitesi yüksek olan yeşilliklere, greyfurt, kivi gibi meyvelere ve örnek protein olarak adlandırdığımız yumurtaya yer verin. Kivi içerisinde ki aktiniadin enzimi sayesinde sindiriminizi rahatlatacak bir meyvedir. Aynı şekilde lif içeriği yüksek besinlerde bağırsak ve sindirim sağlığınız için çok önemlidir” diye konuştu.

PROBİYOTİK ÖNERİSİ

Beslenmenin probiyotiklerle zenginleştirilmesi gerektiğinin de altını çizen diyetisyen Zünbülcan, “Probiyotikler yaşadıkları canlı için yararlı olan mikroorganizmalardır. Sağlıklı bir kişinin bağırsaklarında probiyotik bakteriler bulunmaktadır. Fakat alkol, stres, dengesiz beslenme bu bakterilerde azalmaya neden olabilir. Bu nedenle özellikle yeni yılın ilk günü yoğurt, kefir gibi probiyotik özelliği olan besinlere yer vermelisiniz. Beslenmenize ekleyeceğiniz probiyotikler bağırsak sağlığınızı koruyacak ve sindirim sorunları yaşamanızı önleyecektir” ifadelerini kullandı.

KEYİFLİ BİR TARİF…

Son olarak hazım sorununa şifa olacak tavsiyeler de ekleyen Zünbülcan, “Kakule hazmı kolaylaştırıcı, mide kramplarını giderici özelliğiyle bilinir. Kakule, içeriğindeki antioksidanlar ile bağışıklığı güçlendiricidir. Aynı zamanda idrar söktürücü özelliğe de sahiptir. Çorbalara yemeklere eklenebildiği gibi çay olarak da tüketilebilir. Beyaz çay, kakule, taze zencefil, limon… Yeni yıl sabahında ne yapsalar da hazım sorunuyla baş edemeyenler için keyifli de bir tarif verelim: Beyaz çay, taze zencefil, kakule sıcak suda demlendirilir. C vitamini ısıya dayanıksız olduğu için demlendikten ve biraz soğuduktan sonra limon eklenir. Hiçbir rahatsızlığı olmayan bir kişi günde 3 fincan tüketilebilir” diye konuştu.

Yağmur Gülü / Özel Haber

erdogandan-o-jest-bekleniyor

Erdoğan’dan o jest bekleniyor!

donusumde-mesele-dort-duvar-degildir

‘Dönüşümde mesele dört duvar değildir’