in ,

Yeni Zelanda’nın yelken şehri: Auckland

Yeni Zelanda’nın kuzey adasında yer alan Auckland, 1,6 milyonluk nüfusu ile ülkenin en kalabalık kenti. Dünyada güneşi ilk karşılayan şehirler arasında yer alan Auckland, adalarla bezeli Hauraki Körfezi’nin kıyısında bulunuyor

yeni-zelandanin-yelken-sehri-auckland

‘Yelken şehri’ olarak anılan Auckland, gökdelenlerin hakim olduğu kent merkezi, yemyeşil doğada, geniş bahçelerde yer alan ahşap evlerin sıralandığı banliyöleriyle büyük şehir ve kasaba atmosferini bir arada sunuyor.
Büyük Okyanus’un güneyinde yer alan, adalar ülkesi Yeni Zelanda’nın yerlileri Maoriler bölgeye 13. yüzyılda yerleşti. 1840’ta İngilizlerin adayı fethiyle birlikte yerliler sömürgeye dönüştü. Fetih döneminde Yeni Zelanda’nın başkenti olan Auckland’ın ismi İngiliz komutan Lord Auckland’dan geliyor.
1841-1865 yılları arasında ülkeye başkentlik yapan Auckland, güney ve kuzey adalara yakın konumu nedeniyle bu unvanı Wellington’a devretti. Modern tarihi 200 yılı bulmayan yeni dünya şehri, büyük bir kent merkezi olmasına rağmen hayatın yavaş aktığı, huzurlu bir atmosfere sahip.
Auckland’da Maori dönemine ait izleri Eden Dağı’nda görmek mümkün. Eden’in 200 metre yükseklikteki tepesinden eşsiz şehir panoramasını da izleyebilir, ayrıca adaya özgü muhteşem yeşil tonların da keyfini çıkarabilirsiniz.
Dünyanın en büyük Polinezya şehri olan Auckland’ın nüfusunun yüzde 11’i Maori kökenli. Nüfusun yüzde 15’i ise 1960-70 arasındaki dönemde Cook Adaları, Tonga, Samoa ve diğer Pasifik adalarından gelen göçmen ailelerden oluşuyor.
Auckland’ı ziyaret eden birçok kişi şehre yeteri kadar zaman ayırmadığından başlıca noktaları görmekle yetiniyor. Auckland, birkaç güne sığdırılamayacak kadar büyük ve gezilecek görülecek yerler açısından da oldukça zengin bir kent.

Yeni Zelanda’nın kuzey adasının ucunda kurulu olan Auckland, 48 volkan üzerinde yer alıyor. Üç büyük liman, 50’den fazla adayla çevrelenen Auckland’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Auckland Savaş Anıtları Müzesi, Botanik Bahçesi, Eden Dağı, Mission Körfezi bulunuyor.

Waitemata Limanı: Waitemata Limanı, şehrin kalbi olarak kabul ediliyor. Liman, Stanley Körfezi üzerinden Hauraki Körfezi’ne (doğu) açılıyor. Liman çevresinde çok sayıda küçük yerleşim bulunuyor. Liman ve Hauraki Körfezi’nde demirlemiş binlerce tekne, hem şehrin silüetinin parçası hem de Auckland’ın ‘Yelken Şehri’ unvanını almasının sebebi.

Queen Caddesi: Şehrin en hareketli caddesi Queen Caddesi üzerinde farklı ülke mutfaklarının lezzetlerini sergileyen restoranlar, lüks markaların mağazaları, kafeler ve barlar sıralanıyor. Queen Caddesi’nden limana doğru gelindiğinde ise daha çok gece hayatının yoğunlaştığı bar ve gece kulüplerinin bulunduğu Viaduct’a ulaşılıyor. Waterfront olarak da adlandırılan bu bölge, deniz kenarında uzanan şahane barlarıyla geceleri oldukça hareketli.

Sky Tower: Sky Tower, 328 metrelik yüksekliği ile Güney Yarım Kürenin en yüksek yapısı. Şehrin hemen hemen her yerinden görülebilen kuleden şehrin 360 derecelik manzarasını gündüz ve gece izlemek oldukça keyifli. Kulenin 192. metresinde yer alan Sky Jump alanından halatla aşağıya atlanıyor. Sky Walk denilen aktivitede ise 1,2 metre genişliğindeki platformda güvenlik ipi eşliğinde yürüyüş yapılabiliyor. Adrenalin seviyorsanız heyecandan kalbinizi yerinden çıkartacak etkinlikleri yapabileceğiniz bir yer.

Viaduct Harbour: Şehrin en renkli bölgesi, marina, yürüyüş parkurları, restoranlar, kafeler ve mağazalar gibi birçok seçeneği bir arada sunan Viaduct Harbour. Buradaki restoranlar akşamları hem teknelerden, hem de şehirden gelen insanlarla doluyor. Marina ve yelkenli manzaralı restoranlarda yemek tek kelimeyle muhteşem.

Botanik Bahçesi: Auckland Botanik Bahçeleri, 64 hektarlık bir alanda kurulu. Manurewa Tepesi’nde yer alan bahçe, 1982 yılında ziyarete açıldı. Her yıl 1 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlayan Auckland Botanik Bahçesi’nde dünyanın dört bir yanından 10 binden fazla bitki bulunuyor.

Devonport: Queen Caddesi Vapur İskelesi’nden kalkan vapurlarla 15 dakikada ulaşılan Devonport, Auckland şehir merkezinin tam karşısında yer alan bir yarımada. Yerel halkın hafta sonları vakit geçirmek için tercih ettiği Devonport’ta iskele çevresinde çok sayıda kafe, restoran ve mağaza var. Devonport, İngiliz yönetimi sırasında şehrin savunması amacıyla üs olarak kullanılmış.

Rainbow’s End Theme Park: Rainbow’s End Theme Park, 20’den fazla roller coaster ve lunapark aleti ile şehrin en eğlenceli noktası. Heyecan dolu aktivitelerden küçük çocuklu ailelerin keyifle zaman geçireceği oyuncaklara kadar farklı kategorilerde alternatifler sunan lunapark, konser, parti ve özel etkinliklerle Auckland’da bir hayli popüler bir mekan.

A. Buğra Tokmakoğlu / Özel Haber

askla-3-bin-500-aileye-destek

Aşkla 3 bin 500 aileye destek!

dikilide-23-nisan-yarismasi

“Dikili’de yüzler gülecek”