Şirketten yapılan açıklamaya göre, merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 11 ili etkileyen deprem felaketinin ilk gününden bu yana sahada olan Yenibiriş, topladığı verilerle bölgenin istihdamına dair bilgileri derledi.

Yenibiriş'in, birçok alanda hayatın yeniden iyileşmesi için çalışmalar sürerken, istihdama yerinde katılım, bölgede normalleşme için elzem konuların başında geliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen, Karaboğa, bölgenin yeniden yapılandığını, yeni yerleşim yerleri, okullar ve iş yerleri inşa edildiğini belirtti.

Bölgede nitelikli eleman bulmanın önemli bir konu olduğuna dikkati çeken, Karaboğa, özellikle gri yaka diye tabir edilen nitelikli mavi yakanın çok kıymetli olduğunu vurgulayarak, "Bunun yanı sıra konteyner kentler ve yeni projeler için ihtiyaç olan mobilya, kişilerin ihtiyaçlarına yönelik tekstil gibi sektörlerde de mevcut üretimin üzerinde üretim ihtiyacı bulunuyor. Beyaz yakalı pozisyonlarda da banka, çağrı merkezi, muhasebe ve satış alanlarında özgeçmişler ön planda." ifadelerini kullandı.

İnsan kaynağının bölgeye geri döndürülmesi çok kritik

OSB'lerde yıllık kira artış oranı yüzde 102 oldu OSB'lerde yıllık kira artış oranı yüzde 102 oldu

Uğur Karaboğa, bölgenin depremden önce özellikle imalat sanayisi ve enerji sektörlerinde yatırımlar alırken toplamda 57 organize sanayi bölgesine sahip olduğuna işaret ederek şunları kaydetti:

"2021 yılı rakamlarına göre deprem illerinin sanayideki payının yüzde 11,2, inşaat ve gayrimenkuldeki payının yüzde 8,7, hizmet sektöründeki payının yüzde 7,1, finans sektöründeki payının yüzde 4,3, bilgi ve iletişimdeki payının yüzde 2 olduğu görülüyor. Bu illerimizin milli gelire katkısı yüzde 9,3, tarımsal faaliyete katkısı ise yüzde 14,3'tü. Elbette deprem bütün bu faaliyetlerde önemli bir gerileme ve aksama yaşattı. Rakamlara baktığımızda 23 OSB'nin ağır hasar aldığı biliniyor. Bu bölgelerin hızla yeniden yapılanması ve üretimin tekrar ivedilikle başlaması için geçen bir yıl içinde önemli adımlar atıldı. Fakat bölgede önemli bir göç yaşandı, evi olmayan insanlar başka illere hızlıca göç etti. Bu nedenle de insan kaynağı bulmada da zorluklar yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor. Bugün insan kaynağının yine bu iş kolları için bölgeye geri döndürülmesi çok kritik."

Afetzede ilanları Yenibiriş’te ücretsiz verilmeye devam ediyor

Yenibiriş’in depremin hemen ardından sahaya inerek kurduğu Mobil İstihdam Merkezleri ile özgeçmiş bilgileri toplayıp bölgenin istihdam haritasını çıkardığını ifade eden Karaboğa, bölgede inşaat ve buna bağlı yan sektörler için birçok farklı pozisyonda çalışana ihtiyaç olduğunu anımsatarak şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu kapsamda inşaat sektöründe ihtiyaç duyulabilecek mühendis ve mimar pozisyonlarından, usta, işçi ve aşçı gibi tüm pozisyonlar için Yenibiriş'te ilanlar açtık. Gelen başvuruları inşaat firmaları ile istihdam amaçlı olarak paylaşıp arada köprü kurduk. Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (GYODER) ile yaptığımız iş birliği ile sektör temsilcileri, bölge özelindeki iş ilanlarını platformumuz üzerinden ücretsiz yayınladı. Buna ek olarak yayınladığımız ilanlar ve afet bölgesinde istihdam sağlayan firmaların yayınladıkları ilanlara gelen başvurularla yaklaşık 10 bin kişiye dokunma şansımız oldu. Bu başvuruları direkt olarak ihtiyaç duyulan sektör firmalarına yönlendirdik."

Afetzede ilanları sistemlerinde halen ücretsiz olarak verilebildiğinin altını çizen Karaboğa, "Deprem bölgesi ile bu 1 sene içerisinde bağımızı koparmadık, 2024 yılı içerisinde de yapacağımız tüm yerel çalışmalarda önceliğimiz bölge halkının istihdama katılmasına yönelik projeler olacak. Bu kapsamda gerek yerel yönetimler gerek meslek odaları ve STK'lar ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz." dedi.

Kaynak: AA