in ,

‘Yeniden incelensin, geliri ilçenin olsun’

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin reklam ve ilan panolarının kiralanmasını içeren ihale öncesinde AK Partili meclis üyesi Boztepe’den bir itiraz bir de çağrı geldi

yeniden-incelensin-geliri-ilcenin-olsun

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yeni gelir kaynakları üretmek amacıyla belediyeye ait reklam ünitelerini on yıllığına kiralama kararı almıştı. Geçtiğimiz yıl mart ayında alınan meclis kararı doğrultusunda, mevcut 931 reklam ünitesinin yanına 2 bin 770 yeni reklam ünitesi daha açılması ve on yıllığına kiralama ihalesine çıkılması hedefleniyordu. Büyükşehir Belediyesi, toplamda 3 bin 701 adet reklam alandan kasasına 285 milyon 582 bin 301 liralık ek gelir sağlamayı hedeflerken, kasım ve aralık ayında yapılan iki ihaleye de geçerli teklif gelmediğinden ötürü ihaleler iptal edilmişti. Belediye, geçtiğimiz günlerde şartnameyi revize edip yeniden ihaleye çıkma kararı alırken, AK Parti’den bir itiraz ve bir de çağrı geldi.

‘ARAŞTIRMA YAPTIK’

Geçtiğimiz yıl ihale kararının onaylandığı mart ayındaki belediye meclisi toplantısında söz konusu önergeye ret oyu verdiklerini hatırlatan ve itiraz gerekçelerini Ege Telgraf ile paylaşan İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Meclis üyesi Hüsnü Boztepe, “Bu konuya dair önergeyi meclis komisyonunda görüştüğümüz esnada karar bize üç yıl olarak gelmişti. Ancak daha sonradan ne olduysa bu karar bir anda üç yıllıktan on yıllığa çıkartıldı ve teklif değiştirildi. Biz de komisyonda yapılan bu değişikliğe karşı çıktık. Maç oynarken kuralları neden değiştiriyorsunuz diye sorduk. Bu değişikliği kabul etmedik ve üç yıllığına olmasında ısrar ettik. En fazla ihale süresini görev sürenize eşitleyin dört yılı geçmesin dedik. 2024 yılından sonra seçim var, ihalenin süresi yeni gelecek yönetimi bağlamasın dedik. Bu yüzden mecliste karara ret oyu verdik ve önerge oyçokluğuyla kabul edildi. İhale bu haliyle yapılırsa, belediye daha az ya da daha fazla para kazanabilir. Bunun garantisi yok, bilemeyiz. Nitekim, yapılan ihale de daha sonra iptal oldu. Bizim bir itiraz gerekçemiz de belirtilen fiyatlar üzerinden idi. İhale kapsamında reklam ilan panosu başına on bin liralık bir maliyet çıkartmışlar. Fakat biz gidip bunun için fiyat araştırması yaptık. Bunun böyle olmadığı ve pano başına 2 bin 300 liralık bir maliyet çıktığını tespit ettik” dedi.

‘ZOR DURUMDALAR’

AK Parti’li Boztepe, reklam ihalesinden elde edilecek gelirin ilçe belediyelerine aktarılması için çağrıda bulunarak şunları söyledi: “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin buradan elde edeceği gelire bir ilçe belediyesi kadar ihtiyacı yok. İzmir’in her yeri, panoları, duvarları, bilboardları, led ekranları reklamlarla doldurulacak. İhale süreci tamamlanmadığı ve sözleşme resmen imzalanmadığı için bu karar inceleme altına alınmadı. Ama eğer bu şekliyle ihale yapılır ve bu işe başlanırsa, önümüzdeki yıl bu konu Sayıştay tarafından mutlaka takibe alınacaktır. Temizliği yapan ilçe belediyesi, çöpü toplayan ilçe belediyesi, yolu yapan ilçe belediyesi, ama reklam panosunu dikip geliri elde eden Büyükşehir Belediyesi. Zaten ilçe belediyeleri zor durumda. Bir de böyle gelirini kesiyorsunuz. Şimdi iyicene zor durumda kalacaklar. Bizim önerimiz bu ihalenin yeniden gözden geçirilmesi ve elde edilen gelirin ilçe belediyelerine bırakılmasıdır.”

Erman Şentürk / Özel Haber

‘Türbanlı hakim’ ifadelerini kullanan Fikri Sağlar hakkında soruşturma başlatıldı

hatalarin-bedelini-onlar-odemeyecek

Hataların bedelini onlar ödemeyecek!