in ,

‘Yerli aşıda da İzmir ön cepheye çıkmalı!’

DSP Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Karakülçe, yerli aşı çalışmalarını değerlendirdi, İzmir’de de gerekli adımların atılması çağrısında bulundu

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Karakülçe, korona virüs salgını ve yerli aşı sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Daha önce gönüllü olarak yerli aşı çalışmalarına destek sağlayan Karakülçe, Türkiye’nin tarihsel misyonu açısından yerli aşının hayata geçmesinin önemine dikkati çekti. DSP’li Karakülçe, İzmir’de de yerli aşı için gerekli adımların atılması konusunda çağrıda bulundu.
“Korona virüs salgınından kurtulmanın yegane çaresi aşıdır” sözleriyle açıklamalarına başlayan Karakülçe, “Bu salgın döneminde aşının önemini çok net gördük. Son günlerde kamuoyuna yansıyan ve aşıya karşıt duruş sergileyen tutumları son derece yersiz buluyoruz. Kitleleri yönlendirmeye çalışanlara bir an evvel engel olunmalı; toplum aşıya ikna edilmeli düşüncesindeyiz. DSP olarak, bütün partililerimizin aşı olması konusunda gerekli çalışmaları yaptık. Ben de aşı gönüllüsü olarak, toplumsal şifanın sağlanması için elimden geleni yapacak olduğumu bir kez daha dile getirdim. Bizler aşı konusunda yerli teknoloji ve bilim insanlarımızın önünün açılmasını ve sadece ülkemizde değil, dünyada oluşan aşı adaletsizliğinin son bulmasını istiyoruz” dedi.

Türkiye’nin yerli aşı sürecinde ciddi yol kat ettiğini ve ‘ipi göğüslemeye’ az bir süre kaldığı vurgusuyla konuşmasını sürdüren DSP’li Genel Başkan Yardımcısı, şu ifadeleri kullandı: “Halihazırda bu çalışmalar sürse de sürecin daha hızlı yürütülmesi adına Sağlık Bakanlığı’ndan gerekli katkıların sunulmadığına şahit olmanın da üzüntüsünü yaşamıyor değiliz… Aşı çalışmaları yapan bilim insanlarımız kısıtlı imkanlarla çalışıyor ve her geçen gün gönüllü bulmakta daha çok zorlanıyorlar. Bu sürecin İzmir’de de muhakkak bir ayağının olması ve kentimizin de bu tarihsel sürece katkı sunması gerekiyor. İzmir’de üç tane devlet üniversitesine bağlı hastanemiz var. Buna rağmen kentimizde kapsamlı bir çalışma yapılmamasından büyük bir üzüntü duyuyoruz. Tabi aşı konusunda bilim insanlarımız bazı çalışmalar yaptı ancak ne yazık ki öne çıkılamadı. Genel anlamda köklü üniversitelerimizin süreci sessiz sedasız uzaktan seyretmeleri gerçekten hiç anlaşılabilir değil.”

Yerli aşı için gönüllü olacak kişilerin daha önce Kovid 19 geçirmemeleri ve aşı olmamaları gerektiğini de hatırlatan Karakülçe, “Şu anda toplumun büyük bir kesiminin aşılama çalışmaları devam ediyor. Bu Sağlık Bakanlığı’nın farklı bir açmazı… Ülkenin tüm haritası bakanlığın elinde. Sıfır vakaların olduğu alanları pilot bölge seçebilir, bu noktalara organize sağlık merkezleri kurabilirler” dedi.
Son olarak aşı çalışmaları kapsamında İzmir’e çağrıda bulunan Karakülçe, “Bu konuda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer ile görüşmelerimizi sağladık. O da bilim kurulu ile gerekli görüşmeleri yapacaklarını söyledi ancak henüz bir hareketlenme göremedik. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İl Sağlık Müdürlüğü’nün bu konuda gerekli adımları atmasını bekliyoruz. İzmir, her yönüyle Türkiye’nin öncü ilidir. Bu da bir sağlık savaşıdır… Bu sağlık savaşında da İzmir’in en ön cephede olması şarttır!” diye konuştu.

Yağmur Gülü / Özel Haber

semih-girgin-kemeralti

Semih Girgin: ‘Gurbetçi yolu gözler olduk!’

Bornovalılara vergi ödemelerinde kolaylık