in ,

Yeryüzü cenneti ‘Bodrum’

Muğla’ya bağlı 13 ilçeden biri olan Bodrum, asırlar boyu bir yaşam alanı olmuş. Tarihin Babası Heredot’un Evi ile dünyanın 7 harikasından biri olan Mausoleum Halikarnassos’a ev sahipliği yapan bu güzel ilçe, deniz, güneş ve kumsalın yarattığı büyülü ortamıyla ziyaretçilerin zihninde bir yeryüzü cenneti olarak yer ediyor

yeryuzu-cenneti-bodrum

 

Bodrum, sahip olduğu doğal güzellikleri, antik dönemlerden kalan tarihi dokuları, her türlü eğlencenin yaşandığı mekanları, denizi, güneşi, kumsalları ve nemsiz iklimiyle Ege’nin en güzel yerleşimlerinden biri. Türk sanatçı ve entelektüelleri için de popüler bir yer olan Bodrum’da yaşadığı bilinen ilk yazar Halikarnas Balıkçısı lakaplı Cevap Şakir Karaağaçlı. Dünyanın ilk kadın amirali Artemis, Osmanlı amirali Turgut Reis, şair Neyzen Tevfik ve müziğin duayeni Zeki Müren de Bodrumlu şahsiyetler arasında.

BODRUM KALESİ: Bodrum Kalesi, Bodrum’u ziyaret eden birçok kişi için ilçeyi keşfetmek için ilk ziyaret edilen yapılardan. Kale, iki liman arasında, üç tarafı denizlerle çevrili kayalık bir yarımada üzerine kurulu ve kuzey yönünden karaya bağlı antik bir yapı. Rodos Şövalyeleri (St. Jean Şövalyeleri) tarafından 1522’de yapımı tamamlanan Bodrum Kalesi’nin İngiliz, Fransız, Alman, İtalyan ve İspanyol kulesi olmak üzere 5 ana kulesi bulunuyor. 1770’te Rus donanmasının saldırısına uğrayan, II. Abdülhamit zamanında da hapishane olarak kullanılan yapıda, 1979’da Sualtı Arkeoloji Müzesi kurulmuş.

Camiye çevrilen Şapel içerisinde MS 626’da batan Doğu Roma Gemisi’nin (Bizans) eserleri sergileniyor. Serçe Limanı Cam Batığı Salonu’nda ise, 1025’te batan tekne ile dünyanın en büyük İslam cam koleksiyonu sergileniyor. Fransız Kulesi’nin hemen yanındaki Baltalı Kule’de Büyük İskender’in manevi annesi, Satrap Mavzolos’un kız kardeşi olan Karya Kraliçesi Ada’nın mezar buluntuları ve Kraliçe Ada’nın mankeni sergileniyor.

BODRUM SUALTI ARKEOLOJİ MÜZESİ: Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, dünyanın en büyük Doğu Akdeniz amfora koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Bodrum Kalesi içinde yer alan müze, Türkiye’nin tek, dünyanın ise en önemli sualtı arkeoloji müzelerinden biri olarak kabul ediliyor. Müzede sualtı kazı ve araştırmalarından gelen eserlerin yanı sıra Bodrum ve çevresindeki kazı ve araştırmalardan ele geçen eserler sergileniyor.

Benzersiz sualtı hazinelerine ev sahipliği yapan, 7. yüzyıl Doğu Roma Gemisi, Uluburun Batığı ile Serçe Limanı Batığı gibi önemli buluntuların sergilendiği müzede, Yılanlı Kule, Sikke ve Mücevherat Salonu, Karyalı Prenses, İngiliz Kulesi, Tunç Çağ Batıkları, Zindan ve Komutan Kulesi’nden oluşan bir koleksiyon bulunuyor.

MAUSOLEUM: Mausoleum, antik dünyanın 7 harikasından biri. Mausoleum’un yapımına MÖ 355’te Karya Satrabı Mavsolos zamanında başlanmış ve ölümünden sonra kız kardeşi, aynı zamanda karısı olan Artemissia döneminde yapımına devam edilmiş. İon düzeninde 36 sütunun süslediği orijinali 46 metre yüksekliğinde olan ve tepesinde bir zafer arabası bulunan 21 basamaklı bir piramidin taçlandırdığı dev bir anıt mezar.

MS 13. yüzyıla kadar korunan antik mezar önce bir depremle yıkılmış, daha sonra da taşları Bodrum Kalesinin yapımında kullanılmış. Ne yazık ki bu mezara ait birçok kabartma ve heykel 1856’da İngiliz Arkeolog C. Newton tarafından British Museum’a götürülmüş. Bu nedenle bu anıta ait eserlerin çoğu British Museum’da, ancak çok az bir kısmı da Bodrum Müzesi’nde sergileniyor.

ANTİK TİYATRO: Antik Tiyatro, Helen döneminden günümüze gelen önemli kalıntılardan biri. 13 bin kişilik kapasiteye sahip, 3 ana bölümden oluşan tiyatro, uzun dikdörtgen bir yapıya sahip. Her iki uçta oyuncuların gireceği birer kapının yanı sıra bunlardan başka 3 ana giriş kapısı bulunuyor.

Antik Tiyatro 1973’te yapılan kazılardan sonra açık hava müzesi olarak düzenlendi. MÖ. 4. yüzyılda inşa edilen yapı, Bodrum’u ve Bodrum Kalesi’ni tepeden gören harika bir manzaraya sahip. Bodrum-Turgutreis yolu üzerinde yer alan tiyatro, halen birçok festivalin yanı sıra çeşitli konserlere de ev sahipliği yapıyor. Tiyatronun daha yukarısında ve yamaçta Helenistik ve Roma devrine ait kaya mezarları bulunuyor.

MİNDOS KAPISI: Mindos Kapısı, Halikarnassos’un iki giriş kapısından biri. Bodrum’un batısında, Halikarnassos’un giriş kapılarından biri olarak yapılmış antik bir kalıntı olan kapı, 2 anıtsal kule ile onların ardında şehre girilen kapının yer aldığı bir iç avludan oluşuyor. Kapı, Halikarnassos şehir surlarının en önemli noktası olarak kabul ediliyor. Kapıya şehrin batı çıkışında bulunan Türk mezarlığının yanındaki Eski Kümbet yoluyla ulaşılıyor.

OSMANLI TERSANESİ VE KULESİ: Osmanlı Tersanesi ve Kulesi, Bodrum’un merkezinde Bodrum Marina’nın kuzeybatı tarafında bulunuyor. Tarihi 1775’lere dek uzanan tersane ve kule, ilçede görülmeye değer tarihi noktalardan biri. 1770 Çeşme Savaşı sırasında burada bulunan Osmanlı donanması, Rus donanması tarafından tamamen yok edilmiş ve savaştan sonra, aynı yerde 1775’te yeniden inşa edilmiş. Bodrum Osmanlı Tersanesi’nde ayrıca bir kule ve arka tarafında da Osmanlı mezarlığı bulunuyor. Kule aynı zamanda çeşitli sanat etkinlikleri ve sergiler için de kullanılıyor.

BODRUM MARİNA: Bodrum Marina, 450 yat kapasitesi ve şehir merkezindeki konumuyla Ege ve Akdeniz sahillerinin en prestijlileri marinalarından biri. Marina, gün boyunca alışveriş yapabileceğiniz birçok ünlü mağaza ile çok sayıda kafe ve restoran barındırıyor. Bünyesinde bir spor salonu ile bir sanat galerisi de bulunan Bodrum Marina’nın en ilgi çekici yanı ise gece canlı müzik eşliğinde şık bir ortamda eğlenebileceğiniz Marina Yacht Club.

GELENEKSEL BODRUM EVLERİ: Geleneksel Bodrum Evleri, geleneksel Bodrum mimarisinin en önemli temsilcileri. Bodrum Evleri, ilçenin dört bir yanında görülebiliyor ancak Ortakent’te ve Gümüşlük’ün üstündeki Kocakaya Köyü’nde yoğun olarak bulunuyor. Penceresiz giriş katları, ikinci katta kapıları bulunan ve içeriye çekme merdiven ya da köprülerle girilen bu şirin evler, koruma altında bulunuyor. Buraya yerleşen sanatçı ve edebiyatçıların restore ederek Bodrum’a kazandırdıkları evlerden biri de son yıllarını Bodrum’da geçiren Zeki Müren’in, o öldükten sonra müzeye dönüştürülen evi.

ZEKİ MÜREN MÜZESİ: Zeki Müren Müzesi, Zeki Müren’in son yıllarını geçirdiği Bardakçı Koyu’ndaki evinin müzeye dönüştürülmesiyle oluşturulmuş. Yılda yaklaşık 40 bin kişi tarafından ziyaret edilen müzede, Zeki Müren’in eşyaları, sahne kostümleri, kendi yaptığı tabloları, ödülleri ve yaşamına ait her şey sergileniyor. Ayrıca müze bahçesinde, sanatçının dev bir heykeli de bulunuyor.

MERKEZ SAHİLLERİ: Bodrum ilçe merkezinde denize girilebilecek çok sayıda plaj bulunuyor. Kumbahçe Sahili ve Bardakçı Koyu Bodrum ilçe merkezinde denize girmek için en elverişli olan sahiller. Kumbahçe Halk Plajı, Bodrum’un denizle en iç içe mahallesi olan şirin Kumbahçe Mahallesi’nde yer alıyor. Bütün sokakları denize çıkan tipik bir Bodrum mahallesi olan Kumbahçe’de, mavi bayraklı bir plaj olan halk plajı çevresinde kafeler bulunuyor.

Bodrum Limanı’nın hemen dışında yer alan Bardakçı Koyu’nun Tanrıça Artemis’in oğlu Hermanfroditus’un burada yaratıldığı ile ilgili bir efsanesi de var. Günümüzde Bardakçı’da lüks oteller, küçük pansiyonlar ve kumsal boyunca uzanan restoranlar bulunuyor. Yerel günlük teknelerin uğrak yeri olan Bardakçı’ya, Marina ile Gümbet arasındaki tepeden yürüyerek, birkaç dakikada ulaşmak mümkün.

A. Buğra Tokmakoğlu / Özel Haber

ttb-prof-dr-kayihan-pala-icin-eylem-yapti

TTB, Prof. Dr. Kayıhan Pala için eylem yaptı

yks-tercih-tarihleri-aciklandi

YKS tercih tarihleri açıklandı!