Birçok rakibinin aksine hala bir dernek olarak faaliyetlerini yürüten Karşıyaka Spor Kulübü’nün, geçen haftaki kongresinde toplam borcunun 400 milyon 684 bin TL’ye çıktığı öğrenildi.

Yeşil-kırmızılılarda 31 Aralık 2018 tarihindeki kulüp borcunun 67 milyon 483 bin 218 TL iken, 30 Nisan 2019 tarihindeki toplam borcun 57 milyon 266 bin 436 TL'ye düşürüldüğü açıklandı.

Kulübün borçları sürekli artarken, A takım branşlarında da yüzler gülmedi.

Borcunun katlandığı yıllarda futbolda en alt profesyonel kategori olan TFF 3'üncü Lig'den bir türlü kurtulamayan Kaf-Kaf, 2016-2021 yılları arasında transfer yasağı olarak işletilip takviye yapılamamasına rağmen borçlarını artırdı.

‘Hareketlilik Yılı'nı 240 metre yükseklikte kutladılar ‘Hareketlilik Yılı'nı 240 metre yükseklikte kutladılar

EGE’DE TABLO HER KULÜPTE AYNI

Karşıyaka gibi Ege'nin kulüp kulüpleri olan, FIFA'da 22 kesinleşmiş eski yabancı futbolcu borcu dosyasında bulunan Altay'ın borcu 684 milyon 555 bin TL, FIFA'da 11 üyeliği bekleyen Denizlispor'un borcu 429 milyon 732 bin 416 TL olarak açıklanırken, bu kulüpler borçlarının büyüme sürecinde Süper Lig'e düştü. Karşıyaka, futbolda lig atlamasına rağmen kredilerini her yıl çoğaltırken, futbol ve voleybolun yanında Süper Lig ve Avrupa'da son senelerde her sezon iddialı oynayan basketbol takımının borçları tabloyu iyice artırdı. İsim sponsoru, reklam, kombine ve VIP kart gelirleri olan basketbolun kazancı, döviz kurunun da artmasıyla toplam borçların artıp eski yabancı basketbolcuların alacaklarının FIBA'da kazandığına yetmedi. Futbolda transfer yapamadığı 5 yıl içinde en az eski futbolcuların alacaklarını temizleyip FIFA'dan alma cezası tehlikesinin önüne geçen, kamu borçlarını da taksitlendiren Karşıyaka, kendisi gibi kulüp kulübü olan Eskişehirspor, Bursaspor, Karabükspor'un sakatlanmaya uğramaması.

Kaynak: DHA