in ,

Yılların Salepçioğlu Çarşısı yıkılıyor mu?

Büyükşehir, Kemeraltı’na yeni yeşil alanlar krazandırmak için düğmeye bastı. Planlanan ilk nokta ise bölgenin en eski iş merkezlerinden Salepçioğlu Çarşısı oldu

yillarin-salepcioglu-carsisi-yikiliyor-mu

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kemeraltı’nda bir süredir tartışmalara yol açan ve çeşitli söylentilere konu olan Salepçioğlu Çarşısı’nın kamulaştırılması için düğmeye bastı. Önümüzdeki günlerde belediye meclisinde masaya yatırılacak kamulaştırma planları onaylandığı takdirde resmiyet kazanacak ve çarşının yerine yeşil alan ile park yapılacak. Kararla birlikte gözler esnafa çevrilirken, Ege Telgraf’a konuşan Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin, projenin henüz kesinleşmediğini belirterek, kendilerine de söz hakkı verilmesi gerektiğini söyledi.

BİRAZ ERKEN’

Başkan Semih Girgin, “Çarşının kamulaştırılması geçmişte de gündeme gelen bir konuydu. Vakıf çarşısının arka kısmında yer alan otopark ve ön kısımda bulunan giriş alanı İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait. Ancak zamanında buradaki ana yola terk işlemi yapılmadan ruhsat alınmış. Arka bölümdeki otoparkın yeşil alan olarak değerlendirilmesi gibi bir düşünce zaten vardı. Belediyenin bir yıkım yapacağı, oranın önünü açacağı ya da buranın yeşil alana çevrileceğiyle ilgili bize ulaşan resmi bir bilgi yok. Yapılması da kolay iş değil. Buradaki mülkiyetin tamamı Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ait değil. Özel mülkiyete giren yerler de var. Kamulaştırma kısmı bununla ilgili olacaktır. Buranın geleceğiyle ilgili yorum yapmak için biraz erken. Belediye ile görüştükten sonra atacağımız adım ve izleyeceğimiz yol da netleşecektir” dedi.

BALIKÇILAR MEYDANI

Önümüzdeki hafta belediye meclisinde karara bağlanacak konuyla ilgili yetkililere çağrı yapan Girgin “Kemeraltı’nda bu ölçekte bir yeşil alan ihtiyacı elbette var. Çarşıda nefes alınması gereken, etkinlik ve konser yapılabilecek, insanların bir şekilde toplanabileceği, burayı gece de yaşatacak bir alan ihtiyacımız olduğunu çok uzun zamandır söylüyorduk. Buna benzer bir alan Balıkçılar Meydanı idi. Taşçılariçi Katlı Otoparkı yıkıldıktan sonar bugünkü proje ile birtakım binalar yapıldı ve biraz da kötü bir mimariydi. Kemeraltı’nda, özellikle o noktada 15 dükkana daha ihtiyaç yoktu. Orası boşluk olarak değerlendirilseydi ve etkinlik merkezi ya da yeşil alan yapılsaydı en azından 2 bin kişinin konser ve benzeri etkinliklerde toplanma alanı olabilirdi. Bugünkü Balıkçılar Meydanı aslında gençlerin Kemeraltı’ndaki buluşma noktası olurdu. Belediye bu işi kendi başına da üstlenip orayı özel bir projeyle, aydınlatma ve sahne tasarımlarıyla daha güzel değerlendirebilirdi. Ama ne yazık ki oraya o binalar inşa edildi. Şimdi yeşil alan açmak için Salepçioğlu Çarşısı seçildi. Önümüzde bir UNESCO süreci var. UNESCO kentlerine baktığımızda insanların nefes alabileceği bu tarzda büyük yeşil alanlara da ihtiyacı olduğunu görüyoruz. Sadece ana cadde üzerinde yani Anafartalar Caddesi’nde Salepçioğlu’nun önünde bir boşluk var. Geri kalan tüm alanlar dolu. Arka sokaklarda kalan boşlukların tamamı ise otopark olarak kullanılıyor. Ve bunların tamamı da özel mülkiyete konu. Çarşı içerisinde 5 yüz- bin kişinin toplanabileceği bir alan yok. Bizim öncelikle böyle bir yere ihtiyacımız var. Bugüne dek Salepçioğlu Çarşısı’nın yıkılacağıyla ilgili söylentiler vardı. Ama o da depreme dayanıksız olduğundan kaynaklıydı fakat resmi kurumlardan bugüne kadar bu yönde bir açıklama ya da rapor da gelmedi. Bugün belediyenin ya da bir başka kamu kurumunun burayı kamulaştırıp daha rantabl şekilde değerlendirmesi demek, çok büyük paralar harcaması anlamına gelmektedir. Bir de burası kamulaştırıldıktan sonra yeşil alan olacak. Karşılığı gelmeyecek. Vakıflar Bölge Müdürlüğü ise önemli bir kira gelirinden olacak. Yani yakın süreçte böyle bir çalışma olası değil. Detayları önümüzdeki hafta içerisinde öğreneceğiz. Kemeraltı’nın elbette yeşil alana ihtiyacı var. Ama bunun neresi olacağına esnafla birlikte karar verilmesi lazım. Ayrıca Kemeraltı’nda yeşil alandan ayrı olarak bir diğer ihtiyacımız otoparktır. Ve bu konu acil olarak çözülmelidir. Gerekirse yer bulunup yeraltı otoparkları yapılmalıdır. Belediyenin öncelikli olarak cesaret gösterip bunu çözmesi lazım. Şu anki otopark kapasitesi çarşının ihtiyacını karşılamamaktadır. Yeşil alan lazım ama otoparka da ihtiyacımız olduğu unutulmasın. Bu konuda çarşıdaki kiracıların da görüşünün alınması gerekir.” değerlendirmesinde bulundu.

ERMAN ŞENTÜRK ÖZEL HABER

İsrail’de 12 yıllık Netanyahu dönemi sona erdi

issizlik

‘Normalleşme tekstil sektörüne can suyu oldu’