in ,

Yine bir restorasyon faciası: 250 yıllık saatin üstüne badana yapıldı

Üsküdar’da bulunan ve Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Üsküdar Belediyesi sorumluluğunda bulunan Kısıklı Abdullahağa Camisi’nin minaresindeki 250 yıllık saat boyandı. Sabah gazetesi ise restorasyon faciasını İBB’nin sorumluluğunda tuttu.

yine-bir-restorasyon-faciasi-250-yillik-saatin-ustune-badana-yapildi

Üsküdar’ın Kısıklı Mahallesi, Minare Sokak’ta bulunan Kısıklı Abdullah Ağa Camii, Bostancıbaşı Abdullah Ağa tarafından yaptırılan camide bir restorasyon faciası meydana geldi. 250 yıllık tarihi güneş saatinin üzerine badana yapıldığı görüldü. Akademisyen, Tarihçi ve Teolog Dr. Fatih Köse, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “İnsan nereye boya badana yaptığına dikkat etmeli ya da başında bir uzman olup ona yol göstermeli. Cahilce bir müdahale. Yakından ve dikkatle bakarsanız bunun bir güneş saati olduğunu görebilir, Osmanlı Türkçesi biliyorsanız ve konuya aşinaysanız okuyup bilgi sahibi olabilirsiniz” ifadelerini kullanarak duruma tepki gösterdi.

bir-restorasyon-faciasi-daha-250-yillik-gunes-saatinin-ustune-badana-yaptilar-833447-5.jpg

Hürriyet gazetesinden Ömer Erbil’in gündeme getirdiği ‘250 yıllık güneş saatine badana’ haberi, Sabah gazetesi söz konusu caminin sorumluluğu Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Üsküdar Belediyesi’nde bulunmasına rağmen “İBB’den bir skandal daha!” diyerek duyurdu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun ve İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Oktay Özel‘den yanıt geldi. Sabah gazetesi attığı tweeti bir süre sonra kaldırdı.

ongun.png

 

Sabah gazetesi hesabından atılan tweetin silinmesi üzerine Ongun, “Tweeti sildiğinize göre haberin doğrusunu da birazdan verirsiniz herhalde” yanıtını verdi.

 

2-001.png

İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Oktay Özel ise “Güneş saati boyanan skandal uygulamanın, VGM ve Üsküdar Belediyesi sorumluluğunda olduğu anlaşılınca mı sildiler acaba?” ifadelerini kullanarak tepki gösterdi.

 

-halktv.com.tr

manisada-saganak-yagmur-etkili-oldu

Manisa’da sağanak yağmur etkili oldu

faciadan-donuldu

Faciadan dönüldü: 3 kişi yanmaktan son anda kurtuldu