Yağmur Daştan / EGE TELGRAF- Hamak yogası son yıllarda yoga dünyasında popüler hale gelen bir yoga türü haline geldi. Konuyla ilgili Ege Telgraf’a açıklamalarda bulunan yoga ve pilates eğitmeni Senem Sabah İşçi, “Hamak yogası nedir?” sorusuna yanıt verdi.

“OMURGAYI RAHATLATIYOR, KASLARI GÜÇLENDİRİYOR!”

“Yoga hamakları adı verilen özel sarkıt sistemleri kullanılarak yapılan bu yoga türü, normal yoga pozlarına göre daha rahat bir deneyim sunar ve esnekliği artırır” sözleriyle açıklamalarda bulunan İşçi, “Hamak yogası, yoga hamaklarının sağladığı avantajlar sayesinde farklı yoga pozlarının daha derin ve rahat bir şekilde yapılmasını sağlar. Ayrıca, hamak yogası egzersizleri, özellikle omurga bölgesindeki kasları ve kemikleri güçlendirmeye yardımcı olur. Ayrıca, bu yoga türü, vücut ağırlığına dayalı egzersizleri yaparak, kol ve bacak kaslarını güçlendirir. Hamak yogası, sırt ve boyun ağrısı olan kişiler için de faydalı olabilir. Hamakların özellikleri sayesinde, sırt üstü yatarken ve sırtın desteklenmesi ile vücudun omurga bölgesi rahatlatılabilir. Ayrıca, hamak yogası, strese bağlı gerginliği azaltmaya ve zihni sakinleştirmeye yardımcı olabilir” dedi. yoga-hamaklariyla-derinlesen-pozlar-hamak-yogasi-nedir

“HER YAŞ GRUBUNA VE BEDEN TİPİNE UYGUN”

Hamak yogasının bilinenin aksine her yaş grubuna ve beden tipine uygun olduğunu söyleyen İşçi, “Ancak, hamak yogası dersleri almadan önce mutlaka bir yoga eğitmeniyle konuşmak ve gerekli önlemleri almak önemlidir. Hamak yogası, son zamanlarda yoga meraklıları arasında popüler hale gelmiştir. Hem rahatlatıcı hem de egzersiz yönüyle faydalı olan hamak yogası, her yaş grubuna ve beden tipine uygun olabilir. Ancak, hamak yogası yapmadan önce bir yoga eğitmeniyle konuşmak ve gerekli önlemleri almak önemlidir” diye konuştu.