in ,

‘Yönetilememenin reçetesi bize çıkıyor’

CHP Konak İlçe Başkanlığı ve Emekli Komisyonu, hastanelerinde yaşadıkları randevu sorunlarını anlattı, “Yaşanan sorunlara artık ‘Dur!’ deme vakti” dedi

CHP-Konak

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Konak İlçe Başkanlığı ve Emekli Komisyonu, emeklilerin sosyal güvenlik hastanelerinde yaşadıkları randevu sorunlarına ilişkin basın açıklamasında bulundu. Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin önünde düzenlenen açıklamada konuşan CHP Konak İlçe Başkanı Akın Küçükoğullarından, yaşanan tüm sorunların nedeninin sağlık sisteminin doğru yönetilmemesi olduğunu söyledi.

“Kamu hastanelerinde randevu krizi büyümektedir. Pandemi zamanında türlü türlü bahaneler ile başlayan randevu alma krizi , pandemi geçti gitti diyerek tüm önlemlerin kaldırıldığı bu dönemde hala devam etmektedir” sözleriyle açıklamalarına başlayan Küçükoğullarından, “Hastalar, bırakın ikametgahlarına yakın kamu hastanelerinden randevu almayı aksine şehir içindeki kamu hastanelerinden dahi randevu bulamaz hale gelmişlerdir. Aylarca sonrasına hastalara randevu ekranı açılmaktadır. Hızlı ve doğru tıbbi müdahale alması gereken onkoloji hastalarından tutun da çocuk hastalara, yaşlı ve dezavantajlı bireylere kadar herkes mağdur edilmektedir” dedi.

ANAYASAL HAKTIR’

Doktorlara ve sağlık personellerine gerekli destekler verilmediğini ileri süren Başkan Küçükoğullarından, “Sağlık personeli ağır bir iş yükü ve fazla mesai ile insan üstü bir performans ile çalıştırılmaktadır Bundan dolayıdır ki sağlık personeli ya işini bırakmakta ya da yurt dışına gitmektedir. Bu ülkenin değeri olan yetişmiş insanlarımız da artık birer birer değil toplu halde kaybedilmektedir. Tüm bunlar, sağlık sisteminin doğru yönetilememesinin sonuçlarıdır. Sağlıklı olmak, hastanesine ve doktoruna zamanında ulaşmak, istediği hekimden tıbbi yardım almak her bireyin en doğal yasal ve Anayasal hakkıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun da yönetilememesi karşısında yaşadığı ekonomik dar boğazın ve mali sıkıntılarının reçetesi de bizlere çıkarılmaktadır. Ve bunlar sağlığımızı kaybetmemiz pahasına yapılmaktadır. Bu nedenledir ki artık iktidara ‘Dur!’ demenin vaktidir” ifadelerini kullandı.

‘ENGELİ KALDIRACAĞIZ’

Son olarak doktora ve sağlığa erişim hakkının engellenmesinin kabul edilemez olduğunu ifade eden Küçükoğullarından, “Sağlık alanında yapacaklarımız; Sağlık politikalarını istişareyle belirleyeceğiz. Sağlık Bakanlığı her basamakta etkin bir sağlık hizmeti sunacak. Sağlık hizmetlerine erişimin önündeki engelleri kaldıracağız. Katkı payı, ilave ücret ve fark ücretlerini kaldıracağız. Koruyucu sağlık hizmetlerini güçlendireceğiz. Okul sağlığı hizmetlerini sunmak üzere düzenleme yapacağız. Çalışan sağlığı ve güvenliği konusunda eksiklikleri gidereceğiz. Sağlık hizmetlerinde kademeli sevk sistemini hayata geçireceğiz. Şehir hastanelerini gözden geçireceğiz. Askeri hastaneleri yeniden açacağız. AR-GE desteği sağlanacak. Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü’nü yeniden açacağız. Tıp teknoparklarını kuracağız” dedi.

Emekli Komisyon Başkanı Yeter Arı, “İlaçlarımızı alamıyoruz. Hatta çalışırken yıllarca primlerini sonra belli yaşlara gelmiş bizlere sağlık hizmetlerini ücretsiz olması gerekir. Bu anayasal hakkımızdır” diye konuştu.

ALİ EKREM KULAĞIDUYMAZ 

merkez-bankasi-toplam-rezervleri-aciklandi-bir-haftada-17-milyon-kul-oldu

Merkez Bankası faiz kararını değiştirmedi, 14’te sabit tuttu!

DEVA-İZMir

‘Güçlü, kapsayıcı ve sürdürülebilir olmalı’