in ,

‘Yorgun bedenler kuyruğa mahkum’

Bankaların günden güne artırdığı promosyon kampanyaları, emeklileri kuyruklara döktü. Emeklilerin bir kuruşun bile hesabını yaptığıın söyleyen Başkan Ekşioğlu, “Acil çözüm üretilmeli” dedi

Emekli maaşlarına yapılan zam, bankaları da harekete geçirdi. Bankaların ardı ardına hazırladığı kampanyalar adeta açık artırmaya dönüştü. Emekli müşterileri çekmek isteyen bankalar, ödemeleri 7 bin 250 liraya kadar çıkarınca emekliler yüksek promosyon için özel bankalar önünde kuyruk oluşturdu. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Tüm Emekliler Sendikası Konak Şube Başkanı Ayşe Ekşioğlu, ne kadar emeklilerin ek bir bütçe elde etmesinin sevindirici olduğunu söylese de uygulamada çok büyük yanlışlıklar olduğunu ifade etti.

ayse-eksioglu

Ege Telgraf’a konuşan Başkan Ekşioğlu, “Yıllardır promosyonlar yüzünden emekli vatandaşımız iki ila üç yılda bir banka kuyruklarına katılıyor. Her geçen gün bu kuyruklar daha da uzuyor. Bu sene biraz daha can alıcı olmasının nedeni hayat pahalılığının yükselişidir. Emekliler “Acaba üç kuruş beş kuruş daha fazla nasıl alırım” derdini yaşıyor. Manavlara, pazarlara artık kimse gidemez oldu. İnanır mısınız, 15 liralık kıyma ya da 3 tane domates, patates alıp sofra kurma derdine düşen çokça emeklimiz var. Hal böyle olunca bu hayat pahalılığından bankalar da kendilerine pay çıkarmaya çalışıyor. Aslında bu sistemin komple devlet eliyle düzeltilmesi gerekiyor. Özel bankaların vermesinin sebebi kazançları olması. Devlet burada Bankalar Birliği’ni çağırmalı. Promosyanlarla ilgili acil karar almalılar. Emekliler sıcakta banka kapılarında beklemesin. Örneğin, bütün bankalar ayrım yapmadan “10 bin lira promosyon veriyoruz” demeli. Mesela bu yıl en azından emekliler asgari ücret altında maaş almamalıydı. Maalesef hala asgari ücretin çok altında rakamlarda maaş alanlar var. Yaşanan sorunlara çözüm üretemediler. Ne olursa olsun herkes bilmeli ki bu yapılanları, yaşadıklarını emekliler asla unutmayacak” dedi.

BİR KURUŞUN DAHİ…’

Emekliler üzerinden kimsenin çıkar sağlamaya çalışmaması gerektiğinin de altını çizen Başkan Ekşioğlu, “Bankalar, emekliler üzerinden çıkar sağlamaya başladı. Emeklileri, banka kapılarında dilenci durumuna düşürdü. Bankaya borcu olmayan neredeyse yok. Bankalar, emeklilerin borcunu yatırmalarını istiyorlar ama emekliler olmayan parayı nasıl yatıracak? Ayaklarında derman dahi olmayan emekliler bankadan bankaya koşuyor, bir kuruşun dahi hesabını yapıyor. Çok acil çözüm üretilmeli. Yorgun bedenleriyle emekliler artık kuyruklara mahkum edilmemeli. Biz dilenci değiliz, emekliyiz…” ifadelerini kullandı.

BAŞVURMAMIŞTIM AMA…’

Birçok emekli gibi kendisinin de geçim sıkıntısı nedeniyle zorlu bir mücadele sürecinde olduğunu belirten 62 yaşındaki Birsen Kiper de yaşadıklarını paylaştı. “Uzun süredir pazara dahi gidemez olduk” diyen Kiper, “Gittiğimizde de ancak paramızın yettiğini almaya çalışıyoruz. Her şeyden fedakarlık yaparak hareket ediyoruz. Bir yerde oturup çay içmeye korkuyoruz. Daha önce promosyonlara başvurmadım ama bu sefer düşünüyorum. Bankalar gerçekten çok haksızlık yapıyor. Bu yüzden promosyandan yararlanmayı düşünüyorum. Bütün bankalar, emeklileri süründürmemek için promosyonu aynı yapmalıdır. Bankanın önünde bekleyen emeklileri kuyrukta görünce çok üzüldüm” diye konuştu.

YAĞMUR DAŞTAN / ÖZEL HABER

sehit-atesi-mersine-dustu-sehidin-mesaji-dikkat-cekti

Piyade Uzman Çavuş Reşat Ergin, teröristlerce açılan ateş sonucu şehit oldu

Manisa’ya şehit ateşi düştü