in ,

Yumurta krizi geldi kapıya dayandı…!

Tavuk fiyatları düşmüşken, yumurta fiyatları artmaya devam ediyor. İzmir İli Tavuk Yetiştiricileri Birlik Sözcüsü Gürol, “Piyasadaki talep karşılanayamıyor” dedi

yumurta-fiyatlari

Uygun ve erişilebilir protein kaynağı olan yumurta artık her kahvaltı masasını süsleyemeyecek. Özellikle çocukların tüketiminin büyük önem arz ettiği yumurta zamlanmaya devam ediyor. Sofraların vazgeçilmezi yumurtanın tanesi ekim ayı ile birlikte 2 lira 53 kuruşa yükseldi. Organik yumurtanın tanesi ise 5 lira oldu. 30’lu kolinin fiyatı 100 TL’ye dayandı.

  İzmir İli Tavuk Yetiştiricileri Birlik Sözcüsü Varol Gürol,  “Enerji zamları bizi zorluyor.  Özellikle elektrik. Önümüzdeki ayla beraber enerji maliyetlerimizi ikiye katlayacak gibi duruyor. Bu rakamlarla üretici böyle sürerse ileriye gidemeyecek” dedi. Girdi maliyetlerinin yüzde 70’inin  dövize dayalı olduğunu belirten Gürol, özellikle elektrik zammının üreticiyi ciddi anlamda zora sokacağının altını çizdi. Gürol, “İlaçlar ve tavukların karneleri yurt dışından geliyor, yem maliyetlerimizin yüzde 70’i yine dövize endeksli. Akaryakıt zamları ortada. Ayrıca gelen elektrik zammı bizleri düşündürüyor. Tüketici o zaman anlayacak. Şubat ayından sonra üretici, tavukçuluğa o faturalarla devam eder mi? Devlet fiyatların yükselmesini istemiyor; enflasyon artsın istenmiyor. Böyle bir makasın içerisinde kaldık. Entegre fiyatı yükseltmezse, üreticiye istediği parayı verme şansı yok. Bu koşullarda, üretici batar. Üretici batarsa entegre çalışmaz, entegreler çalışmazsa fiyatlar yükselir” dedi.

‘BEYAZ ET UCUZ’

Yumurta fiyatlarında ise artış yaşanacağını belirten Gürol, nedeninin ise, “krizden etkilenen kümeslerin kapanması” olduğunu söyledi. Dayanamayan üreticinin kepenk kapatması ardından talebi karşılayacak yumurta üretiminin olmadığını belirten Gürol, “Kurban Bayramı’nın etkisi oldu. Kırmızı et girdi birçok eve. Beyaz et tüketimi azaldı. Ardından beyaz ette ihracat rakamları da düştü. Global dengelerden dolayı dışarı ihracat yapılamadı. Bayram etkisiyle iç tüketim düşünce şirketlerin elinde stok oluştu. Fiyat politikaları aşağı yönlü bir seyir izledi. İhtiyaç varsa doğal olarak fiyat yükseliyor. Tavukta üretim fazlalığı var” dedi.

‘KAPANAN KÜMESLER OLMUŞTU’ 

Diğer yandan ise yumurta krizi yaşandığını dile getiren Gürol, özellikle talebi karşılayacak kadar üretim olmadığını belirtti.  İhtiyaca cevap verilecek bir üretim olmadığını belirten Gürol, “ Şöyle bir bakınca yumurtada kriz var. Kümeslerini kapatan üreticiler oldu. Onlar sistemden çıkınca yumurta ihtiyacı doğmaya başladı. Yumurtada durum bu iken tavukta durum bambaşka. Ciddi oranda tavuk talebi olsa fiyatı artar. Zararına satış var. Yem kilosu 10 lira, bir hayvan 5 kilo yem yiyor. Tavuğun maliyeti yemini karşılamıyor. Artı olarak aslında bir de stoklamanın maliyeti çok… Tabi stoklama ile iş bitmiyor. Soğuk hava deposuna ürünü götürmek, getirmek derken bir çok kez satmış oluyorsunuz. Böyle olunca sektörün para kazanma şansı yok. Fiyat o yüzden tavukta düşük. Üretim biraz fazla. Böyle giderse  kapanacak üreticiler olacak, ardından ihtiyaca cevap veremezsek tavuk eti de tıpkı yumurta gibi yükselir. Arz- talep dengesi diyebiliriz özetle” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk/ Özel Haber

 

izmirde-kamyonun-carptigi-motosiklet-surucusu-hayatini-kaybetti

İzmir’de kamyonun çarptığı motosiklet sürücüsü hayatını kaybetti

konaktaki-siyasetciler-gunu-kurtarmayi-deniyor

‘Konak’taki siyasetçiler günü kurtarmayı deniyor’