in ,

‘Yüzler gülsün’, gerisi vesaire…

Ramazan öncesi umut dolu bekleyişi sürdüren aileleri sevindirecek bir adım atan şair Köroğlu, “Desteklerinizle gönül köprüleri kuracağız” dedi

yuzler-gulsun-gerisi-vesaire

Seslendirdiği şiir ve öykülerle dinleyicilerine aşkı, sevmeyi ve insan olmanın erdemlerini anlatan şair ve yazar Ömer Köroğlu, şimdi de başlattığı iyilik hareketi ile dikkatleri çekti. Sosyal medya üzerinden yaptığı çağrıyla yardım etmek isteyen gönüller ile ihtiyaç sahibi vatandaşlar arasında adeta bir sevgi köprüsü kuran Köroğlu, “Bu zor günlerde sofrada bizim de tuzumuz olsun istedik” dedi.
Ramazan Bayramı öncesinde hazırlayacakları koli ile destek bekleyen ailelerin kapılarını çalacaklarını belirten Köroğlu, fikrin doğuş hikayesini de Ege Telgraf’a anlattı. Yaptığı programlar sayesinde insanlarla daha sıkı iletişim kurma fırsatı bulduğunu söyleyen İzmirli şair, “Geçtiğimiz günlerde yaptığım bir canlı yayının ardından yüzlerce mesaj aldım. İşte, o zaman insanların nasıl zor bir süreçten geçtiğini bir kez daha anlama fırsatım oldu. Daha önce yardım konserlerine çok katılırdım ancak bu fikir benim için de yeni oldu. Her şeyi belediyelerden, üst düzey kurumlardan beklememek gerekiyor. İnsanların da birbirine destek olması şart. Ben İzmir’de doğdum, bu şehirde büyüdüm. Yaklaşık 25 yıldır radyo programcılığı yapıyorum. İnsanlar tarafından tanınıyorum. ‘Neden bu işe ön ayak olmayım ki?’ dedim. Bir arkadaşımın derneği üzerinden çalışma başlatmaya karar verdik. Ramazan öncesinde birçok ihtiyaç sahibi aileyi sevindirmek için yola çıktık. Bu süreçte toplayabildiğimiz kadar destek toplayıp o ailelere Ramazan kolisi armağan etmek istiyoruz. Sosyal medya üzerinden bir duyuru başlatarak amacımızı duyurdum. Gelen yanıtlar gerçekten çok sevindiriciydi. Sadece ilk gün 70 koli destek aldık. İstanbul’dan sadece bir kişi 50 koli ile İzmir’e gönül köprüsü kurdu. Ben de insanları teşvik etmek adına imkanım çerçevesinde 10 koli bağışladığımı duyurdum. İkinci gün bu sayı daha da arttı. İnşallah bu sayı ileriki günlerde daha da artacak” dedi.

‘BAMBAŞKA BİR DUYGU’

“Yardım bekleyenlerin çaresizliğini gördüğünde üzülüyorsun ancak diğer yandan insanların gönül zenginliğine şahit olmak da insanı bir hayli duygulandırıyor” diye konuşan Köroğlu, “Yardım etmek için çırpınan, mücadele veren insanların mesajlarına ağladım… Böyle bir şey olamaz. Birisi, ‘Ağabey şu anda ödemelerim var, ayın başında destek olsam olur mu?’ diye mesaj atıyor; diğeri ise, “Ben beş koli bağışlıyorum. Anneme söyledim o da 20 koli bağışlayacak’ diyor. Gerçekten bu hassasiyete şahit olmak insanın tüylerini diken diken ediyor. Yardım bekleyenlerin içinde bulunduğu durumu görünce elbette ki yüreğimiz kan ağlıyor ama yardım etmek isteyenlerin mesajları bambaşka…” ifadelerini kullandı.

BAYRAMLIK SEVİNCİ…

Uzun yıllar şiir ve öyküleriyle insanlara seslendiğini, şimdi ise farklı bir yöntemle hayatlara dokunmayı amaçladığını ifade eden Köroğlu, “Bir söz vardır, onu çok severim. Gandhi’nin bir sözü; ‘Var oluş amacımız insanlara yardım etmektir. Bunu yapamıyorsak hiç değilse zarar vermeyelim’ demiş. İnsanlara yardım etme konusu yıllardır gerçekleşmeyi bekleyen bir ukdedir içimde… Hatta bu hareket başka bir hareketi daha doğurdu. Arkadaşlarımdan biri ilk önce koli bağışına destek oldu. Daha sonra yeniden bana ulaşarak, ‘Ben ayakkabıcıyım. 21 ila 36 yaş arası ayakkabı hediye eder miyiz?’ dedi. Tam da bayram geliyor. Evde bile geçirseler, çocuklar hayalini kurdukları bayramlık ayakkabıları olsun. Bir başka arkadaşımız da kıyafet ihtiyaçlarını da kendisinin karşılayabileceğini söyledi. Dedik ya, amacımız yüzleri güldürebilmek” dedi.
Son olarak, “Çıktığımız bu gönül yolunda tek dileğim kimsenin art bir niyet aramaması…” diyen Köroğlu, “Benim yaptığım aracı olmak, köprü olmak… Veren elin alan eli görmediği bir hareket başlattık. Allah’a çok şükür bugüne kadar yaptığım işler sayesinde beni tanıyanlar nasıl bir karaktere sahip olduğumu da biliyorlar. Şu anda bu zor günlerin ne zaman geçeceğini hiçbirimiz bilmiyoruz. Umarım ki bu süreçte yaptığımız paylaşımlar daha da artar. Yardım yapmak isteyen ve desteğe ihtiyaç duyan kişiler, ‘omer_koroğlu’ başlıklı Instagram hesabıma mesaj atarak bana rahatlıkla ulaşabilirler. Kimse çekinmesin; mesajlara sadece ben bakıyor ve cevaplıyorum. Destek verin, daha da büyüyelim. Yardım bekleyen evleri güzel gönüllerinizle hep birlikte ısıtalım” diye konuştu.

Yağmur Gülü / Özel Haber

izmirde-ramazan-pidesi-fiyatlari-belli-oldu

İzmir’de Ramazan Pidesi fiyatları belli oldu!

uretim-tamam-da-primler-ne-olacak

Üretim tamam da primler ne olacak?