in ,

‘Zaten müşteri azaldı bir de HES gelirse’

Salgınla mücadele için getirilen HES (Hayat Eve Sığar) kodu uygulamasının vatandaşları da kapsama olasılığı pazarcı esnafını kara kara düşündürüyor

zaten-musteri-azaldi-bir-de-hes-gelirse

İzmir İl Hıfzıssıhha Kurulu‘nun aldığı karar uyarınca, mahalle ve semt pazarlarında, pazarcı esnafına Hayat Eve Sığar (HES) Kodu alma zorunluluğu getirildi. Uygulama teknik sorunlar nedeniyle sancılı başlarken, pazarcı esnafı ise HES kapsamının genişletilmesi ihtimalinden ötürü tedirginlik içerisinde olduğunu açıkladı. İzmir Pazarcılar Esnafı Odası Başkanı Hamdin Erişen, “Pazarlara gelen tüketici sayısı zaten azaldı. Eğer vatandaşa da HES kodu zorunluluğu gelirse artık pazarlarda kimseyi bulamayız. Yunanistan’a geçer gibi pasaport mu sorulacak?”

‘TEDİRGİNLİK ARTIYOR’

İzmir’de hemen hemen tüm ilçelerde yer alan semt pazarlarında başlatılan HES denetimleri sonrasında zor günler geçiren ve elde ettiği gelir de büyük oranda düşen esnafta tedirginlik yarattı. Getirilen tüm önlem ve tedbirlere harfiyen uyduklarını ancak gelecek günler için kaygılı olduklarını açıklayan İzmir Pazarcılar Esnafı Odası Başkanı Hamdin Erişen Ege Telgraf’a yaptığı açıklamada yayınlanan son genelgeyi yorumladı. HES kodu uygulamasını olumlu bulduklarını kaydeden Oda Başkanı Erişen, sürecin devamı için esnafın kafasında soru işaretleri olduğuna dikkat çekti ve “HES kodu zorunluluğu şu anda sadece esnafa getirilmiş durumda. Girişlerde henüz vatandaşlarımıza sorulmuyor. Telefonu uygun olsun ya da olmasın tüm esnafımıza elimizden geldiğince yardımcı oluyoruz. Hem zabıta, hem de emniyet bunun denetimini sıkı şekilde yapıyor. Pazarcıların neredeyse yüzde 95’i bu son tedbirlere uyuyor. Sağ olsunlar yardımlarını esirgemediler, beraber semt pazarlarını geziyoruz, telefonunda uygulama olmayanlara da yüklediler. Konak’ta, Karabağlar’da uygulamayı yerinde inceledik. Umarız ilerleyen günlerde yeni bir aksilik çıkmaz. Bizim esnaf olarak maskemiz, eldivenimiz var, uygulamayı yükledik. Ama vatandaş alınan tedbirlere uyuyor mu, onu bilemeyiz. İçişleri Bakanlığı genelgesi şimdilik bunu sadece esnafla sınırlı tutuyor. Vatandaşa da HES kodu zorunluluğu gelirse ne olur bilemeyiz. Bu son kararın da alınan diğer tedbirlere benzemesinden korkuyoruz. Düğünler saat sınırlaması da olsa serbest bırakılmış durumda. Alışveriş merkezlerinin hepsi açık. Ama kahveci esnafı kan ağlıyor. Neden? Çünkü oyun oynatamıyor, gelen yok, çay satamıyor. Bugün o esnaf beş tane çay satmanın, evine ekmek götürmenin hesabını yapıyor. Elektrik kontağını dahi açmayan kahveciler var. Pazarlarımıza gelen vatandaşların sayısı da büyük ölçüde azaldı. İnsanlar korkusundan artık eskisi gibi semt pazarına gelmiyor. Özellikle yaşlı kesim alışverişi bırakmış durumda. Pandeminin ilk günlerinde dahi pazarlar daha kalabalıktı. Esnaf bugün bile haline şükreder durumda, çünkü yarın ne olacak bilemiyor” dedi.

‘AÇIK CEZAEVİ’

Erişen, uygulamanın mevcut hali ile devam etmesinden yana olduklarını ancak alınacak ilave tedbirlere ise karşı olduklarını belirterek şunları söyledi: “Eğer HES kodu uygulaması vatandaşlara da getirilirse, yarın pazarlara kimse gelmez. İnsanlar bununla uğraşmak istemez. Vatandaşı düşünün semt pazarına gelip bununla uğraşacağına, gider karşı tarafa fazladan para verir marketten, manavdan alışverişini yapıp vakit kaybetmeden evine döner. Bu yüzden umarız böyle bir şey yapılmaz. Polis, zabıta kapıda bir de bunu denetlemeye kalkarsa vatandaş korkar. Bu sefer bu iş sanki Yunanistan’a vize alır, pasaport kontrolü yapılır gibi bir şeye döner. O zaman vatandaşa direk pazara gitmeyin deyin iş bitsin. Madem kapıları da kapatalım, kendi kendimize tezgah açalım. O yoğunluğu bir düşünün, insanlar iki parça sebze meyve almak için kapıda HES kodu kuyruğuna, kontrol sırasına mı girecek? Bu sefer semt pazarları açık cezaevine döner. Vatandaşların maske takma konusunda duyarlığı artmış durumda, artık insanlar daha dikkatli. Semt pazarlarına girişte vatandaşlara da HES kodu uygulaması getirilirse kimse alışverişe gelmez. Zaten bu iş tek boyutlu olmaz. Marketler, alışveriş merkezleri ne olacak? Oralarda bizdeki gibi katı tedbirler uygulanıyor mu? Aynı duyarlılığı oralarda da göstersinler? Semt pazarlarına gelen yaş kitlesi zaten ağırlıklı olan yaşlılar. Onlar da ne yazık ki son dönemde ayağını çekmiş durumda. Bu yüzden boş olan pazarlar iyice boşalır, esnaf da biter.”

Erman Şentürk / Özel Haber

mecliste-korona-onlemleri

CHP İzmir milletvekili 3 isimin dokunulmazlığı kaldırılacak mı?

adan-zye-etkilendiler

‘A’dan Z’ye etkilendiler’