Ahmet Buğra Tokmakoğlu / EGE TELGRAF- Zatürre, solunum yolu enfeksiyonları arasında ciddi sonuçlar doğurabilen bir hastalıktır. Özellikle yaşlılar, kronik hastalığı olanlar ve bağışıklık sistemi zayıf kişiler için önemli bir tehdit oluşturabilir. Ancak sağlık uzmanları, zatürre aşısının herkes için uygun olabileceğini belirtti. Uzmanlar, “Zatürre aşısı, genellikle birkaç yılda bir yenilenmesi gereken bir aşıdır. Sağlık uzmanları, bu risk gruplarındaki kişilerin düzenli olarak doktorlarıyla iletişim halinde olmalarını ve aşı takvimlerini güncellemelerini önermektedir. Unutmayın, herkesin sağlığı için aşılar önemlidir. Zatürre aşısı hakkında daha fazla bilgi almak ve uygun olup olmadığınızı öğrenmek için bir sağlık uzmanına danışmayı unutmayın” dedi.

Uzmanlara göre, özellikle şu gruplar zatürre aşısı yaptırmalıdır:

Saçımızın beyazlamasını engelleyebilir miyiz? Saçımızın beyazlamasını engelleyebilir miyiz?
  1. Yaşlılar: 65 yaş ve üstü kişiler, zatürre aşısı yaptırarak hastalığa karşı korunabilirler. Yaş ilerledikçe bağışıklık sistemi zayıflar ve vücut hastalıklara karşı daha savunmasız hale gelir.
  2. Kronik Hastalığı Olanlar: Astım, KOAH, diyabet gibi kronik sağlık sorunları olanlar, zatürre aşısı yaptırarak hastalığın ciddi komplikasyonlarından korunabilirler. Bu kişiler, hastalığı daha ağır geçirme riski taşıdıkları için aşının önemi büyüktür.
  3. Bağışıklık Sistemi Zayıf Olanlar: Bağışıklık sistemini etkileyen ilaçlar kullananlar veya bağışıklık sistemi zayıflamış olanlar (örneğin, kanser tedavisi görenler), zatürre aşısıyla enfeksiyon riskini azaltabilirler.
  4. Sağlık Çalışanları: Hastalara doğrudan hizmet veren sağlık çalışanları, zatürre aşısı yaptırarak hem kendi sağlıklarını koruyabilirler hem de hastalarına bulaştırma riskini azaltabilirler.

Kaynak: Ege Telgraf