in ,

Zeki Müren iyi ki bunları görmedi!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirmeyi planladığı revizyon projesiyle tepeden tırnağa yenilemeyi planladığı Kültürpark, evsizlere ve bağımlılara kaldı

zeki-muren-iyi-ki-bunlari-gormedi

Bir zamanlar, Zeki Müren, Muazzez Abacı, Ferdi Tayfur, İbrahim Tatlıses, Müslüm Gürses, Orhan Gencebay, Sibel Can ve adlarını saymakla bitiremeyeceğimiz bir çok ünlünün sahne aldığı Kültürpark’ın eğlence devlerinin yerinde yeller esiyor. İzmir Fuarı süresince Türkiye’nin magazin gündeminin belirlendiği dev gazinolar artık evsizlerin ve alkoliklerin mekanı haline geldi. Yenileme çalışmalarının gecikmesi nedeniyle moloz yığınları oluşan eski lüks mekanlar gayri meşru işler için kullanılmaya başlandı.

İÇLER ACISI HALDE

Kültürpark’ta yapılacak iyileştirme çalışmaları için kolları sıvayan Büyükşehir Belediyesi, kentin simgesi olan ve sayısız fuara ev sahipliği yapan alanda tahliyelere geçtiğimiz Ekim ayı içerisinde başladı. Belediye öncelikle Kültürpark içinde yer alan dokuz işgalci yapıda tahliye işlemlerini gerçekleştirdi. Ardından, Lunapark dışında kalan golf sahası, su bisikleti işletmesi, Ada, Göl ve Kübana gazinoları ile Açık Hava Tiyatrosu içindeki satış büfelerinde, 2016 yılında açılan tahliye davasından çıkan karar kapsamında, işletme sahipleri tarafından yıllar içerisinde inşa edilen tüm yasa dışı eklentiler ve kaçak yapılar iş makineleri eşliğinde yıkıldı. Ancak, tasfiyenin ardından evdeki hesap çarşıya uymadı, ortalık evsizlere ve madde bağımlılarına kaldı.

GÖLE KARŞI ALEM!

Yıkımların tamamlandığı ve etrafı demir panolarla kapatılan mekanlardan Göl Gazinosu da Kültürpark’ta yaşanan sahipsizlikten ve denetimsizlikten nasibini aldı. Özellikle gece geç saatlerden itibaren alanda yaşanan güvenlik zafiyetini fırsat bilen evsizler, alkolikler ve madde bağımlıları moloz yığınlarıyla dolu mekandan kalan enkazı mesken tutmaya başladı. Kötü niyetli şahısların ve aynı zamanda hurdacıların uğrak noktası haline gelen mekanda oluşan manzara büyük tepki çekerken, alandaki boş içki şişeleri, çöpler ve diğer atıklar fuarlara ev sahipliği yapan, kentin merkezindeki dev alanda yaşanan sahipsizliği adeta çarpıcı biçimde gözler önüne serdi.

EN GÖZDE MEKANDI

Geceleri ateş dahi yakıldığı gözlenen eski gazino binası ve diğer tahliye edilen işletmelerde ortaya çıkan bu görüntü şikayetlere de konu oldu. Fuarda yaşanan denetimsizlik bunlarla da sınırlı kalmazken, yine eski gazino binası içerisinde bulunan eski yatak, kadın iç çamaşırları ve kullanılmış kıyafetler de mekanın fuhuş amaçlı kullanıldığını belgeledi. Kuruluşu 1938 yılına dek uzanan göl manzaralı eğlence mekanı, diğer yandan tuvalet olarak kullanıldığından ötürü içinden yayılan ağır koku nedeniyle de fuarda gezen vatandaşların önünden dahi geçmeye çekindiği bir hal aldı.

PLATFORMDAN ÇAĞRI

Alanda yapılacak çalışmalara bir an önce başlanmasını beklediklerini kaydeden Kültürpark Platformu Üyesi ve Konak Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Yasemin Sase, Kültürpark için kaybedilecek vakit olmadığına dikkat çekerek şunları söyledi: “Kültürpark’taki proje hayata geçirilmeden evvel öncelikle koruma amaçlı imar planı yapılması gerekiyor. Büyükşehir Belediyesi bu çalışmalara geçtiğimiz Ağustos ayında başlamıştı. Ancak bugüne dek hiçbir şey yapılmadı. Biz platform olarak beklentilerimizi ve vakit geçirilmeden fuardaki eklentilerin ve kaçak yapıların yıkılması gerektiğini eylemlerimizde de dile getirmiştik. Çalışmaların hızlanmasını bekliyoruz. Kültürpark’ta yapılan projeyle ilgili sürecin İzmirlilerle paylaşılmasını, şeffaf ve açık şekilde yürümesini istiyoruz. Artık daha fazla vakit kaybedilmemeli. Ada Gazinosu ve Göl Gazinosu yakın dönem Cumhuriyet tarihinin de önemli yapılarındandır. Buraların orjinaline döndürülmesi gerekiyor. Bu gazinolar 1938’de inşa edilmişti. Yani 80 yıla yakın bir geçmişi var. Her iki yapının da özgün haline getirilmesi için restorasyon gerekli. Tarihi kimliklerine zarar vermeyecek bir model ile kentlilere hizmet edecek ana işlevine uygun şekilde değerlendirilmeli.”

Erman Şentürk / Özel Haber

orta-doguda-kartlar-yeniden-dagitilacak-a

Orta Doğu’da kartlar yeniden dağıtılacak

izmir-modeli-ile-ekonomiye-can-suyu

‘İzmir modeli’ ile ekonomiye can suyu