in ,

“Zeynep Liva da diğer çocuklar gibi koşabilir’

Geçirdiği bir rahatsızlık nedeniyle yürüme güçlüğü yaşayan kızı Zeynep Liva’nın iyileşmesi için mücadele eden anne Emine Öngön, yardım istedi

zeynep-liva-da-diger-cocuklar-gibi-kosabilir

Yaşıtları gibi koşup eğlenirken, geçtiğimiz yıl aniden nükseden bir rahatsızlıkla mücadele etmeye başlayan 8.5 yaşındaki Zeynep Liva, yeniden eski günlerine dönmek istiyor. 2019 yılının temmuz ayında başlayan ağrılarının ardından birçok kez doktora başvurduklarını, ilk başta tespit edilemese de sonrasında küçük kızının omurilik felci olduğunu öğrendiğini söyleyen anne Emine Öngön (45), “Kızım önce ameliyat oldu, sonra ise fizik tedavi sürecine başlandı. Ancak korona virüs salgını nedeniyle tedavi süreci yarım kaldı. Bu nedenle en azından refleksoloji tedavisi alması gerekiyor. Ancak maddi durumum buna imkan vermiyor. Kızımın yeniden yürümesi için lütfen bize yardım edin” çağrısında bulundu.
Yaşadıkları süreci Ege Telgraf’a anlatan anne Emine Öngün, “Biz önce bademcik ameliyatı için hastaneye başvurmuştuk. Bu ameliyatın hemen ardından kızımın ayağında bir ağrı oluşmaya başladı. İlk önce durumun ne olduğunu öğrenmek için ortopedi servisine müracaat ettik. Burada herhangi bir sorun olmadığını söylediler. Ancak ilerleyen süreçte Zeynep Liva’nın ayağı iyice ağrımaya başladı. Yürürken ayağını kaldıramıyor, ağrılarının kolunda da olduğunu söylüyordu. Daha sonra yine hastaneye giderek durumu anlattığımızda doktorumuz kızımın rahatsızlığının sadece psikolojik olduğunu belirtti ve devam etmesi halinde yine kendisine gitmemizi söyledi. Bunun yanında Zeynep Liva kronik astım hastası. Bu yüzden zaten düzenli olarak hastaneye gidiyoruz. Astım için başka bir doktora gittiğimizde yaşadığımız diğer problemleri de anlattım. Bu doktorumuz kızımı ayağa kaldırıp yürüttüğünde, ayağının aksadığını ve kolunun birinin arkaya doğru çekildiğini fark etti. Bu doktorumuz bizi beyin cerrahına yönlendirdi. Burada yapılan tetkikler sonrasında omurilik bölgesinde kist olduğunu ve derhal ameliyat yapılması gerektiğini öğrendik” dedi.

‘VİRÜS SALGINI NEDENİYLE…’

Yaşanan süreç içinde her geçen gün Zeynep Liva’nın ayağının daha çok aksadığını, kol ve ayağın dönmeye başladığını söyleyen anne Emine Öngön, “Elimizde olmayan bazı nedenlerden ötürü süreç uzamaya başladı. Yapılması gereken tetkikler de zaman aldı… Hal böyle olunca kızım yürüyemez oldu ve tekerlekli sandalye kullanmaya başladık. Her geçen gün durumu daha kötüye gidiyordu. En sonunda Zeynep Liva’nın ameliyatı yapıldı. Bu sürecin hemen ardından fizik tedaviye başladık. Ancak korona virüs salgını nedeniyle tedavimiz yarım kaldı. Doktorlar kızımın makatının ters dönmeye ve omuriliğinde şekil bozukluğu olmaya başladığını söyledi. Makat tamamen ters dönerse bu sefer başka sorunların devreye gireceği ve burundan beslenmeye başlayacağı söyleniyor. Fizik tedavi ile bu durumun önüne geçilmeye çalışılıyordu. Sürecin yarım kalması bizim için gerçekten çok kötü oldu. Bu nedenle şimdi evde refleksoloji tedavisi alması gerekiyor. Ancak, bu tedavi yönteminin de seansı 150 lira. Kızımın en az haftanın 4 ila 5 günü tedavi alması gerekiyor. Süreç 1 yıl da olabilir, 1.5 yıl da… Maalesef ki benim şu anda bunu karşılayabilecek maddi gücüm yok” ifadelerini kullandı.

‘DOKTOR OLMAK İSTİYOR’

“Zeynep çok neşeli bir çocuk. Yaşadığı sıkıntılara rağmen neşesini bir an olsun bile kaybetmedi” diyen anne Öngön, “Her çocuk gibi o da koşmayı, oynamayı, eğlenmeyi çok seviyor. En büyük hobisi ise kitap okumak. Büyüyünce askerleri iyileştirmek için askeri bir doktor olmak istiyormuş, öyle diyor. Çok titiz, temizliğine dikkat eden, saygılı ve sevecen bir çocuk. Normalde çok hareketliydi ama hastalığı nedeniyle hareket edememeye başladı. Bana hep, ‘Koşmak istiyorum anne. Koşmayı ve arkadaşlarımla oynamayı çok özledim…’ diyor. Hep ne zaman iyileşeceğini soruyor. Normalde okulu çok seven bir çocuktu ancak hal böyle olunca okula da gidememeye başladı. Öğretmenleri bu süreçte bize gelerek ellerinden gelen çabayı gösterdiler. Bir süre evde ders almaya başladı ancak dediğim gibi korona virüs salgını çıktığından beri bizim için hayat durdu. Kızımın durumu şu anda kritik bir seviyede. Benim Zeynep Liva’nın tedavisi için desteğe ihtiyacım var. Yeter ki çocuğum yürüsün ben başka hiçbir şey istemiyorum” diye konuştu.

Yağmur Gülü / Özel Haber

sari-izmirde-300-isci-koronaya-yakalandi

Sarı: İzmir’de 300 işçi koronaya yakalandı

sakin-sehirde-onlemler-vatandasin-sagligi-icin

‘Sakinşehir’de önlemler vatandaşın sağlığı için…’