Doğukan Emekli / EGE TELGRAF- Avrupa Yenilikçilik Konseyi ve KOBİ Yürütme Ajansı (EIASME) tarafından Tek Pazar Programı (SMP COSME) kapsamında desteklenmeye hak kazanan ‘Zeytin Değer Zincirinde Yenilikçi ve Sürdürülebilir Kümelenme Projesi’ (OASIS) resmen başladı.

ÜÇ YIL SÜRECEK

İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli, “Tarım bizim servetimiz. Ona değer katmak, dönüştürmek ve gelecek nesillere aktarmak bizim sorumluluğumuzda. Yalnızca ülkemizde değil, proje ortaklarımız İspanya ve İtalya’da da kuraklık artıyor, su kaynakları azalıyor ve tarımsal üretim giderek daha kırılgan hale geliyor. Bu tehlikeye karşı oluşturduğumuz projemiz, toplamda üç yıl sürecek ve her ülkeden 50 KOBİ olmak üzere toplamda 150 KOBİ’ye farkındalık artırma, kaynak verimliliği, atık yönetimi, temiz üretim yaklaşımları ve süreç yönetimi konularında eğitimler verilecek” dedi.

TARİŞ Başkanı Güngör Şarman da, “Türkiye zeytincilik sektörüne büyük yatırımlar yaptı. 2000’li yılların başında 90 milyon olan zeytin ağacı sayısı 2020’den sonra 200 milyonu aştı. Bu artış, ülkemizi önemli bir küresel oyuncu haline getirdi. Tanıtılan bu proje, zeytin değer zincirinde yenilikçi ve sürdürülebilir çözümlere rehberlik edecek. Çevreye önem veren bu proje, sektörün üretim yeteneklerini geliştirmeyi ve lojistik çözümler oluşturarak çevreye daha az zarar vermeyi amaçlamaktadır” diye konuştu.

Emekli memur-sen başkanı emekli hakları için adalet istiyor Emekli memur-sen başkanı emekli hakları için adalet istiyor

YEŞİL DÖNÜŞÜM İÇİN DESTEK’

KOSGEB İzmir İl Müdürü Levent Arslan ise iş dünyasında oldukça popüler hale gelen yeşil dönüşüm konusunda KOBİ’lerin desteğe ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, “Dünya Bankası fonları ile birleşik sanayi destek programını uygulamaya koyduk. Türk KOBİ’lerinin yeşil dönüşümünü güçlü bir şekilde desteklemeye başladık” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı AB Dairesi Başkanlığı Mali İş Birliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü Bülent Özcan da, “Yeşil dönüşümün çevre açısından yararlarının yanı sıra ülke ekonomisine de katkılar sağlayacağını belirtti. Zeytincilik sektöründe faaliyet gösteren KOBİ’lerin yeşil dönüşümüne büyük katkılar sağlayacak bu projede, İspanya ve İtalya ile iş birliği yaparak Türkiye ile ortak çalışmalar yürüteceğiz” dedi.

Kaynak: Ege Telgraf