in ,

Zeytinde hasat zamanı

Geçmişi insanlık tarihi ile yaşıt olan kutsal ağaç zeytinde hasat zamanı başladı. Türkiye’nin farklı bölgelerinde zeytin toplamaya başlayan üreticilerin bu tatlı telaşına tanık olmak isteyenler de başta Ege Bölgesi olmak üzere farklı yerlerdeki hasatlara katılıyor

zeytin-hasadi

Kutsal metinlerde refahın, bolluğun ve yaşamın sembolü olarak anlatılan zeytin, tarih boyunca insanlığın mutluluğu ve sevincinde yanındayken sofralarda da her daim yerini korudu.

Bilgelik, arınma, akıl, gurur, zafer, refah ve yeniden doğuş gibi kavramlarla da özdeşleştirilen bilge ağaç zeytin ne kadar şanslıyız ki Anadolu coğrafyasının yerlilerinden biri.

Amerika Birleşik Devletleri’nin üçüncü başkanı Thomas Jefferson’nun ‘Zeytin Ağacı, göklerin bize sunduğu en zengin armağandır’ sözü bu kutsal ağacın dünya için ne derece önemli bir nimet olduğunu hatırlamamıza yardımcı oluyor.

ÖNEMLİ BİR SEMBOL

Her ne kadar günümüzde Ege Bölgesi zeytin ve zeytinyağı üretiminde başta gelse de zeytinin ana vatanı Mezopotamya bölgesi olarak biliniyor. Bundandır ki özellikle Mardin, Hatay ve Kıbrıs’ın kendine has zeytini ve bu zeytinden elde edilen zeytinyağı kimi otoritelerce bambaşka bir kategoride değerlendiriliyor.

Tarihte önemli figürler ve dünya tarihini değiştiren birçok olayda zeytin sembolünün yer aldığına tanık olabiliyoruz. Roma İmparatoru Sezar’ın zeytin yapraklarından yapılan tacı, olimpiyat oyunlarında zeytin dalından yapılan taçların takdim edilmesi, zeytin ağacına zarar verenlerin ölüm cezasına çarptırılması gibi bazı durumlar zeytine verilen önemi gösteriyor.

HASAT NOKTALARI

Türkiye’nin farklı merkezlerinde ekim ayı sonundan itibaren başlayan zeytin hasadı ile üreticiler sofralık zeytin ve zeytinyağı üretiminin ilk adımını hep birlikte atıyor.

Türkiye’de zeytin hasadı sezonunu gözlemleyebileceğiniz, hoş fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz, zeytin ve zeytinyağı kokusuna doyabileceğiniz yerleri bir araya getirdim. Yolunuzu, rotanızı zeytin ve zeytinyağına çevirmek isterseniz bu yerler tam da size göre.

Akhisar, Manisa: Türkiye’de 200 milyona yakın zeytin ağacı var. Bu zeytin ağaçlarının 20 milyondan fazlası Akhisar ve çevresinde yer alıyor. Türkiye’de sofralık zeytin üretiminde ilk sırada yer alan Manisa’nın Akhisar ilçesi İstanbul, Ankara ve İzmir gibi kentlere kolay ulaşım imkanı ile zeytin hasadında ilk akla gelen yerlerden.

Akhisar Belediyesi’nin de kendine ait zeytinlikleri var. Dayanışma ile toplanan bu zeytinler hem sofralara meyve olarak geliyor hem de zeytinyağı elde ediliyor. Akhisar’da zeytin ve zeytinyağı için Zeytinliova, Sindelli, Erdelli gibi köylere özellikle de Kırkağaç yolu tarafına gitmek gerekiyor.

Akhisar’ın sokak lezzetleri ve esnaf lokantaları kültüründen dolayı zeytin hasadına gitmişken her biri yürüme mesafesindeki lokantalarda ziyafet çekebilirsiniz. Köfte, çorba, sakatat, tatlı başta olmak üzere Akhisar’da tadına bakabileceğiniz onlarca lezzet var.

Ayvalık, Balıkesir: Kuzey Ege’nin yıldızı Ayvalık, Balıkesir’e bağlı bir ilçe. Türkiye’de zeytinyağı üretimi denildiğinde akla gelen başlıca yerlerden biri olan Ayvalık’ta kasım ayının ilk haftasında zeytin hasat etkinliği yapılıyor.

Ayvalık Ticaret Odası ve Ayvalık Belediyesi iş birliği ile yapılan hasat etkinliğinde butik üreticiler yağlarını görücüye çıkarıyor. Kuzey Ege ve Kaz Dağları coğrafyasının zeytinleri son tüketiciye ulaşıyor. Cunda Adası, Küçükköy, Sarımsaklı gibi gezilecek, görülecek yerler ve doğal güzelliklere ev sahipliği yapan Ayvalık, bu aylarda huzurlu ve sakin havasıyla da tercih edilebilir.

Milas, Muğla: Muğla’nın Milas ilçesi zeytin ve zeytinyağında marka haline gelen yerlerden biri. Kasım ayının ikinci haftasında düzenlenen Milas Zeytin Hasat Şenliği’nde konserler ve farklı aktivitelerin yanı sıra zeytin ve zeytinyağı temalı atölyeler, tadım etkinlikleri ve yerel buluşmalar planlanıyor.

Milas’ın Bodrum’a olan yakın konumu yılın bu döneminde seyahat planı yapanlar için farklı bir alternatif sunuyor. Bölgeyi keşfetmek için herhangi bir planınız varsa bu plana Milas’ı da ekleyebilirsiniz.

Karaburun, İzmir: Türkiye’de sadece İzmir’in Karaburun ilçesinde yetiştirilen zeytinlerin daneleri, ağaç üzerinde iken iklim ve çevre şartları ve pome-olea adı verilen mantarın enzimatik etkisi ile acılığını kaybediyor ve dalından koparıldığı gibi yenilebiliyor.

Doğanın bu muhteşem armağanını görmek ve deneyimlemek için yolunuzu İzmir’in bakir tatil merkezlerinden Karaburun’a çevirmeniz şart. İlçenin birbirinden hoş zeytin üreten köyleri var. Kasım ayı zeytin üreticileri için şölen zamanı.

A.BUĞRA TOKMAKOĞLU / KEŞFETSEK

Tutak’taki feci kazada 7 kişi yanarak can verdi

gul-parfum

Gül pembeler her derde deva!