TFF'nin yaptığı açıklamaya göre, Türkiye Kupası ve Süper Kupa maçları, 13 yıldır olduğu gibi Turkuvaz Medya Grubu kanalları tarafından şifresiz olarak yayınlanacak.

Yayın Geliri 3 Katına Çıkarıldı
TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi ve TFF Yönetim Kurulu, Turkuvaz Medya Grubu ile yapılan görüşmeler sonucunda Türkiye Kupası ve Süper Kupa yayın anlaşmasını bir yıl daha uzatarak, yayın gelirini 3 katına çıkardı. Bu anlaşma ile Türkiye Kupası'na katılacak ve Süper Kupa maçını oynayacak kulüpler, 2024-2025 sezonunda önceki sezona göre üç kat daha fazla kazanç elde edecekler.

Ergin Ataman, Panathinaikos ile 4 yıllık sözleşme imzaladı Ergin Ataman, Panathinaikos ile 4 yıllık sözleşme imzaladı

Türkiye Kupası Yeni Formatıyla Oynanacak
TFF Yönetim Kurulu, 2024-2025 sezonunda Türkiye Kupası'nın yeni formatla oynanmasına karar verdi. Hypercube firmasının hazırladığı yeni format, eleme turları, grup müsabakaları ve final aşamalarından oluşacak.

Eleme ve Final Aşamaları: Tek maç eleme usulüyle oynanacak. Grup müsabakaları ise 24 takımın katılımıyla, 6 takımlı 4 grupta, Swiss Sistem'e göre oynanacak. Mevcut statüdeki seri başı takımın kendi sahasında oynama kuralı yeni statüde uygulanmayacak.

Grup Müsabakaları: 24 takım lig ve başarı sırasına göre 3 torbaya ayrılacak. Her torbadan 2'şer takım olmak üzere 6 takım bir grubu oluşturacak. Grup içerisinde her takım A, B ve C torbasından birer takım ile toplam 3 maç yapacak. Grup müsabakaları sonucunda ilk 2 sırada yer alan takımlar çeyrek finale yükselecek.

UEFA Kupalarına Katılım: Önümüzdeki sezon UEFA kupalarında temsil edecek 5 takım doğrudan grup müsabakalarına katılacak. Diğer 19 takım ise eleme turları sonrasında grupta yer alma hakkı elde edecek.

Süper Kupa Yeni Formatıyla Oynanacak
2023-2024 Süper Kupası, Süper Lig Şampiyonu ile Türkiye Kupası Şampiyonu arasında oynanacak. Sonraki sezonlardan itibaren Süper Kupa, yeni formatıyla dörtlü final şeklinde oynanacak. Bu yeni formata göre, Süper Kupa 2024-2025 sezonunda Süper Lig Şampiyonu ile Süper Lig İkincisi ve Türkiye Kupası Şampiyonu ile Türkiye Kupası Finalisti'nin katılımıyla gerçekleştirilecek.

Bu yeni formatlar ve yayın anlaşmaları ile TFF, Türk futbolunun gelirlerini artırmayı ve daha rekabetçi bir yapı oluşturmayı hedefliyor.

Kaynak: NTVSPOR