in ,

“Zor günler bitince kucaklaşacağız…”

“Komşusu açken tok yatan bizden değildir” anlayışı ile vatandaşın sağlığı, huzuru ve güvenliğini korumak adına çalıştıklarını söyleyen Foça Belediye Başkanı Gürbüz, “Komşularımıza sabır ve destekleri için teşekkür ederiz” dedi

zor-gunler-bitince-kucaklasacagiz

Tüm dünya korona virüsü konuşurken, Türkiye’nin hemen her kentinde de salgınla mücadele soluksuz devam ediyor. Vatandaşın güvenliği için 7 gün 24 saat görev başında olduklarını söyleyen Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, ilçedeki çalışmaları Ege Telgraf’a anlattı.

Göreve geldiği günden bu yana 1 yılı geride bıraktığını dile getiren Başkan Gürbüz, “Görevimin ilk yılı zor fakat bir o kadar da güzel geçti. Bu geride bıraktığımız sene birçok başarılı işin altına imzamızı attık. Elimizden geldiğince tüm ihtiyaçlara cevap vermeye çalıştık. Bugün geldiğimiz son noktada tüm dünyada yaşanan bir virüs salgını ile karşı karşıyayız. Her gün yeni kayıplarımızın acılarıyla sarsılıyoruz. İnanıyoruz ki, bizler bu salgını en kısa sürede atlatacağız. Kayıplarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, tedavi gören tüm vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. Şu anda görevi başında olan tüm sağlık personeline de minnetlerimizi sunuyoruz. İnanıyorum ki bizler hep birlikte bu süreci de aşacağız. Ben de Foça Belediye Başkanı olarak, bu süreçte her daim vatandaşımın yanındayım. Foçalılar’ın sağlığını, huzurunu ve güvenliğini korumak benim ilk görevim. Yaşadığımız virüs salgını nedeniyle 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 20 yaş altı kardeşlerimizin evde kalmaları gerekiyor. Bunun dışında diğer vatandaşlarımızın da dışarı çıkmamalarını rica ediyorum. Mesai arkadaşlarımla birlikte, gerekli tüm önlemleri almaya, vatandaşımıza her alanda destek olmaya devam ediyoruz. Bu zor günlerden geçerken bizi ayakta tutabilecek en büyük güç dayanışmadır. Bizler bugüne kadar, ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ anlayışını misyonumuz kabul ettik. Bundan sonra da bu anlayışla ilerleyeceğiz. Bu zor günler elbette ki geçecek” dedi.

İlçede salgını önlemek adına çalışmalarının devam ettiğini belirten Başkan Fatih Gürbüz, “Bütün ilçelerde olduğu gibi dezenfektasyon işlemleri Foça’da da devam ediyor. Bunun haricinde emniyetle birlikte ilçe girişimizde çok özel bir çalışma yaptık. Biliyorsunuz ki geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanlığı’nca yayımlanan genelge ile korona virüs ile mücadele sonlanıncaya kadar ilçemizde vatandaşlarımızın sahil bantlarında, mesire ve ören yerlerinde, piknik alanlarında, piknik yapmaları, balık tutmaları, spor, yürüyüş ve benzer, faaliyetlerde bulunmaları yasaklandı. Piknik yapılacak yerlerin girişlerine bariyer kurduk. Foça, insanların gerçekten vakit geçirmeyi sevdiği bir yer. O yüzden normal zamanlarda ilçemizde çok sayıda misafir ağırlıyoruz. Ancak şu anda vatandaşlarımızı korumak zorundayız. Bu yüzden geçtiğimiz günlerde emniyet güçlerimizin ilçe merkezi girişinde yaptığı trafik kontrolü çalışmalarına bizler de destek olduk. Vatandaşımızdan, bu zor günler geçene kadar evden çıkmamalarını ve zorunlu olmadıkça Foça’ya gelmemelerini rica ediyoruz. Gerekli önlemleri almazsak hem virüse kapılarımızı açmış oluruz hem de maalesef ki hastanemiz daha fazla bir nüfus kaldıracak durumda değil. O yüzden tüm vatandaşların anlayışına sığınıyoruz. Kimse kızmasın, üzülmesin… Bu virüsü yendikten sonra Foça’nın güzelliklerini yeniden hep birlikte yaşayacağız” diye konuştu.

TALEPLER GELİYOR

Salgın ve afet gibi böylesi güç durumlarda vatandaşın destek isteyebilecek ilk kurum olarak belediyeyi gördüğünü belirten Başkan Gürbüz, “Vatandaşımızdan çok fazla erzak, maske, eldiven ve dezenfekte talebiyle karşılaşıyoruz. ‘İşyerlerimizi, arabalarımızı ve evlerimizi dezenfekte edebilir misiniz?’ şeklinde talepler de oluyor. Elimizden geldikçe onlara destek oluyor, kimseyi yalnız bırakmamaya çalışıyoruz. Şu anda belediye bünyemizde 65 yaş ve üstü için hizmetlerimiz devam ediyor. Foça’da yaş oranı diğer ilçelere kıyasla biraz daha yüksek. Sadece market değil, sağlık, eczane ve pazar alışverişlerinde de yardımcı oluyoruz. İlçemizi virüsten korumak adına neredeyse 7 gün 24 saat temizlik faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Zaten toplu taşıma araçları ve işyerlerini dezenfekte çalışmalarımız vardı. Bunun yanında, Foça’da çok sayıda otelimiz var. İş yapmasalar bile onların da lobilerini dezenfekte ediyoruz. Caddeleri de boydan boya yıkayarak temizliyoruz. Anlayacağınız vatandaşımıza ‘Evinizde kalın’ diyoruz. Çünkü bizler her daim onlar için görevimizin başındayız” dedi.

‘ÇOK DUYARLILAR…’

İnsanların en çok temas halinde oldukları mekanların pazarlar olduğuna da dikkati çeken Başkan Gürbüz, belediye ekiplerinin sürekli denetimler yaptığını söyledi. Pazarlar için yayımlanan genelge doğrultusunda giriş ve çıkışları teke düşürdüklerini de söyleyen Gürbüz, “Salı pazarında denetimlerimiz devam ediyor, girişlerde dezenfektan dağıtırken zabıta ekiplerimiz hijyen ve fiyat kontrollerini yapıyor. Maske ve eldiven dağıtıyor, vatandaşın ürünleri seçmesine izin vermiyoruz. Aynı zamanda 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın alışverişlerini ekiplerimiz titizlikle gerçekleştiriyorlar. İnsanların dışarıya çıkmaları durumunda kısa sürede alışverişlerini tamamlamaları ve hemen eve dönmeleri için uyarılarda bulunuyoruz. Foça’da insanlarımız gerçekten çok duyarlı. Hemen hepsi uyarıları dikkate alarak hareket ediyorlar. Bizler de bu duyarlılıkları için tüm Foçalılar’a teşekkür ediyoruz” açıklamalarında bulundu.

CAN DOSTLAR UNUTLMUYOR

Korona virüs salgını ile mücadele ederken can dostları da unutmadıklarını dile getiren Başkan Gürbüz, “Hayvanlarımız için de elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Sokaklarda insanlar kalmayınca hayvanların beslenme imkanları da kısıtlanıyor. Bu yüzden bizler de ilçe çapında hayvanlarımıza mama veriyor, yardıma muhtaç hayvan gördüğümüzde anında ilgileniyoruz. Bizzat ben de bu çalışmaların içinde yer alıyorum. Bizler olmasa onlar çaresiz… Şu anda bizden yardım bekleyen çok sayıda can dostumuz var. Evlerimizden çıkmıyoruz ama belki pencerelerimize, kapımızın hemen önüne bir kap su ve bir kap mama bırakabiliriz. Vatandaşlardan da mümkün oldukça bu konuda duyarlı olmalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

FAALİYETLERE DEVAM!

Virüs salgını dışında da belediyenin faaliyetlerine mümkün oldukça devam ettiklerini de dile getiren Gürbüz, “Standart olarak günlük düzenli olarak yapmamız gereken faaliyetleri yerine getiriyoruz. İlçemizde korona virüs için aldığımız önlemlerin yanında, etrafın sakinliğini de fırsat bilerek fen işleri çalışmaları yapmaya devam ediyoruz. Foça-İzmir Karayolunun Bağarası mevkiinde kaldırım yapımına, Bağarası 423 Sokak’ta parke taş yol döşemelerine, Yeniköy 66/1 Sokakta yol yapımına, Koca Mehmetler Mahallesindeki üretim yolu üzerine yağmur suyu tahliye döşemesine, Yeni Bağarası ve Arpa Deresi arasındaki 80 metre mesafede 600’lük yağmur suyu tahliye hattı yapımına devam ettik. Bağarası’ndaki Atatürk Parkı ve Cumhuriyet Parkının oyun grubu zeminlerine kauçuk malzeme döşedik. İnşallah bu virüs yaz aylarında biter ve bizler de sezona güzel bir giriş yaparız umudu ile park ve bahçelerimizde gerekli olan düzenlemeleri yapıyoruz. Sosyal tesislerimizde görev yapan arkadaşlarımız vardı. Bu tesislerde çalışan personelimizi sosyal hizmetlerimiz için yönlendirdik. İleriki günlerde de çalışmalarımız devam edecek” dedi.
Son olarak Foçalılar’a seslenen Başkan Gürbüz, “Tüm komşularıma gösterdikleri sabır ve verdikleri destek için çok teşekkür ediyorum. Salgının ardından 7 günlük bir festival düzenleyeceğiz. Bu virüsü yendiğimiz zaman herkesi Foça Festivali’ne bekliyor olacağız. Yaşadığımız tüm sıkıntıları hep birlikte eğlenerek unutacağız. Sizlerle candan kucaklaşmayı, sizlere sarılmayı nasıl özledim anlatamam. Şu günleri bir atlatalım, her şey çok güzel olacak” diye konuştu.

112’ye kalpten destek…

Geçtiğimiz günlerde Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, 112 İstasyonları için çamaşır makinesi hediye etmiş, Acil Tıp Teknisyenleri’nden kendisine teşekkür gelmişti. Konunun sorulması üzerine açıklamalarda da bulunan Başkan Gürbüz, “Tüm sağlık personellerimiz gibi 112 ekiplerimiz de gerçekten çok zor şartlarda bizler için mücadele ediyor. Bizler de onlar için ufak da olsa bir destekte bulunmayı amaçladık. Formalarını eve götürüp riski evin içine, sevdiklerine taşımasınlar, çamaşırlarını görev yerlerinde temizleyebilsinler istedik. Onları bir nebze de olsa mutlu edebildiysek ne mutlu bize…” dedi.

Yağmur Gülü / Özel Haber

23-nisan-nasil-kutlanacak

23 Nisan coşkusu evlerde yaşanacak

aktarlar-kapali-gise-zencefil-ve-sumak-yok

Aktarlar kapalı gişe, zencefil ve sumak yok