in ,

6’lı Masa toplantısında neler yaşandı?

T24 yazarı Murat Sabuncu, cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda dün bir araya gelen 6’lı Masa liderleri arasında neler yaşandığını aktardı

6li-masa-toplantisinda-neler-yasandi

T24 yazarı Murat Sabuncu, 6’lı Masa toplantısında yaşanan gelişmeleri ve elde ettiği kulis bilgilerini köşe yazısında aktardı.

Sabuncu’nun yazısı şöyle:

Altılı Masa bu açıklamayı yaptığında saat 19.30 civarıydı. Herkes Kemal Kılıçdaroğlu adında uzlaşıldığını düşündü. Ancak kısa bir süre sonra önce Meral Akşener’e yakınlığıyla bilinen İyi Parti Mali İşler Başkanı Ümit Dikbayır “Millet 5’ten büyüktür” diye tweet attı. Ardından partinin kimi yetkilileri televizyon kanallarına bağlanıp ‘adayın henüz kesinleşmediğini’ söylediler

Akşener toplantıdan sonra gece parti yöneticileri ile bir araya geldi. Bugün için de 81 ilin başkanını Ankara’ya çağırdı. Peki Akşener neden böyle yaptı? İçeriden aldığım bilgileri aktarayım.

Toplantıda Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığı konusu Saadet Partisi Genel Başkanı ev sahibi Temel Karamollaoğlu tarafından gündeme getirildi. Diğer liderler bu konuda olumlu görüş verirken Meral Akşener “Ekrem İmamoğlu ya da Mansur Yavaş olsun, partim bana bu iki ismi öner yoksa çık gel dedi” diye konuştu. Bunun üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “Onlar belediye başkanlığı görevine devam edecek” dedi. Akşener “O zaman ben bunu partimin yetkili kurullarına, il başkanlarıma danışayım” diye yanıt verdi.

Bunun üzerine ne yapılacağı düşünülürken Kılıçdaroğlu “Gerekirse beş parti imzasıyla bir açıklama yapılır” deyince Akşener “Ben kalkıp gideyim mi yani” karşılığını verdi.

Diğer liderler devreye girdi ve pazartesi gününe kadar herkesin kendi partisiyle istişare ederek tekrar bir araya gelinip açıklama yapılması noktasında arabuluculuk yapıldı.

 

kahramanmaras

Kahramanmaraş Onikişubat’ta 5.0 büyüklüğünde deprem

izmirde-kundaklama-cabasi-bosa-gitti-kendini-yakti

İzmir’de iş yerini kundaklamak isterken kendini yaktı