EGEMEN SAYIN / EGE TELGRAF- Ağırlık çalışması sırasında kasların yırtılmasının, kas gelişimi ve güçlenmesi için gereken normal bir süreç olduğu belirtiliyor. Ancak, bu yırtılma, kasların zarar görmesi anlamına gelmez. Aksine, kaslar bu mikro yırtıkları onararak büyür ve güçlenir.

Uzmanlar, ağırlık çalışması sırasında hafif ağrıların normal olduğunu, ancak yoğun ağrıların veya ciddi rahatsızlıkların uygun olmadığını vurguluyorlar. Doğru form ve tekniği korumak, aşırı egzersizden kaçınmak ve uygun dinlenme sürelerine dikkat etmek önem taşıyor.

Dinlenme ve beslenmenin de kas gelişiminde kritik bir rol oynadığına dikkat çekiliyor. Kaslar, egzersiz sonrasında dinlenme ve uyku esnasında büyür ve güçlenirken, protein açısından zengin besinler tüketmek ve yeterli kalori almak da bu süreci destekler.

‘Ter testi' yapılmaya başlandı ‘Ter testi' yapılmaya başlandı

Ancak, aşırı egzersiz veya aşırı ağırlık kullanımının kaslara zarar verebileceği uyarısında bulunuluyor. Uygun ağırlık seviyeleri ve uygun dinlenme süreleriyle egzersiz yapmanın önemine vurgu yapılıyor.

Kaynak: Ege Telgraf