Berna SEVER- EGE TELGRAF/ Bacak bacak üstüne atarak oturmak, günlük yaşamda yaygın bir alışkanlık olmasına rağmen, sağlık üzerinde çeşitli etkileri olabileceği konusunda uyarılar yapılmaktadır. Bu oturma şekli, kan dolaşımını olumsuz etkileyerek tansiyonun geçici olarak yükselmesine neden olabilir. Uzmanlar, bu artışın uzun vadeli bir sorun yaratmadığını belirtmekle birlikte, kan pıhtılaşması riski taşıyan kişilere bu pozisyonda uzun süre oturmamalarını tavsiye etmektedir. Araştırmalara göre, dizlerden itibaren bacak bacak üstüne atarak oturmak, ayak bileklerini çapraz yapmaktan daha zararlı olabilir çünkü kan dolaşımını daha fazla engellemektedir.

Bacak bacak üstüne atmak, varis ve selülit oluşumunu da tetikleyebilir. Bu oturma pozisyonu, bacaklardaki kan dolaşımını engelleyerek varis riskini artırabilir. Kan dolaşımının durduğu durumlarda, damarlardaki basınç artar ve bu da varis oluşumuna yol açabilir.

TANSİYONU YÜKSELTİYOR!

Bacak bacak üstüne atıldığı zaman daha fazla kanın kalbe gitmesine neden olduğunu belirten uzmanlar bu durumun tansiyonu yükselttiğini belirterek, “Fakat bu artış geçici oluyor, uzun dönemli bir sonuca yol açmıyordu. Ancak kan pıhtılaşması riski olanlara bacak bacak üstüne atılı halde uzun süre oturmamaları, aksi halde pıhtılaşma riskinin artacağı uyarısı yapılıyor. Araştırmaların çoğu dizlerden itibaren bacak bacak üstüne atarak oturmanın, ayak bileklerini çapraz yapmaktan daha kötü bir seçim olduğunu ortaya koyuyor. Çünkü bu şekilde oturmak; kan dolaşımını olumsuz etkiliyor, kalbinizin bununla mücadele etmek zorunda kalması nedeniyle tansiyonunuzun yükselmesine neden olabiliyor” diyorlar.

Kalp krizi sonrası hasarlı dokuyu iyileştirecek biyomalzeme geliştirilecek Kalp krizi sonrası hasarlı dokuyu iyileştirecek biyomalzeme geliştirilecek

VARİS OLUŞUMUNU ARTIRIYOR!

Bacaklardaki kan dolaşımını engelleyeceği için bacak bacak üstüne atmak varis oluşumunu arttırabilir. Koldan kan almak için kola takılan turnike kan dolaşımını nasıl durduruyorsa bacak bacak üstüne atmak da bacaklardaki damarlarda kanın yukarı gitmesine engeller.

ERKEKLERDE SPERM KALİTESİNİ DÜŞÜRÜYOR

Hareket güçlüğü yaşayan, oturur veya yatar pozisyonda kalan sinir sistemi hastalarında yumurtalık ısı artışına paralel sperm kalitesinde düşüş olduğu gösterilmiştir. Benzer şekilde ofiste veya uzun süre bilgisayar karşısında oturmak da testiste ısı artışına sebep olur

BACAK BACAK ÜSTÜNE ATMAK SELÜLİT YAPAR

Birinci derece selülitlerde portakal kabuğuna benzetilen inişli çıkışlı görüntü, cildin sıkışmasıyla belirgin hale gelir. Ayaktayken ve yatar vaziyette selülit görüntüsü fark edilmez. İkinci derece selülitler ise uzun süre ayakta durulduğunda ve bacak bacak üstüne atıldığında ciltte belirginleşir.

Kaynak: EGE TELGRAF