in ,

Bakan Akar ülkesine dönen Suriyeli sayısını açıkladı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Suriye’den Türkiye’ye göç başladığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirterek “Tek yönlü olarak Türkiye’den Suriye’ye doğru evlerine ve topraklarına dönen Suriyeli vatandaşlar var. Şu anda bu rakam 20 bini geçti” dedi

bakan-akar-ulkesine-donen-suriyeli-sayisin-acikladi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, merkez üssü Kahramanmaraş olan depremlerin ardından ülkesine dönen Suriyeli sayısının 20 bini aştığını açıkladı.

Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile Hatay’ın Defne ilçesi merkezli 6,4 büyüklüğündeki depremin ardından kent merkezinde incelemelerde bulundu.

Akar, incelemelerin ardından 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin ardından Suriyeli yurttaşların Türkiye’ye ‘akın ettiği’ iddialarına ilişkin “Bu kesinlikle doğru değil. Hudutta yaptığımız incelemelerde, askeri ve sivil erkanla yaptığımız görüşmelerde, sınır hattımızdaki askeri birliklerimizde yaptığımız denetlemelerde ve hudut kapılarında yaptığımız görüşmelerde yoğun bir şekilde konuyu görüştük. Kesinlikle bu iddialar gerçek dışı. Türkiye’de yaşayan Suriyeli vatandaşlar evlerini ve yakınlarını kaybetmeleri nedeniyle kendi topraklarına dönüyor. Tek yönlü olarak Türkiye’den Suriye’ye doğru evlerine ve topraklarına dönen Suriyeli vatandaşlar var. Şu anda bu rakamın 20 bini geçtiğini takip ediyoruz” diye konuştu.

“ANLIK OLARAK BİLGİ ALIŞVERİŞİ VE KOORDİNASYON SAĞLANIYOR”

Hatay merkezli dünkü deprem ve sonrasındaki artçıların ardından yaşananlara ilişkin açıklamalarda bulunan Akar, “Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve 11 ili etkileyen depremlerin ardından hemen gerekli koordinasyon yapıldı, AFAD koordinatörlüğünde valililerimizin ihtiyaç ve isteklerini bildirmesine bağlı olarak Türk Silahlı Kuvvetleri ilk andan itibaren vatandaşımızın yanına koştu. Şu anda da bütün durumu yakından takip etmekteyiz. Anlık olarak bilgi alışverişi ve gerekli koordinasyon yapılıyor. İş makinaları, arama kurma timleri, güvenlik, lojistik imkanları seferber edilmiş durumda. Bunların tamamına yakını bölgeye konuşlandı. Çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Vatandaşlarımızla beraber, onlarla omuz omuza devlet ve millet birlikteliğinin çok güzel örneklerini görüyoruz” ifadelerine yer verdi. (AA)

ogretim-uyesi

Bilkent Üniversitesi Fen Fakültesi öğretim üyesi alacak

milas-devlet-hastanesi

Basılı evrak satın alınacak