Nihat AK/EGE TELGRAF- Yeni inşaat projeleri rafa kalkarken yarım olanların yapımı da ağır aksak devam ediyor. Konut satışları azaldı. İnşaattaki bu daralma diğer sektörleri de olumsuz etkiledi. Küçük esnaf sektörün canlanmaması durumunda çok sayıda insanın iş ve ekmek kapısının kapanabileceği uyarısını yaptı. 
İnşaat sektöründeki durumu değerlendiren İzmir İnşaat Malzemesi Satıcıları Odası Başkanı Cumhur Taşdelen, “Bir dönem inşaat malzemesi üreticisi firmalar ihracata odaklanmıştı. Pandemi döneminde talebi karşılayamayan gelişmiş ülkeler bizim ülkemizden malzeme tedarik etmişti. Üreticimizden inşaat malzemesi almakta zorlanıyorduk. Ekonomideki rüzgarlar tersine esti. İnşaat malzemesi üreticilerimiz yurt dışına ihracat yapamıyor. İç piyasada inşaat malzemesi fazlasıyla mevcut. Satış yapabilmek için akıl almadık kampanyalar yapıyorlar. Ama inşaat malzemesi satışları yok denecek kadar az” dedi. 

İstanbul Havalimanı'nda en yüksek ikinci uçuş sayısına ulaşıldı İstanbul Havalimanı'nda en yüksek ikinci uçuş sayısına ulaşıldı

ZARARINA SATIŞLAR 

Üretim yapmanın akılsızlık olarak algılandığı bir dönemden geçildiğini belirten Başkan Taşdelen, “Konut veya işyeri yapsanız bile satamıyorsunuz. Satsanız bile kar edemiyorsunuz. Üretimin risklerine katlanarak para kazanamayacağını düşünen yatırımcılar paralarını mevduata yatırma eğiliminde. Paradan para kazanma dönemini yaşıyoruz. Kimse üretimin risklerine girmek istemiyor. Bırakın inşaat yapmayı, insanlar yazlıklarının, oturdukları evlerinin tadilatını ve yenilemesini yaptırmak istemiyor. Piyasada yaprak kımıldamıyor. Durumdan bunalan inşaat malzemesi satıcısı esnaf farklı yöntemlerle ayakta kalmaya çalışıyor. Mesela üreticiden vadeli malzeme alıyor. Bunu peşin spot satışa çeviriyor. Geliş fiyatından daha düşük fiyata satış yapan esnaf var. Şu anda yapılan satışlar külliyen zararına. Alınan malın ödeme vadesi geldiğinde sorunun büyüğü yaşanacak. Sosyal patlamalara varan sorunları yaşayabiliriz” ifadelerini kullandı.  

SÜRDÜRÜLEBİLİR TİCARET

Esnafın sürdürülebilir ticaret arzu ettiğini belirten Başkan Taşdelen, “Üç ileri bir kaç geri veya bir adım ileri iki adım geri bir ticaret olamaz. Döviz normal seyrinde değil, enflasyon afaki yükseliyor, faiz zirvelerde. Böylesi ortamda yapılacak ticaretin kar mı zarar mı getireceği belli değil. 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan esnafı sokaklara davet etti. Sokaklara çıkan, bayrağına sahip çıkan esnafı Ankara’ya çağıran Reisimiz Erdoğan, o dönemde bizlere övgüler yağdırmıştı. Cumhurbaşkanımızın sözüne güvenerek esnaf kefalet kooperatiflerinden kredi çektik. Mal aldık, üzerine az bir kar koyduk, satışımızı yaptık. Gelin görün ki kullandığımız finansmana ekstra faiz geldi. Öyle böyle değil, yüzde 120 gibi fark geldi. Biz o kredileri spor için almadık. Altın almak, mevduat faizi almak, ev ve araba almak için kullanmadık. Ticaret yaptık. Ülke ekonomisine katkı koyduk. İş ve istihdam kapısı olduk. Bir an önce bu yanlış karardan geri dönsünler. Ekonomi normale dönsün. Bu ülkenin ekonomisini küçük esnaf bozmadık ki faturasını esnafa kessinler” diye konuştu. 

Kaynak: EGE TELGRAF