Çiğli Belediyesi, Madımak Katliamı'nın 31. yıl dönümünü anmak amacıyla düzenlenen törene ev sahipliği yaptı. Törene, Çiğli Belediye Başkanı Onur Emrah Yıldız, CHP Çiğli İlçe Başkanı Erkan Akar, CHP Çiğli İlçe Kadın ve Gençlik Kolları, meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı. Fakir Baykurt Salonu'nda gerçekleştirilen anma etkinliğinde, Madımak Katliamı'nda hayatını kaybeden 33 aydın için sinevizyon gösterimi, şiir dinletisi ve türkülerle anma gerçekleştirildi.

İzmir'de kadınların bereketi: Mahalle bostanında hasat zamanı İzmir'de kadınların bereketi: Mahalle bostanında hasat zamanı

"KARANLIĞIN KARŞISINDA DİMDİK DURACAĞIZ"

Anma töreninde konuşan Çiğli Belediye Başkanı Onur Emrah Yıldız, “31 yıl önce Sivas’ta yüreğimize düşen ateşin acısını ilk günkü gibi hissediyoruz. Ülkemizin tarihine kara bir leke olarak geçen katliamın yaşandığı o otel, Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel’in de söylediği gibi utanç müzesi olmalı ve olana kadar da mücadelemiz sürecek. Barışa, kardeşliğe ve birlikte yaşamanın önemine inanmış Cumhuriyet Halk Partili Belediye Başkanları olarak, ülkemizin birlik ve bütünlüğüne karşı gerçekleştirilen her türlü karanlık girişimin karşısında dimdik durmaya devam edeceğiz” dedi.

"33 CANIMIZI UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ"

CHP Çiğli İlçe Başkanı Erkan Akar da törende yaptığı konuşmada, “2 Temmuz, ne yazık ki tarihimize kara bir leke olarak kazınmıştır. Kardeşçe yaşamayı hedeflediğimiz dünyada yaşanan bu olay ile ne yazık ki buna balta vurulmaya çalışılmıştır. İnsanlık tarihinin bu kara lekesi, 31 yıldır yüreğimizde bir yara olarak durmadan büyümektedir. Sivas’ta yaşananları asla unutmayacağız. Katliamı bir kez daha lanetliyor ve yaşamını yitiren aydınlarımızı saygı ile anıyoruz. Şair ne güzel söylemiş; ‘Kalbin varsa türkü yakarsın, kalbin yoksa insan yakarsın.’ Aydınlarımıza buradan selam olsun” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Bülten