in

Cumhuriyet kadını polise veda…

Gazeteci Tülay Cengiz’in teyzesi, Cumhuriyet tarihinin yaşayan ilk kadın polislerinden Mükerrem Yılmaz, 92 yaşında bir süredir tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

cumhuriyetin-ilk-kadin-polislerinden-yilmaza-aci-veda

Müzik öğretmeni olan oğlu Cengiz Yılmaz, annesini en heyecanlandıran görevlerin başında kıyafet değiştirerek baskın verdikleri ahlak masası polisliği olduğunu anlatarak; “Annemiz sadece ilk kadın polislerden değil gerçek bir Cumhuriyet kadını, Cumhuriyet aydını idi. Onun ölümüyle bir nesil tükendi. Gençlere örnek olacak bir yaşamı vardı” diye konuştu.

1945 yılında İzmir Kız Lisesi’ni bitirdikten sonra İçişleri Bakanlığı’nın açtığı sınavı kazanarak İzmir Emniyet Müdürlüğü’nde göreve başlayan Mükerrem Yılmaz, çeşitli kademelerde görev aldı.1958 yılında kendisi gibi polis olan Naci Yılmaz ile evlendi. İzmir Emniyeti Polis Derneği üyesi de olan Mükerrem Yılmaz bir süredir Büyükşehir Belediyesi Eşrefpaşa Hastanesi’nde tedavi görmekteydi. Mükerrem Yılmaz, Güzelyalı Hakimefendi Camii’de kılınan cenaze namazının ardından polis korteji ve bandosu eşliğinde Güzelbahçe mezarlığında toprağa verilecek. (Haber Merkezi)

bayindira-hizmet-binasi

İZSU’dan Bayındır’a modern hizmet binası

mendereste-eski-baskanda-o-tesise-hayir-dedi

Eski başkandan o tesis için uyarı!