Berna SEVER-EGE TELGRAF/2019 yılında Ankara'da İdil Tavşanlı ve Ömer Çelik tarafından kurulan Soft Analog, yeni nesil müziğin başarılı temsilcilerinden biri olarak öne çıkıyor. Alternatif müziğin sevilen ikilisi Soft Analog, özgün tarzlarıyla geniş bir hayran kitlesi oluşturmayı başarırken, titiz bir kayıt sürecinin ardından, 20 Ekim Cuma günü ilk konsept albümleri olan "Dans İllüzyon"u heyecanla bekleyen takipçileriyle buluşturdular. İlk albüm lansman konserlerinde Anadolu’daki ilk durakları adeta ikinci evleri olarak nitelendirdikleri İzmir oldu.

“BİR ASTRONOTUN HİKAYESİ”

Albüm sürecinin nasıl başladığını anlatan müzik dünyasının yaratıcı ikilisi, albümün müzikal tarafından önce bir hikaye yazdıklarını ve şarkılarını hikayenin üzerine kurgulandıklarını dile getirdi. Ömer Çelik, “Albüm, bir sene önce, belki de daha önceki bir tarihe dayanıyor. Zaten bir albüm yapma isteğimiz vardı ve müzikal tarafından önce bir hikaye yazdık. İlk olarak, İdil ile bir kafede oturup hayal etmeye başladığımız süreçte albüm yavaş yavaş oluşmaya başladı. Belki de bunu ilk defa anlatıyoruz. Bu bir astronotun hikayesi aslında astronot dünyadan o kadar uzaklaşıyor ki, dünyadan evrenden kayboluyor. Astronotun bazı şeyleri hatırlayabilmesi için kendine dönmesi gerekiyordu gibi bir hikayeyken bu evrilerek bu yabancılaştığı ve tuhaflaşan bir dünyaya soktuğumuz bir karaktere evrildi ve albüm oluşmaya başladı” ifadelerini kullandı.

“DEĞİŞİMİN DANSINA AYAK UYDURMAK GEREKİYOR”

Değişim temasının ön planda olduğu bu albüm, önceki "Yolculuk" isimli EP'lerindeki düşüncelerini daha da derinleştiriyor. İdil ve Ömer, bu albümde hayatın değişkenliğini ve kabullenmenin gücünü ele alıyorlar. Albüm, temelde "Dans" ve "Illüzyon" kavramları etrafında dönüyor. İdil ve Ömer, hikayelerini bu iki kelimeyle özetliyor: “Değişim, bir illüzyona kapılmadan dansa katılarak kabul edilmelidir. Ana karakter, sevdiği birinden ayrıldıktan sonra dünyadan uzaklaşıyor ve bu yabancılaşmış dünyada değişime ayak uydurmaya çalışıyor. Hikaye, değişimin kabul edildiği anı vurguluyor; bu noktada, dansın ritmiyle uyum sağlamak, hayatın illüzyonlarından kurtulmanın anahtarı haline geliyor. Değişime ayak uydurmak için dansa katılmalısınız, aksi takdirde bir illüzyona kapılırsınız. Biz dansı seçen taraftayız" şeklinde konuştular.

“İLK ALBÜM, ÇOK KIYMETLİ”

Albüm sonrası geri dönüşleri de paylaşan Tavşanlı ve Çelik, "İyi gidiyor, henüz kemik kitle dinliyor ama bizi hiç dinlemeyenler, bizi bu albümle tanıyacaklarını düşünüyoruz. Bu albüm bizim için çok kıymetli; en az 1.5-2 yıl boyunca sahnemizi geliştirerek devam etmek istiyoruz, konser teması üzerine çok çalışıyoruz" dedi.

“JAKUZİ VE BREK’LE DÜET ARAYIŞINDAYIZ”

Yakın zamanda gerçekleşecek düetlerle ilgili de konuşan ikili, "Müziğimizi ve kitlemizi genişletmek adına yeni düetler yapmak istiyoruz. Nova Norda ile bir düet yaptık. Şu an Jakuzi ile görüşmelerimiz devam ediyor, aynı zamanda Brek’le ile de ufak ufak konuştuğumuz şeyler var. Hem müzikal hem de iş birliği anlamında oldukça heyecanlı bir süreç yaşıyoruz."

Türkiye'nin renkleri Denizli'de görsel şölene dönüştü Türkiye'nin renkleri Denizli'de görsel şölene dönüştü

Soft Analog, özgün kostümleri, büyüleyici sahne tasarımları ve etkileyici görsel şovuyla büyük şehirleri saracak! 'Dans İllüzyon' konserleri, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi gözde şehirlerde yıl boyunca devam edecek, müzikseverlere unutulmaz bir deneyim sunacak.

Kaynak: Ege Telgraf