Yağmur DAŞTAN/EGE TELGRAF-  İzmir’de, ekmek fiyat tarifelerinin belirlenmesi için İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği toplantısında oylama yapıldı. Oylama sonucunda, İzmir’de 200 gram ekmeğin 10 TL olması için hazırlanan zam tarifesi 17 Mayıs’ta Ticaret Bakanlığına iletildi. Bakanlık onayından geçmesi durumunda kentte 200 gram ekmeğin fiyatı 10 TL’den satışa sunulacak. Zam kararı çıkmadan emekliyi korku dolu bir telaş sardı… Günde ortalama bir eve 5 ekmek girdiğini, bunları ay hesabına vurduğunda ise bin 500 gibi bir rakam elde edildiğini söyleyen emekliler, bazılarının hala 10 bin lira maaş aldığını hatırlattı. Bu kararın hane bütçelerinde derin bir yara bırakacağını aktaran emekliler, “Bir kuru ekmek yiyorduk, o da elimizden alınıyor” dedi.

Enterprise Greece CEO'su Giannopoulos, Ege ve Doğu Akdeniz'de enerji işbirliğini değerlendirdi Enterprise Greece CEO'su Giannopoulos, Ege ve Doğu Akdeniz'de enerji işbirliğini değerlendirdi

‘YEMEK OLMASIN, EKMEK OLSUN’

Tüm Emekliler Sendikası Genel Merkez Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Yılmaz, “İnanın artık söyleyecek lafımız yok… Böyle gidersek ekmek de yiyemeyeceğiz. Emeklinin elinde gerçekten hiçbir şey kalmıyor. Sadece ekmekle de kalmıyor, çorbası, makarnası var. Biz ekmek bulamazsak pasta yiyemeyiz; mecbur hepimiz makarnaya döneceğiz. Emeklinin ses çıkaracak takati de kalmadı… İnsanların kımıldayacak hali kalmadı. Bizde yemek olmasın ama ekmek olsun… Her şeye zam gelsin ama ekmeğe gelmesin. Kalabalık aileler saatlerce ekmek kuyruğuna giriyor. Birçok emekli askıda ekmek peşinde. Bir tek çözüm yolu örgütlenmek… Derdimizi, sıkıntımızı hep bir ağızdan haykırmalıyız. 17 milyon emekli bir araya gelse çok şey değişir…” çağrısı yaptı.

‘ÇOK BÜYÜK BİR UÇURUM VAR’

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) İzmir Şube Başkanı Zekeriya Beypınar, “Emekliler perişan vaziyette. Halk ekmek düştü diye sevinirken ardı ardına zamlar geliyor. Ekmeğin 10 lira olması çok yanlış olur. Her şeye zam var ama emekliye zam yok. Tasarruf diyorlar ama ekmeğin tasarrufu olmaz. Üç aydan beri enflasyon düşük görünüyor ama sokakta durum çok farklı. Bin 500 lira sadece ekmeğe gidiyor; zeytin 300 lira olmuş, peynire el sürülmüyor. Taze fasulye 100 liraya tezgahta, 30 ila 35 liraya soğan var… ‘Ekmek bulamazsan soğan ye’ diyorlar, soğana da yanaşamıyoruz. Çok zor durumdayız. En düşük emekli maaşı 10 bin lira… Kök maaş çıkardılar. 8 bin lira kök maaş alanlar var. Temmuz ayında zam yapılacak ya yüzde 25’lik zamla onlar en fazla 10 bin lira olacak. Ana parayı bulasıya kadar aynı şekilde ilerleyecek. Seyyanen zam diyoruz, çünkü arada çok büyük bir uçurum var. 25 ila 30 bin lira maaş alanlar var, onlara yüzde 25 zam verdiğinizde aradaki uçuruma bakın. Emekliler arasında münakaşalar başladı. Devlet babanın bize sahip çıkması lazım. Çok büyük sıkıntılarımız var… Suyumuz zamlandı, elektriğimiz zamlandı… Bir kuru ekmek yiyorduk o da elimizden alındı” diye konuştu.

Kaynak: EGE TELGRAF